ההסלמה הביטחונית נמשכת: לאחר שהסתיימה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי מסרו היום (שלישי) הצהרה מיוחדת, לאור הירי הנרחב לעבר ישובי הדרום והמרכז שעדיין נמשך. שעה קלה לאחר מכן הודיע צה"ל על גל תקיפות נוסף בעזה - ובמקביל שוגר מטח כבד לעבר יישובים במועצה אזורית אשכול במהלכו נפגע מבנה אחד פגיעה ישירה. מלבד הנזק שנגרם - לא ידוע על נפגעים.

דקה אחרי דקה: חיסול הבכיר - וההסלמה | עדכונים שוטפים

"פצצה מתקתקת": זה הבכיר בג'יהאד האסלאמי שחוסל הלילה בתקיפה

מצב חירום בעורף: איפה אין לימודים ועבודה ומה ההנחיות המעודכנות?

גם בסוריה: דיווח שצה"ל חיסל בדמשק בכיר נוסף בג'יהאד האסלאמי

תחת אש: כיצד מומלץ להתנהל עם ילדים במצב של אזעקה?

אזעקה בשידור: כשהכתב רץ לממ"ד והפתיע את בעלת הבית‎

"בשנה האחרונה רב המחבלים הזה היה מחולל הטרור הראשי מן הרצועה", אמר נתניהו. "הוא ירה מאות רקטות לעבר יושבי העוטף שסבלם לא נעלם מעינייו". הרמטכ"ל: "הוא היה אחראי למרבית הפיגועים מהרצועה בשנה האחרונה". זמן קצר לאחר ההצהרה דובר צה"ל מסר כי כלי טיס של צה״ל תקף מספר פעילים המשויכים למערך ירי הרקטות של הג'יהאד האיסלמי בצפון רצועת עזה, במהלך הכנה לשיגור רקטות. אופן חריג, הממשלה תתכנס מחר לישיבת עדכון לאור ההתפתחויות הביטחוניות.

"צה"ל סיכל את המפקד הבכיר של הג'יהאד ברצועת עזה", פתח ראש הממשלה את הצהרתו. "הוא היה בעיצומם של תכנון פיגועים נוספים גם בימים אלה - הוא היה פצצה מתקתקת. הפעולה לסיכולו הומלצה על ידי הרמטכ"ל, שב"כ וראשי מערכת הביטחון, היא נידונה בקבינט בשורה של דיונים מעמיקים בחודשים האחרונים ואושרה לפני 10 ימים פה אחד. צהל ושב"כ אכן זיהו מועד - הם זיהו חלון הזדמנויות ייחודי לבצע את הפעולה עם מקסימום הצלחה ומינימום פגיעה בבלתי מעורבים. נוכח זאת החלטתי לקבל את המלצתם ואישרתי את הפעולה".

נתניהו בירך את צה"ל, השב"כ, את חיל האוויר ואת חיל המודיעין על הפעולה המדויק. "כל מי שחושב שאפשר לפגוע באזרחים ולחמוק מידינו הארוכה טועה", אמר. "הוכחנו שאנחנו יכולים לפגוע בדיוק כירורגי בכל מקום - מי שיפגע בנו נפגע בו".

"אזרחי ישראל, אני מבקש מכם להישמע בקפדנות להוראות פיקוד העורף", דרש נתניהו. "אל תיקחו סיכונים מיותרים. כל מה שצריך לעשות זה למלא אחר ההוראות האלה. הדבר הזה חשוב לביטחון של כל אחד מכם ושל בני משפחותיכם. אני אומר מראש - זה יכול לקחת זמן. דרוש אורך וקור רוח. צריך לאפשר לצה"ל לעשות את העבודה".

הרמטכ"ל אביב כוכבי בירך גם הוא על הפעולה המדויקת של חיל האוויר והרחיב על פועלו של בכיר הג'יהאד שחוסל. "הוא אחראי לצליפה ולירי ולעשרות מקרים של ירי רקטי, הוא האיש שבמידה רבה ערער את הביטחון והיציבות בדרום הארץ ובמיוחד בעוטף עזה", טען. "הוא זה שפעל בכל דרך לחבל בניסיונות ההרגעה מול חמאס. בימים אלה ממש הוא עבד ותכנן פיגועים. היה חלון הזדמנויות וכך פעלנו. הפעולה הייתה מדויקת ואין לנו עניין בהסלמה, אבל אנחנו נערכים אליה".

הרמטכ"ל הצטרף לקריאה של נתניהו: "אני מבקש לנצל את ההזדמנות וקורא לכל האזרחים לנהוג בדיוק על פי הוראות פיקוד העורף. ביצוע ההנחיות מציל חיים וענייננו להציל חיים. יש התנהגות נכונה ברוב המכריע של המקומות".

ראש השב"כ נדבר ארגמן התייחס למידע המודיעיני המדויק שאפשר את הסיכול. "היה לנו מידע על החדר שבו הוא הסתתר", סיפר. "הוא התנהג כמבוקש והוא הסתתר ועבר בין דירות מסתור ובסופו של דבר הגיע לדירה שבה סוכל הלילה. זה התאפשר מעבודת מודיעין מאומצת ומדויקת במטרה לפגוע בו ורק בו במינימום פגיעה בחפים מפשע".

ראש הממשלה ושר הביטחון בהתייעצות עם הרמטכ"ל (צילום: אריאל חרמוני)
צילום: אריאל חרמוני

ראש השב"כ התייחס במרומז גם לביקורת על עיתוי הפעולה: "הסיכול היה בעיתוי הנכון ביותר מבחינה מבצעית ואפשר היה לפגוע בו במקום ובזמן הנכונים".

הרמטכ"ל לשעבר ויו"ר כחול לבן התייחס לחיסול של בכיר הג'יהאד. "המחבל בהא אבו אל עטא שחוסל הלילה היה בן מוות", אמר גנץ. "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים".

בסביבות השעה 14:30 הודיע צה"ל על גל תקיפות נוסף ברצועת עזה - כשהמטרות הן יעדים של הג'יהאד האסלאמי. בין היעדים שהותקפו מהאוויר באמצעות מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל הם אתרים תת-קרקעיים השייכים לארגון הטרור.

לכל אורך שעות הבוקר המשיכו שיגורי הרקטות לעבר העוטף, השפלה, גוש דן ואפילו עד לאזור מודיעין. חמאס הג'יהאד האסלאמי ויתר הפלגים ברצועה פרסמו הודעה משותפת: "ישראל חצתה את כל הקווים האדומים, היא תשלם על כך ביוקר". דובר צה"ל: "החלנו לתקוף מטרות של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה". 

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו ביצע היום "העברת מקל" לתפקיד שר הביטחון - והעביר את האחריות לשר הביטחון הנכנס, נפתלי בנט. 

באחד ממטחי הרקטות האחרונים פגעה רקטה ישירות במפעל צעצועים בשדרות. כוחות החירום הוזעקו למקום. מדיווח ראשוני עולה שנגרם נזק רב למבנה אך לא דווח על נפגעים. 

בהודעה משותפת של הפלגים הפלסטינים ברצועה נאמר: "אנו שומרים על כוננות ודריכות כדי לבחון את המשך דרכי התגובה". בישראל אישרו שבג'יהאד סירבו להצעה להפסקת אש. בקביל העבירו מישראל מסר לחמאס: "אם לא תתערבו - לא תיפגעו". 

במהלך הבוקר תקף כלי טיס של חיל האוויר אופנוע ועליו פעילים של הג'יהאד האסלאמי. מדובר צה"ל נמסר כי התקיפה בוצעה "לטובת הסרת איום מיידי", עוד נמסר כי זוהתה פגיעה מדויקת במטרה. במשרד הבריאות הפלסטיני דיווחו על הרוג אחד כתוצאה מהתקיפה. על פי דיווחים פלסטינים, חיל האוויר תקף מטרה נוספת בעיירה ג'בליה שבצפון הרצועה. 

גורמים בישראל סיפרו כי הועברו לרצועת עזה מסרים בעזרת המצרים לפיהם בירושלים לא מעוניינים בהסלמה. הג'יהאד האסלאמי טען כי הם דוחים כל ניסיון תיווך במטרה למנוע הסלמה ולהגיע להבנות. משעות הבוקר נורו למעלה מ-150 רקטות לעבר שטח ישראל. לוחמי כיפת ברזל הצליחו ליירט כ-60 מהן. 

רקטה שהתפוצצה מוקדם יותר בצומת גן יבנה גרמה לפציעתו באורח קל של אדם אחד. עד כה פונו לבית החולים ברזילי באשקלון 15 נפגעים, 9 במצב קל ו-6 נפגעי חרדה. במהלך כל השעות האחרונות האזעקות לא הפסיקו, רקטות רבות נורו לעבר העוטף וגוש דן, בשעות האחרונות גם מודיעין נכנסה למפת האזעקות.

לפנות בוקר הודיעה לשכת ראש הממשלה כי בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא' אבו-אלעטא חוסל ברצעות עזה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי אבו אלעטא היה אחראי לפיגועים רבים ולירי רקטות נגד מדינת ישראל בחודשים האחרונים והתכוון להוציא פיגועים מיידיים. עוד נמסר כי הפעולה אושרה ע"י ראש הממשלה ושר הביטחון, לאחר הצגה ואישור הקבינט.

מפעל בשדרות בוער כתוצאה מפגיעה ישירה (צילום: אביב הרץ, TPS)
מפעל בשדרות העולה כתוצאה מפגיעה ישירה | צילום: אביב הרץ, TPS

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בעקבות המצב הביטחוני והתחדשות הירי לעבר כל אזור הדרום, פיקוד העורף הודיע על ביטול הלימודים והעבודות שאינן חיוניות בכל הטווח של עד 80 ק"מ מהרצועה - בין היתר בבאר שבע, ראשון לציון, חולון, תל אביב ובכל עוטף עזה. במקביל הוחלט על פתיחת המקלטים הציבוריים. בהמשך עודכנו ההנחיות לגוש דן לפיהן ניתן לצאת לעבוד במידה וישנו מרחב מוגן תקני קרוב.