רבים מתושבי נתיבות פעלו הבוקר (חמישי) בהתאם להנחיות פיקוד העורף שהורו על חזרה מלאה לשגרה, ושלחו את ילדיהם ללימודים. אולם, שעות ספורות בלבד אחרי שצה"ל אישר כי הפסקת האש נכנסה לתוקף – אזעקות נשמעו בעיר והתלמידים הובהלו אל המרחבים המוגנים. אחת הרקטות נפלה ממש בחצר גן ילדים בעיר. התושבים זועמים: "מדינה ביזיון, עד מתי נישאר מקופחים?".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הסתכלתי מקרוב על ראש הטיל שנפל בחצר הכניסה לגן וראיתי שהרסס עדיין בתוכו", סיפר אב לתאומות מנתיבות. "בקשתי מהגננת והבנות שנותרו במקום לצאת מהגן, דיווחתי למשטרה ולפקח העירוני שהגיע ועזבתי את המקום‎".

סמוך לשעה 15:00 הודיעה המשטרה כי בתום הערכת מצב מחודשת, הוחלט על מעבר ממערך חירום למצב "שגרה במתכונת מיוחדת", בה יתוגברו השוטרים בפריסת מוגדלת של כוחות שיטור וחבלנים.

נפילת ראש טיל בנתיבות
רקטת נפל בחצר הגן בנתיבות

על רקע הירי, הורים רבים העידו כי חשו מבולבלים לאור העובדה שהעירייה הודיעה שאין שינוי בהנחיות - אך בו בזמן קיבלו טלפונים שקוראים לאסוף את ילדיהם מהגנים. "הייתי בדרך לעבודתי באשדוד ואשתי הייתה בדרכה לאופקים, אך לנתיבות עם קבלת ההתראה בטלפון", סיפר אראל חג'ג', אב לילד בגן. "הייתה בהלה וההורים עזבו את העבודה וחזרו לקחת את הילדים, הבן שלי היה מהאחרונים בגן".

בהמשך דבריו מתח האב ביקורת על החזרה ללימודים למרות שהאיום הביטחוני עדיין לא הוסר. "יש הרבה כעס על הממשלה שלא מגינה עלינו ונכנסת להפסקות אש כשיורים עלינו", אמר חג'ג'. "כועסים גם על פיקוד העורף והעירייה שלא לקחו בחשבון את הסיכון והתחילו הבוקר ב-9:00 את הלימודים".

"מדינה של ביזיון", זעם על המצב שליו ביטון, בעל מסעדה בנתיבות. "אחרי יומיים לא שקטים הממשלה אומרת שחוזרים לשגרה, והנה שעתיים אחר כך שוב הורסים לנו את שגרת החיים. עד מתי נשאר מקופחים? מי יפצה אותנו על כוח העבודה שהפסדנו ועל כל הסחורה שהזמנו? הרבה דברים פשוט הלכו לפח".

מטח הרקטות האחרון הגיע סביב השעה 11:00, כארבע שעות אחרי המטח שלפניו, ושעתיים בלבד אחרי שצה"ל אישר שהפסקת האש נכנסה לתוקף. חמש רקטות זוהו וצה"ל מסר כי שתיים מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, והיתר נפלו בשטחים פתוחים. אישה אחת נזקקה לטיפול רפואי אחרי שלקתה בחרדה.

מהמשטרה נמסר כי התקבל דיווח על חשד לפריט רקטי שנפל בשטח פתוח בנתיבות, והכוחות שהגיעו למקום דיווחו כי הנפילה לא גרמה לזנק או לנפגעים. עוד נמסר מהמשטרה כי אותר נפל של רקטה בחצר גן ילדים בנתיבות שלא היה מאוכלס. כוחות משטרה ובהם חבלן משטרתי הגיעו למקום. לא דווח על נפגעים או נזק באירוע זה.

 

הבוקר אמר דובר צה"ל בסיכום המבצע שזכה לשם "חגורה שחורה" כי היעדים שהוצבו הושגו - החל מהסיכול הכירורגי של מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי בעזה, דרך הפגיעה הקשה בתשתיות הלחימה של הארגון וכלה בהרתעה והחזרת השקט. יחד עם זאת הבהיר דובר צה"ל כי הצבא "נותר בכוננות ובדריכות גבוהה, וערוך להמשך הלחימה ככל שיידרש לכך".

נפילת רקטה בחצר בי"ס באשדוד
נפילת רקטה בחצר בי"ס באשדוד

גם שר הביטחון נפתלי בנט החל בסיכומים הבוקר כשפרסם הודעה המשבחת את הצלחת המבצע. לדבריו, אחרי שכ-20 מחבלים חוסלו ב-48 שעות, כללי המשחק החדשים ברורים כעת: "צה"ל יפעל בחופש פעולה מלא, ללא שום מגבלות, ומחבל שמנסה לפגוע באזרחי ישראל לא יוכל יותר לישון בשקט. לא בביתו, לא במיטתו ולא בשום מקום מסתור". עם זאת גם בנט נמנע מלהכריז על חזרה מלאה לשגרה: "בשלב זה, זה עוד לא נגמר. רק המעשים בשטח יקבעו".