מאות ילדים ובני נוער מתנועת הצופים נקלעו אמש (שישי) למתח הרקטות ששוגר מרצועת עזה - ופונו מהאזור. מוקדם יותר פרסמנו לראשונה את ההתנגדות העזה מצד ההורים לקיום הטיול בעקבות קלות דעת שהפגינו בתנועה מול האיומים הביטחוניים בעוטף עזה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"כל 550 החניכים ואנשי הצוות עושים את דרכם לביתם", נאמר בהודעה שפרסמה התנועה במהלך הלילה. "לחניכים ולצוות שלום. לא מדובר בהנחיה של פיקוד העורף, אלא במשנה זהירות".

לטענת ההורים, התנועה ארגנה את טיול לדרום הארץ ללא כל תרגול מצב חירום במקרה של ירי רקטות. תחילה הם פנו להנהגת התנועה על מנת לבדוק האם קיימים מרחבים מוגנים באזור - אך נענו בשלילה. כשביקשו להצטרף כמלווים על מנת לחזק את תחושת הביטחון של הילדים, סורבו גם כן.

"הילדים האלו ילדים שלא חווים ביום יום אזעקות ובומים. עבורם זו סיטואציה מלחיצה. רוצה להגיד שאפו ענק למדריכים. האווירה לא פשוטה. הבת סיפרה על כמה ילדות שבכו שאלו שאלות. מנסים להרגיע את הילדים. בדיוק עכשיו הבת שלי עדכנה אותי שעולים על האוטובוסים", סיפר עו"ד עוז חיים, תושב אבן יהודה שבתו בטיול הצופים בדרום. "היו הערכות מצב וסמכנו על המשטרה והצבא כמו שצריך לעשות. הסיטואציה שבה ילדים יוצאים לטיול להנות ולהכיר את הארץ. צריכים להיות מוחזרים בהיסטריה פחד וזכרונות קשים שיישארו לכל החיים זו תחושה קשה שילדים בטיול לא אמורים לעבור".

אביה של אחת הילדות בטיול הוסיף בשיחה עם חדשות 12: "הילדים לא מודעים לכל המהומה סביבם. עוד שעה שעה וחצי כבר נראה אותם ונלך לקחת אותם. אנחנו בקשר עם המדריכה. יש לי בת ושתי אחייניות שם. אין שם לחץ היסטרי. ידענו את המצב ולמרות זאת רוב מוחלט של ההורים הוציא את הילדים לטיול".

למרות הודעת פיקוד העורף לפיה אין מניעה לקיים את האירוע, רבים מההורים לא השתכנעו – והחליטו שלא לאפשר לילדיהם לצאת לטיול.

מטחים כבדים לעבר שדרות
הירי לשדרות, הערב | צילום: יורי נזרוב, שדרות און ליין

"זו התנהלות שערורייתית ויהירות בלתי מובנת של הצופים", אמרה אחת האמהות. "מדוע לא חושבים בהנהלת הצופים שלתרגל אירוע חירום זו לא דרישה סבירה? שזו בקשה מוגזמת? מדובר במאות ילדים חשופים לירי בלי מרחבים מוגנים ובלי שיודעים מה לעשות במידה של ירי או מצב חירום מה יקרה אם פתאום יהיה ירי. זה מקומם ובעיקר מדאיג".

מתנועת הצופים נמסר הבוקר: "אנו בקשר רציף עם חדר מצב וקיבלנו את כל האישורים הדרושים על מנת לצאת לטיול בבטחה. הטיול מנוהל על ידי צוות בוגר, מקצועי ומנוסה ומלווה גם על ידי נציגי הורים ובוגרים נוספים שילוו את טיול לכל אורכו. אנו עומדים בכל הנהלים וההנחיות שניתנו על ידי הגורמים המקצועיים המוסמכים לכך ובנוסף, הנחנו את האוטובוסים להישאר בקרבת מקום למקרה הצורך. אם היה צל צילו של חשש, הרי שהטיול לא היה מתקיים. אנו מאחלים לכל המטיילים טיולים נעימים, מהנים ובטוחים".