שעתיים לאחר שאישר הבוקר (חמישי) דובר צה"ל כי הושגה הפסקת אש בין ישראל לג'יהאד האסלאמי, אזעקות צבע נשמעו ברחבי יישובי עוטף עזה. עם זאת, הנחיות פיקוד העורף שפורסמו הבוקר על חזרה לשגרה בכל הארץ למעט יישובי העוטף עדיין תקיפות בשלב זה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעיריית נתיבות מסרו כי אין שינוי כרגע בהנחיות, וכי בכל מקרה יום הלימודים היום מסתיים מוקדם מהרגיל. ההורים זעמו כי לאחר דיווחי פיקוד העורף, ״הבטחנו לילדים שלא יהיו אזעקות". לעומתם הורים לילדי גן בנתיבות מספרים שהתקשר מהגן בבקשה לבוא לקחת את הילדים לאחר המטח האחרון. 

מהמועצה האזורית מרחבים נמסר לאחר שיגור חמשת הרקטות בצהריים כי במערכות החינוך, הכל פועל באופן תקין ורגוע וכי לא הופעלו אזעקות ביישובי המועצה. 

מבחן המציאות - עברית
אחרי יומיים - חוזרים ללימודים | צילום: החדשות 12
לאחר יומיים של ירי על יישובי העוטף התקבלו במהלך הבוקר דיווחים על הפסקת אש ובהתאם הודיע פיקוד העורף על חזרה לשגרה והסרת ההגבלות בכל הארץ פרט ליישובי העוטף. באזור זה, החזרה לשגרה תיערך לאחר הערכת מצב עם ראשי הרשויות ומשרדי הממשלה. 

בבאר שבע ובמועצה האזורית שפיר הודיעו הרשויות כי הלימודים יתחדשו בשעה 10:00 וכי כל המגבלות על התושבים הוסרו. גם באשדוד ובקרית מלאכי חוזרים הבוקר לשגרה, שם יחלו הלימודים בשעה 9:00. בגדרה הודיעו על חזרה חלקית ללימודים, ואילו במועצה האזורית גן יבנה החליטו למרות הנחיות פיקוד העורף שלא לקיים לימודים למעט בחינוך המיוחד.

מדובר צה"ל נמסר כי לאחר הערכת מצב בפיקוד העורף, הוסרו המגבלות על התכנסויות ואירועים גם באזור מערב לכיש וניתן לצאת לעבודה. עם זאת, פעילויות חינוכיות לא יתקיימו.

"לא יתקיימו לימודים היום במוסדות החינוך, קרי גנים ובתי ספר לנוכח הימשכות הירי גם לאחר ההודעה על הפסקת האש ולאור מאורעות הלילה", מסרו בעיריית גן יבנה. "ההחרגה אצלנו היא לחינוך המיוחד והסעות לחינוך המיוחד, כולל מעונות המתנ"ס שיפעלו כרגיל החל מהשעה 10 בבוקר". 

במועצה אזורית שדות נגב הודיעו אמש כי לא יתקיימו לימודים בכל מסגרות החינוך במועצה. "כמו כן, לא יהיו הסעות לכל המסגרות (פנים וחוץ) לרבות חינוך מיוחד", כתבו אמש בהודעה. לכך מצטרפות קריית גת ושאר הרשויות בעוטף עזה - שגם בהן טרם החליטו על חזרה לשגרה בצל החשש להתחדשות הירי.

פיקוד העורף הנחה אמש לפתוח רק מקומות עבודה חיוניים בעוטף עזה, במערב לכיש ובמערב הנגב. כמו כן, אישר התכנסויות של עד 100 בני אדם בשטח סגור בלבד. עוד הנחה אמש פיקוד העורף כי באזורים דן, ירקון, השפלה ודרום השפלה ניתן יהיה לקיים התכנסויות ואירועים של עד 300 איש בשטח פתוח. בשטח סגור אין הגבלות. לימודים ניתן יהיה לקיים למעט במבנים יבילים או הבנויים בבנייה קלה. אין מגבלות על מקומות עבודה.