אחרי הפסקת האש - חוזרים לשגרה מלאה: לאחר הערכת מצב בפיקוד הדרום ובפיקוד העורף הוחלט להסיר את כלל המגבלות באזור עוטף עזה ומערב לכיש. במקביל, בתום התייעצויות ביטחוניות הוחלט על חזרה לשגרה מלאה במעברים ארז וכרם שלום, כמו גם החזרת מרחב הדיג ל-15 מיילים ימיים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהתאם להנחיית גורמי הביטחון, גם תנועת הרכבות בקטע שבין אשקלון לבאר שבע תשוב תחודש. צוותי רכבת ישראל מבצעים בדיקות תקינות של המסילה, שבסיומן קו הנגב המערבי צפוי לחזור לפעילות סדירה בהדרגה. מדוברות הרכבת נמסר כי רכבת ראשונה מבאר שבע תצא צפונה בשעה 16:47 (רכבת 676).

אולם, לא רק באזור הגבול פועלים לשוב למצב שהיה לפני ההסלמה, אלא גם באזורים אזרחיים. מהמשטרה נמסר כי החלה בהליך מעבר ממערך חירום לשגרה במתכונת מתוגברת בפריסת כוחות השיטור והחבלנים. 

"במהלך ימי הלחימה האחרונים ולצורך מימוש אחריות המשטרה וביצוע כלל משימותיה, תוגברו הכוחות באלפי שוטרים ומתנדבים שפעלו במהלך כל שעות היממה במטרה לשרת ולהגן על כלל אזרחי מדינת ישראל", מסרה המשטרה.

אנו קוראים לציבור לשים לב לכל חפץ חשוד ולדווח למוקד 100 ולהותיר את הטיפול בידי שוטרים וחבלני המשטרה.
בנוסף נבקש לחדד פנייתנו לציבור החקלאים והמטיילים בכל הנוגע למשמעת אזרחית מצילת חיים באיתור פריטים במרחבים הפתוחים".

הרקטה שנפלה בעוטף עזה
הרקטה שנפלה בעוטף עזה
עזה בסבב ההסלמה בנובמבר 2019 (צילום: reuters)
תקיפות צה"ל בעזה | צילום: reuters
הסבב במספרים (צילום: AP)
הסבב במספרים | צילום: AP
הרמטכ"ל כוכבי באוגדת עזה (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל כוכבי באוגדת עזה | צילום: דובר צה"ל

מוקדם יותר הבוקר התייחס דובר צה"ל תת-אלוף הדי זילברמן לדיווחים על הפסקת האש - וסיכם יומיים של לחימה בעזה. זילברמן הדגיש את ההצלחה המבצעית בחיסול מפקד הג'יהאד בצפון הרצועה, הסביר כי המבצע תוכנן במשך חמישה חודשים ושיגר גם מסר לטהרן: ישראל ערוכה לכל איום - גם בגזרה הצפונית.

בצה"ל הדגישו כי היעדים שהוצבו הושגו - החל מהסיכול הכירורגי של מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בעזה, דרך הפגיעה הקשה בתשתיות הלחימה של הארגון וכלה בהרתעה והחזרת השקט. עוד הבהירו בצה"ל כי חיסול הבכיר שהביא לפרוץ הסבב היה מהלך יזום שהצליח בזכות גורם ההפתעה, ותוכנן היטב במשך כחמישה חודשים בשיתוף פעולה הדוק עם השב"כ.