סאמר ערביד, ראש חוליית המחבלים החשוד ברצח הנערה רנה שנרב ז"ל, צפוי להשתחרר היום (חמישי) מבית החולים הדסה הר הצופים והוא יועבר להמשך חקירת שב"כ - כבר היום. ערביד חזר להכרה לאחר שהתמוטט בחקירה ופונה לבית החולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מצבו של ראש חוליית המחבלים השתפר מאוד בשבועות האחרונים והוא חזר להכרה ונמצא במצב יציב. החולייה ביצעה את הפיגוע במעיין עין דני סמוך לדולב בסוף חודש אוגוסט האחרון, שבו נרצחה שנרב ז"ל במהלך טיול משפחתי, איתן אביה ודביר אחיה נפצעו.

בית המשפט העליון אישר בשבוע שעבר להמשיך ולמנוע מערביד להיפגש עם עורך דינו. בפסק הדין ציינו השופטים כי ערביד אושפז בחשד לאירוע לב, וכי אובחן שהוא סובל מאי ספיקת כליות חמורה. על הטענה כי חוקרי השב"כ עינו את ערביד הגיבו: "ראוי להימנע מכל מסקנה כל עוד לא הסתיימה החקירה".

כוחות הביטחון מיפו הלילה את ביתו של חבר נוסף בחוליית המחבלים, קאסם שבלי. "המיפוי בוצע לצורך בחינת האפשרות להריסת הבית", נמסר מדובר צה"ל שהדגיש כי הצבא "ימשיך לפעול לסיכול הטרור ביהודה ושומרון".

רנה, דביר והאב איתן שנרב
רנה ז"ל יחד עם אביה איתן ואחיה דביר | צילום: באדיבות המשפחה

שבלי בן ה-25 מהכפר כובר נעצר כשבוע וחצי לאחר הפיגוע יחד עם יזן מג'מאס, תושב רמאללה בן 25, ועם ראש החוליה ערביד, שפונה לאחר פעולות חקירה במצב קשה לבית החולים. שבלי, שביתו מופה הלילה, היה עצור בעבר על מעורבות בטרור ומהחקירה עולה כי הוא ייצר את החנ"ם (חומר נפץ מרסק) שממנו הורכב המטען, סייע בהרכבת המטען והיה שותף להפעלתו בזמן הפיגוע.

הפיגוע בוצע ביום שישי, 23 באוגוסט בשעות הצהריים. בני המשפחה מלוד הגיעו למעיין לטיול, ואז התפוצץ עליהם מטען החבלה. כתוצאה מהפיצוץ רנה ז"ל נפצעה באורח קשה מאוד, ומותה נקבע לאחר מכן בבית החולים. אביה ואחיה נפצעו גם הם באורח בינוני וקשה ופונו במסוק צבאי לבית החולים הדסה עין כרם. באותו המקום בוצע פיגוע ירי ביוני 2015 שבו נרצח דני גונן ז"ל - ומאז המקום נמצא תחת אבטחה בימי שישי ובחופשות.

פעילות צה
פעילות צה"ל ללכידת המחבלים שביצעו את הפיגוע | צילום: דובר צה"ל

"רצינו להיכנס למעיין דני, התקשרנו למוקד ואמרו לנו שהצבא יגיע ב-11:00 ואפשר להיכנס", שיחזר איתן שנרב, אביה של רנה, ממיטתו בבית החולים הדסה עין כרם. "התחלנו לרדת לכיוון המעיין והבן שלי, דביר, שבקורס חובשים של מד"א, תוך כדי הליכה אמר: 'אבא, בוא לא נבזבז זמן – תשאל אותי שאלות על מד"א', וגם רנה הצטרפה".

"למרות שאנחנו פצועים נצא חזקים, לא ניכנס לייאוש"

"כשהגענו ממש קרוב למעיין, היה מטען צד – אני כבר הייתי בכמה מטענים בחיים שלי, אבל ניצלתי – אבל זה היה מטען גדול מאוד", סיפר. "הכל נהיה שחור. שמעתי את דביר צועק לי, וצעקתי לרינה – אבל הסתכלתי למטה וראיתי שהיא כבר לא בין החיים".

היערכות להריסת בית אחד המחבלים מהפיגוע בדולב
היערכות להריסת בית אחד המחבלים | צילום: דובר צה"ל

תוך שניות התברר שהשאלות על מד"א היו בתזמון מצמרר. "ממש דקה קודם לכן דיברנו על ח"ע (חוסם עורקים), מתי שמים ומתי לא – ושמתי לו ח"ע מהציצית שהייתה עליי, כי היו לו כמה חתכים", שיתף שנרב. "בהתחלה רציתי לחשוב שזה חלום, אבל כשראיתי את רינה הבנתי שצריך לעשות משהו. דביר חיים היה כבר במצב פחות טוב, אמרתי לו שלמרות שאנחנו פצועים נצא חזקים, לא ניכנס לייאוש, שאנחנו חייבים לשמור על המשפחה ולחזק את ארץ ישראל ועם ישראל".

הבן הוא זה שיזם את הקריאה לכוחות הרפואיים. "הוא אמר לי: 'אבא, תתקשר עכשיו למד"א, תגיד שאנחנו פצועים', ועוד אמר לי: 'אל תגיד לאמא, זה בזהירות וברוגע' – עד שהוא התחיל גם לאבד את ההכרה", סיפר האב. לדבריו, "רינה היא זאת שהצילה את כולנו, היא מתה מות גיבורים והצילה אותנו בזה שהיא לקחה הכל על עצמה. הפנים שלה היו שלמים ושלווים – נתתי לה נשיקה ואמרתי לה: 'אנחנו נדאג שנהיה חזקים'".