פרסום ראשון: לאחר תאונת מסוק היסעור ממנה ניצלו 11 לוחמי שלדג השבוע, עלה חשש שהם נחשפו לחומרים רדיואקטיביים, זאת עקב כך שבלהב המסוק יש רכיב רדיואקטיבי שעשוי להתפרק בשריפה ולגרום לחשיפה לקרינה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתוצאה מהחשש הזה, הלוחמים עברו סדרה של בדיקות רפואיות מקיפות, בדיקות שתן ובדיקות לשלילת הימצאות קרינה חריגה. בצה"ל אישרו את הפרטים - ולאחר שהתקבלו ממצאי הבדיקות, התברר שלא נפלטו חומרים שהיו עשויים לסכן את הלוחמים, את אנשי צוות הקרקע ואת תושבי האזור בו נחת המסוק. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בלהב המסוק ישנו רכיב רדיואקטיבי שעשוי להתפרק בשריפה ולגרום לחשיפה לחומר. בוצעו בדיקות לשלילת קרינה חריגה. על פי הממצאים שנאספו בתום הבדיקות הרפואיות לא נפלטו חומרים רדיו אקטיביים אשר עשויים לסכן את הלוחמים והאזרחים שנמצאו באיזור שריפת המסוק".


הרגעים הדרמטיים מניסיונות כיבוי המסוק הבוער 

אמש פרסמנו כאן תיעוד של הרגעים הדרמטיים במאמץ לכבות את מסוק היסעור הבוער ממצלמות הקסדה של הכבאים - הראשונים שהגיעו לשטח. 

המסוק עלה באש, התחמושת התפוצצה בגלל החומרים מהם בנוי המסוק - החום היה אדיר ולא ניתן היה להתקרב.תחילה השתמשו הכבאים בתותחי המים להוריד את הלהבות ואחר כך התקרבו עד כדי מטרים בודדים להשלים את פעולות הכיבוי. מכל הדלק התפוצץ והתלקח והנורים ששימשו את המסוק כהגנה מפני טילי כתף עפו לכל עבר.

מסוק יסעור נחת נחיתת חירום סמוך לבית קמה
מסוק היסעור לאחר ההתקלחות"כשהגענו למקום הבחנו שהמסוק בוער באמת וישנן טמפרטורות מאוד מאוד גבוהות ולכן היה לנו קשה ומסוכן להתקרב למסוק", מספר פיני חדד מכוח הכיבוי, "חברנו לאנשי הצוות שהיו במקום לשלול אפשרות של הימצאות חומרי נפץ או לכודים בכלי". לאחר כיבוי האש, ניתן היה לסרוק את השטח ולוודא שאין נפגעים וכולם יצאו מנחיתת החירום בשלום.בחיל האוויר הוקם צוות חקירה מיוחד – חקירה משותפת עם חוקרי שריפות של כיבוי אש, בניסיון להבין מה גרם לתאונה – כשל במנוע או נסיבות אחרות. בינתיים, מערך מסוקי התובלה של חיל האוויר קורקע כדי למנוע אירוע נוסף. תקלה טכנית קשה שהסתיימה רק בנזק וללא נפגעים הודות לקור הרוח של הטייסים והמכונאים במסוק.