מטחי רקטות כבדים לעבר ישראל בעקבות תקיפת צה"ל את המבנה שבו שהה בכיר מפקדי הג'יהאד האיסלמי הפלסטיני ברצועת עזה, בהאא' אבו-אלעטא. אזעקות נשמעו היום (רביעי) ביישובי הדרום וגם בתל אביב, חולון וראשון לציון. הלימודים בוטלו בתל אביב ובכל היישובים מדרום לה. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס בשעה 9:00 בקריה. על פי דיווחים פלסטינים, צה"ל החל לתקוף מטרות ברצועת עזה, אך גורם רשמי בצבא מסר כי לא בוצעו תקיפות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתקשורת הפלסטינית מדווחים שמשלחת מצרית תגיע לישראל על מנת לנסות ולהביא לרגיעה, על פי גורם ישראלי, בירושלים פנו למצרים על מנת להעביר מסר לעזה כי ישראל לא מעוניינת בהסלמה נוספת. אחת מהרקטות שנורו פגעה בבית בשדרות. בני המשפחה היו בבית בזמן הירי, אך הספיקו להגיע למרחב המוגן ולא נפגעו. 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה אושרה על-ידי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו ועל פי ארגון הטרור אבו-אלעטא נהרג יחד עם אישתו. בעקבות התקיפה, מטחי רקטות כבדים משוגרים החל מהשעה 06:00 לעבר יישובי הדרום ועוטף עזה. כמו כן, כיפת ברזל יירטה כמה רקטות מעל שמי אשקלון ובעוטף עזה. סביב השעה 07:00 נשמעו אזעקות גם מעל גוש דן, ראשון לציון ותל אביב.

פיקוד העורף הורה על ביטול הלימודים מעוטף עזה ועד תל אביב - כמו כן מקומות העבודה יישארו סגורים.  מצה"ל נמסר כי הפעולה אושרה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ונעשתה בשיתוף פעולה עם שב"כ. לאחר החיסול צה"ל תגבר כוחות ונערך לתגובת נגד.

זירת נפילת הרקטה בגדרה  (צילום: אבי גמבש, החדשות12)
זירת נפילת רקטה בגדרה | צילום: אבי גמבש, החדשות12

עוד נמסר מהדוברות כי בעוד זמן קצר תתקיים הערכת מצב בחמ"ל העירוני. "יש להיצמד להנחיות פיקוד העורף ולשמור על כללי ההתגוננות בעת חירום", נכתב בהודעה. המעברים לעזה נסגרו וניתנה הנחיה לכל התושבים להיות בסמוך לממ"דים. בנוסף, בשל חשש לירי רקטי  האירועים ההמוניים בעוטף עזה בוטלו.

שאריות טיל שנפל בגדרה (צילום: דנה דוד )
צילום: דנה דוד

מדובר צה"ל נמסר כי לאור הערכת המצב הוחלט על חסימות אזורים וצירים סמוכים לגדר המערכת ברצועת עזה. האזורים והצירים שייחסמו הינם כלל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232, וייסגרו גם הצירים הבאים לשני הכיוונים: כביש מס׳ 4 - מצומת זיקים ועד צומת נתיב העשרה; כביש מס׳ 34 - מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז; כביש מס׳ 232 - מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה.

אזעקות בראשון לציון - כביש 4  (צילום: חשיפה בצילום)
צילום: חשיפה בצילום
הבית שנפגע ישירות בשדרות (צילום: עיריית שדרות )
צילום: עיריית שדרות

כמו כן, תיאסר כניסה לגבעת ״קובי״ בשדרות, אנדרטת ״החץ השחור״, גבעת הפעמונים ע״ש אסף סיבוני ז״ל, גבעת נזמית, וגבעת ״הפרש הבודד״. בנוסף, הוחלט בצה"ל על סגירת חוף זיקים למבקרים, ועצירת תנועת הרכבות בין תחנות אשקלון לשדרות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר לאחר החיסול: "הלילה סוכל המפקד הבכיר של הג'יהאד האיסלמי בעזה בהאא' אבו-אלעטא, שהיה אחראי לפיגועים רבים ולירי רקטות נגד מדינת ישראל בחודשים האחרונים והתכוון להוציא פיגועים מיידיים. פעולת צה"ל הומלצה ע"י הרמטכ"ל וראש השב"כ ואושרה ע"י רה"מ ושר הביטחון, לאחר הצגה ואישור הקבינט".

זירת החיסול של מפקד הג'יהאד האסלאמי בעזה  (צילום: החדשות12)
זירת החיסול בעזה | צילום: החדשות12

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, מסר בעקבות ההסלמה: "המאבק בטרור הוא מתמשך ומצריך רגעים של קבלת החלטות קשות. הדרג המדיני וצה"ל קיבלו החלטה נכונה הלילה למען ביטחונם של אזרחי ישראל ותושבי הדרום. כחול לבן תגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל ותשים את ביטחון התושבים מעל לפוליטיקה. ידע כל טרוריסט שמסכן את ביטחוננו שהוא בן מוות".

תנועת הרכבות בין אשקלון לבאר שבע הופסקה

רכבת ישראל עדכנה כי בהנחיית גורמי הבטחון, הופסקה באופן זמני תנועת הרכבות בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות לשירות. עוד נמסר כי רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. נוסעים מבאר שבע או אל באר שבע יעשו שימוש בקו המזרחי, העובר דרך תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת.

אבו-אלעטא, בכיר הג'יהאד האסלאמי שחוסל ברצועת עזה (צילום: פלס)
צילום: פלס

מהמשטרה נמסר כי ציבור הנהגים בדרום מתבקש להישמע להנחיות השוטרים ולפעול על פי הוראותיהם. עוד נמסר כי יש להישמע כל העת להנחיות פיקוד העורף ומשטרת ישראל. בכל אירוע חריג יש לחייג למשטרה בטלפון 100.

אבו-אלעטא הוביל ועסק באופן ישיר בפיגועים ובניסיונות לפגע באזרחי ישראל ובחיילי צה"ל, על ידי ירי רקטי, ירי צליפה, שיגור רחפנים ועוד.