ברשות הפלסטינית סייעו לישראל בחיסול אבו אלעטא? ארגון חמאס מפרסם הערב (ראשון) עדויות של חברי חוליה, שלטענתו העבירה לישראל מידע שסייע לחיסול בכיר הג'יהאד האיסלאמי בחודש שעבר, בתיווך הרשות הפלסטינית. עוד פרסם חמאס תיעוד של הפצצת המבנה שבו חוסל אלעטא בחודש שעבר - בפעולה שפתחה את מבצע "חגורה שחורה" והובילה להסלמה נקודתית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהפרטים שפרסם חמאס עולה שקצין במנגנוני הרשות הטיל עליהם לעקוב אחרי אבו אלעטא, להתחקות אחר פעילותו ולאסוף מידע שוטף על שגרת יומו. החוליה עקבה לכאורה אחר תנועותיו במשך כמה חודשים, עד שעה אחת בלבד לפני שחוסל. 

בכיר הג'יהאד אל-עטא והמבנה בו חוסל
בכיר הג'יהאד אל-עטא והמבנה בו חוסל | צילום: החדשות 12

לטענת חמאס, נתפסו חומרים שמאשרים שתת-אלוף בשירותי המודיעין הפלסטיניים יצר קשר עם בכירים בשב"כ וסיפק להם מידע על התנהלותו של אבו אל עטא עד ליום החיסול.  

נוסף על כך, חמאס פרסמו את תיעוד הפצצת המבנה בו שהה אלעטא ביום החיסול. הפעולה הזו הובילה לתחילת מבצע "חגורה שחורה", שנמשך יומיים ושבמהלכו נורו מאות רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל. 

לחמאס כבר היו כמה "חשיפות" מהסוג הזה בעת האחרונה, כולל של סוכנים שריגלו אחרי הזרוע הצבאית של הארגון עצמו. במקרה הזה, חיסול אבו אלעטא מוצג כחלק משיתוף הפעולה הבטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית בגדה, לצורך איסוף מודיעין בגזרת עזה.

ייתכן כי מטרת ה"חשיפה" של חמאס הערב היא לא יותר מתעמולה שנועדה לפגוע בשיתוף הפעולה הביטחוני וברשות הפלסטינית בכלל. 

בשבוע שעבר פרסם הרמטכ"ל אביב כוכבי את עיקרי התחקיר למבצע: לפי כוכבי, "המסקנה המרכזית הנובעת מהתחקיר היא כי תוכנית 'חגורה שחורה' עמדה בתכלית שהוגדרה לה – יצירת תנאים לשיפור המציאות ברצועת עזה, וזאת באמצעות סיכול בהאא אבו אלעטא, פגיעה קשה בפעילי טרור של הג'יהאד ותשתיותיו הצבאיות, צמצום הפגיעה באזרחי ישראל והימנעות מהיגררות למערכה רחבה".

לפי הנתונים, חוסלו כ-25 מחבלים והותקפו כ-100 מטרות של הג'יהאד, "בהן מתחמי ייצור אמל"ח ומוצבים במתחמים צבאיים". מהתחקיר עולה כי "כתוצאה מפעולה זו שנסמכה והתבססה על תהליכי הכנה מודיעיניים מורכבים ואינטנסיביים שננקטו בחודשים האחרונים, הוסב נזק משמעותי לארגון".