תחקיר המבצע - והתקיפה שהרגה 8 בני משפחה: כחודש וחצי לאחר מבצע "חגורה שחורה" בעזה, שבו חוסל בכיר בג'יהאד והתקפו מטרות רבות, בצה"ל מסכמים את המבצע. תחקירי המבצע הוגשו לרמטכ"ל אביב כוכבי - ששיבח את תפקוד צה"ל ברוב שלבי המבצע. התחקיר מתייחס גם למות שמונה בני משפחה בבניין בדיר-אל-בלח - וטוען כי  בוצעה מהמתחם פעילות צבאית בסמוך לתקיפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בתחקיר התברר כי במתחם שהותקף אמנם בוצעה פעילות צבאית, אך הוא לא היה מתחם סגור ובפועל נמצאו בו גם אזרחים", נכתב. עוד ציינו בצה"ל כי "בסיכום התחקיר התקבלו מספר המלצות שתכליתן לצמצם ככל הניתן את האפשרות שאירועים חריגים שכאלה יחזרו על עצמם".

כוכבי שיבח את התחקיר של המבצע, שכלל שני ימי קרב לאחר חיסול בהאא אבו אל-עטאא, בכיר בג׳יהאד האסלאמי. חלק ניכר בתחקיר שממצאיו פורסמו היום (שלישי) מתייחס לתקיפה שבוצעה. בצה"ל ציינו כי במהלך תקיפת המטרה "נהרגו, למרבה הצער, שמונה אזרחים בלתי-מעורבים" - שמונה מבני משפחת א-סווארכה, חלקם ילדים.

תקיפת צה
תקיפת צה"ל בעזה במבצע "חגורה שחורה"

"ככלל, הפעלת הכוח במבצע הייתה מדויקת"

"מהתחקיר עולה כי המטרה זוהתה כמתחם צבאי של הג'יהאד האסלאמי, שמבוצעת ממנו פעילות צבאית", נכתב בהודעת דובר צה"ל. "ליבת התחקיר עסקה בפעולות, אשר יכלו להביא לידיעה על אודות פעילות אזרחית במתחם, בנוסף לפעילות הצבאית אשר בוצעה ממנו".

עוד הדגישו בצה"ל כי המטרה "הופללה - כלומר זוהתה כחלק מבנק המטרות - והתברר "כי בוצעה ממנו פעילות צבאית בעבר ובמהלך ימי הקרב של 'חגורה שחורה'". לפי דובר צה"ל "עוד מלמד התחקיר כי בעת תכנון וביצוע התקיפה, ההערכה בצה"ל הייתה כי לא ייפגעו אזרחים כתוצאה ממנה". האישור המודיעיני למערכת התקבל בפיקוד הדרום בחודש יוני האחרון ולאחר מכן עוד מספר פעמים, "האחרונה שבהן מספר ימים טרום תקיפתה".

הצהרת הרמטכ
הרמטכ"ל כוכבי, ארכיון | צילום: החדשות 12

בתחקיר המסכם הדגישו בצה"ל, בצל המהלך לחקירת חשד לפשעי מלחמה ישראלים בהאג, כי  "ככלל, הפעלת האש ב'חגורה שחורה' הייתה מדויקת ולאורך ימי הלחימה הושקעו מאמצים רבים בצמצום הפגיעה בבלתי מעורבים, זאת בעוד שארגון הטרור מולו נלחם צה"ל ניצל את האוכלוסייה האזרחית, בכך שהטמיע בקרבה את נכסיו הצבאיים ופעל במכוון מתוך סביבה אזרחית צפופה". 

"גם כאשר צה"ל נדרש לפעול בתנאים מורכבים אלה, הוא ימשיך לתחקר אירועים בהם נפגעים אזרחים בלתי-מעורבים ולהפיק לקחים כנדרש", הוסיפו. הרמטכ"ל כוכבי סיכם ואמר: "ימי הקרב השיגו את מטרתם, הביאו להסרת איום מיידי על תושבי מדינת ישראל ויצרו תנאים טובים יותר להתמודדות של צה"ל ברצועת עזה. לקחי התחקיר האיכותי שבוצע, מהווים בסיס להמשך תהליכי שיפור המוכנות למלחמה בצה"ל בכלל ובפיקוד הדרום בפרט".

מפקד המרחב הצפוני של הג'יהאד בעזה
בהאא אבו אל-עטאא, בכיר הג'יהאד שחוסל | צילום: חדשות

"המסקנה המרכזית הנובעת מהתחקיר היא כי תוכנית 'חגורה שחורה' עמדה בתכלית שהוגדרה לה – יצירת תנאים לשיפור המציאות ברצועת עזה, וזאת באמצעות סיכול בהאא אבו אל-עטאא, פגיעה קשה בפעילי טרור של הג'יהאד ותשתיותיו הצבאיות, צמצום הפגיעה באזרחי ישראל והימנעות מהיגררות למערכה רחבה", נכתב בסיכום.

לפי הנתונים, חוסלו כ-25 מחבלים והותקפו כ-100 מטרות של הג'יהאד, "בהן מתחמי ייצור אמל"ח ומוצבים במתחמים צבאיים". מהתחקיר עולה כי "כתוצאה מפעולה זו שנסמכה והתבססה על תהליכי הכנה מודיעיניים מורכבים ואינטנסיביים שננקטו בחודשים האחרונים, הוסב נזק משמעותי לארגון". עוד שיבח כוכבי וציין כי "בוצעו ברמת הפיקוד והאוגדה תהליכים איכותיים לשיפור אפקטיביות תאי התקיפה".

התחקיר מתייחס גם להגנה על העורף ומציין כי שיעור ההצלחה של מערכות ההגנה האוויריות היה כ-90%, ולצד זאת "מאמצי ההגנה בהובלת אוגדת עזה מנעו פיגועים מורכבים במרחב הגדר".