צה"ל אישר שהפסקת האש נכנסה לתוקף - הג'יהאד האיסלאמי ממשיך לירות: אחרי כמעט ארבע שעות של שקט, בסמוך לשעה 11:00 הבוקר (חמישי) נשמעה שוב אזעקת צבע אדום ביישובי עוטף עזה והתושבים נאלצו למהר אל המרחבים המוגנים. רקטה אחת נפלה בחצר בית ספר בנתיבות, והורים בעיר זועמים על פיקוד העורף שאישר לשלוח את הילדים ללימודים: "הבטחנו להם שלא יהיו אזעקות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מצה"ל נמסר כי במסגרת המטח האחרון זוהו בסך הכל חמישה שיגורים, וכיפת ברזל יירטה בהצלחה שניים מהם. שלוש הרקטות הנוספות נפלו בשטחים פתוחים. היישובים שבהם נשמעה אזעקה הם בית הגדי, נתיבות, שרשרת, בארי, כפר מימון, עלומים, נתיבות והמועצות האזוריות שדות נגב, אשכול ושער הנגב.

בעיריית נתיבות מסרו כי לפי שעה אין שינוי בהנחיות לתושבים, ויום הלימודים יסתיים כפי שתוכנן - בשעה 13:00. התלמידים רוכזו במרחבים המוגנים ולא התקבלה הנחייה חדשה. על אף ההודעה על המשך יום הלימודים, הורים לפעוטות בעיר סיפרו כי התבקשו להגיע ולאסוף את ילדיהם מהגנים.

"הייתה בהלה וההורים עזבו את העבודה וחזרו לקחת את הילדים", סיפר אראל חג'ג', אב לילד בגן בנתיבות. "הייתי בדרך לעבודתי באשדוד ואשתי הייתה בדרכה לאופקים, אך חזרנו לנתיבות עם קבלת ההתראה בטלפון. הבן שלי היה מהאחרונים בגן".

נפילת רקטה בחצר בי"ס באשדוד
נפילת רקטה בחצר בי"ס בנתיבות
מטח רקטות נוסף על יישובי העוטף (צילום: רפי, חמ"ל קב"טים)
מטח רקטות נוסף על יישובי העוטף | צילום: רפי, חמ"ל קב"טים

בהמשך דבריו מתח האב ביקורת על החזרה ללימודים למרות שהאיום הביטחוני עדיין לא הוסר. "יש הרבה כעס על הממשלה שלא מגינה עלינו ונכנסת להפסקות אש כשיורים עלינו", אמר חג'ג'. "כועסים גם על פיקוד העורף והעירייה שלא לקחו בחשבון את הסיכון והתחילו הבוקר ב-9:00 את הלימודים".

במד"א מסרו בסמוך לירי כי לא התקבלו שיחות במוקד על נפגעים, ואחד הצוותים טיפל בנפגעת חרדה בגזרת נתיבות. מהמשטרה נמסר כי התקבל דיווח על חשד לפריט רקטי שנפל בשטח פתוח בנתיבות, והכוחות שהגיעו למקום דיווחו כי הנפילה לא גרמה לזנק או לנפגעים.

בעקבות הירי פרסמה מועצת שדות נגב הודעה לתושבים: "בדקות האחרונות נשמעה אזעקה בחלק מיישובי המועצה. אנו מבקשים להקפיד על ההנחיות ולהישאר בסמיכות למרחבים מוגנים. אנו בקשר עם גורמי הביטחון ונעדכן במידת הצורך".

מוקדם יותר הבוקר התייחס דובר צה"ל תת-אלוף הדי זילברמן לדיווחים על הפסקת האש - וסיכם יומיים של לחימה בעזה. זילברמן הדגיש את ההצלחה המבצעית בחיסול מפקד הג'יהאד בצפון הרצועה, הסביר כי המבצע תוכנן במשך חמישה חודשים ושיגר גם מסר לטהרן: ישראל ערוכה לכל איום - גם בגזרה הצפונית.

בצה"ל הדגישו כי היעדים שהוצבו הושגו - החל מהסיכול הכירורגי של מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי בעזה, דרך הפגיעה הקשה בתשתיות הלחימה של הארגון וכלה בהרתעה והחזרת השקט. עוד הבהירו בצה"ל כי חיסול הבכיר שהביא לפרוץ הסבב היה מהלך יזום שהצליח בזכות גורם ההפתעה, ותוכנן היטב במשך כחמישה חודשים בשיתוף פעולה הדוק עם השב"כ. 

סיכום המבצע (אינפוגרפיקה: דובר צה"ל)
סיכום מבצע "חגורה שחורה" | אינפוגרפיקה: דובר צה"ל
מפקד המרחב הצפוני של הג'יהאד בעזה (צילום: חדשות)
מפקד גזרת צפון הרצועה של הגיהאד האסלאמי, בהאא אבו אל עטה | צילום: חדשות

אחת הנקודות המרכזיות שאליו התייחס דובר צה"ל בנוגע לסבב הוא הבידול הניכר בין החמאס לארגון הג'יהאד האיסלאמי, כאשר המערכה התנהלה מול האחרון בלבד - והארגון השולט בעזה לא התערב בלחימה. "הג'יהאד האסלאמי נפגע קשות בסבב", אמר דו"צ. "כ-25 פעילי טרור שעסקו בירי על ישראל סוכלו ויכולות אסטרטגיות של הארגון נשללו".

 עוד נמסר כי בחודשים האחרונים נעשו מאמצים לייצב את המצב הביטחוני אל מול הרצועה ולהעביר מסר לאל-עטא שעליו לחדול מהמתקפות על ישראל, אך אלה נמשכו ועל כן הגיע המועד לחיסולו. בצה"ל הבהירו שנית כי הבכיר שחוסל היה כ"פצצה מתקתקת", ומנע את היציבות וההסדרה באזור בכך שיזם ירי לעבר ישראל ותכנן פיגועים.