מצב מיוחד בטווח של 0-80 קילומטרים מעזה, צה"ל ממשיך לתקוף ברצועה, ברשויות רבות לא יתקיימו מחר לימודים: מאז שעות הבוקר המוקדמות היום (שלישי), נורו כ-190 רקטות לעבר ישראל בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי הלילה. למעלה מ-90% מהשיגורים יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. הפלסטינים מדווחים על מספר הרוגים כתוצאה מתקיפות צה"ל, ובמערכת הביטחון נערכים להסלמה אפשרית של הירי בשעות הלילה. 

מפת אזורי התגוננות של פיקוד העורף: בדקו במפה את האזור שלכם

מדובר צה"ל נמסר בסמוך לשעה 21:00 כי חיל האוויר תקף עמדה תת-קרקעית של הג'יהאד האסלאמי בצפון הרצועה ששימשה לשיגור רקטות במהלך היום. פגיעה זוהתה. במקביל, בעקבות המצב הביטחוני והחשש שהירי יימשך גם ביממה הקרובה, לא יתקיימו מחר לימודים ביישובים רבים בדרום, בשפלה ובגוש דן. 

שר הביטחון הנכנס, נפתלי בנט, הכריז מוקדם יותר היום על מצב מיוחד בעורף ביישובים הנמצאים בטווח שבין 0-80 ק"מ מרצועת עזה. במקביל, צה"ל ממשיך לתקוף עמדות של הג'יהאד האסלאמי בעזה, הוכרז גיוס מילואים מצומצם ליחידות פיקוד העורף וכיפת ברזל, והחל תגבור כוחות בעוטף עזה. 

בהאא אבו אל-עטא
בכיר הג'יהאד שחוסל, בהאא אבו אל-עטא

סמוך לשעה 18:30 שוגר מטח רקטות לעבר שדרות ויישובים סמוכים לעיר. יירוט אחד בוצע, לא דווח על נפגעים או נזק כתוצאה מירי הרקטות. מעט אחרי השעה 18:00, כלי טיס של צה"ל תקף שני פעילי טרור של הג'יהאד האסלאמי בצפון רצועת עזה שעסקו בהכנה לשיגור רקטות וזוהתה פגיעה בהם.

ההכרזה של השר בנט על מצב מיוחד תקפה ל-48 שעות, אלא אם בוטלה לפני כן על ידי הממשלה או על ידי שר הביטחון. השר יכול להאריך את תוקפה של ההכרזה באישור הממשלה על ידי משאל טלפוני בין השרים. שר הביטחון העביר הודעה בנושא למזכיר הממשלה וכן ליו"ר ועדת חוץ וביטחון. רשימת היישובים שעליהם חלה ההחלטה וההנחיות המדויקות יופצו על ידי פיקוד העורף. 

מהשעה 05:00 בבוקר עד לשעה 18:45 היום טופלו 46 בני אדם על ידי צוותי מד"א, כולם במצב קל. בין הנפגעים: שני פצועים קל מרסיסים (גברים כבני 30 ו-55, במועצה האזורית באר טוביה), 23 נפגעים קל שנחבלו בדרך למרחב המוגן ו-21 נפגעי חרדה.

בנוסף, הבוקר בזמן האזעקות באזור גוש דן התקבלה במוקד 101 של מד"א במרחב איילון קריאה על ילדה בת 8 שאיבדה את הכרתה בחולון. חובשים ופראמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום העניקו טיפול רפואי מציל חיים וביצעו פעולות החייאה עד שחזר הדופק, ופינו את הילדה לבית החולים וולפסון במצב קשה ויציב כשהיא מורדמת ומונשמת.

חיילים סמוך לגבעת קובי, הערב 

דובר צה"ל הודיע בסמוך לשעה 16:00 כי חיל האוויר פתח בגל תקיפות נוסף נגד מטרות של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. בין היעדים שהופצצו מהאוויר: מתחמי אימונים של ארגון הטרור ובכללם מתחם של הכוח הימי, פיר מנהרת טרור התקפית בצפון הרצועה ואתר חפירה של מנהרה התקפית במרכז הרצועה. 

בצה"ל ממשיכים לפעול במדיניות של פגיעה במטרות של הג'יהאד האסלאמי בלבד ומנסים להימנע מפגיעה במטרות של ארגון החמאס. "צה"ל רואה בחומרה רבה את ירי הרקטות לעבר שטח ישראל ואזרחי ישראל, וערוך להמשיך בהגנה על אזרחי המדינה כמו גם לכל פעולה שתידרש", נמסר בהודעת דובר צה"ל. 

_OBJ

התקיפות של חיל האוויר מתבצעות במספר מקומות במקביל ומתמקדות בעיקר במתקנים של הג'יהאד. במקביל ישנו ניסיון לאתר משגרים ולשבש את הירי - כפי שבוצע בשעות האחרונות. בצה"ל ישנה דריכות מהאפשרות שהירי יתחדש גם למקומות רחוקים יותר. 

דקה אחרי דקה: חיסול הבכיר - וההסלמה | עדכונים שוטפים

"פצצה מתקתקת": זה הבכיר בג'יהאד האסלאמי שחוסל הלילה בתקיפה

אחרי החיסול - מטחים מעזה של עשרות רקטות לעבר יישובי הדרום והמרכז

מצב חירום בעורף: איפה אין לימודים ועבודה ומה ההנחיות המעודכנות?

כל ההנחיות:

עוטף עזה, מערב לכיש, מערב הנגב, מרכז הנגב ודרום השפלה

התכנסויות ואירועים: עד 100 איש בשטח סגור בלבד

אין לימודים או פעילויות חינוכיות

מקומות עבודה שאינם חיוניים למשק יישארו סגורים עד להודעה חדשה

יינתנו רק שירותים הכרחיים לאזרח

דן, ירקון והשפלה

התקהלויות והתכנסויות: ניתן עד 300 איש בשטח סגור בלבד

אין לימודים או פעילויות חינוכיות

בשעות הבוקר ניתנה הנחייה שלא להגיע לעבודה, אך החל מהשעה 09:00 כל מקומות העבודה פועלים כרגיל, כל עוד יש בהם מרחב מוגן זמין.