מטוסי חיל האוויר הישראלי נשלחו לחוג מעל ספינה טורקית המיועדת לקידוח גז, סמוך לשטחה הימי של קפריסין בים התיכון - כך דווח היום (ראשון) בכלי תקשורת זרים.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ככל הנראה, פעולה זו של צה"ל הגיעה בתגובה לתקרית חריגה שאירעה לפני כשבועיים, ובה ספינת מחקר ישראלית שפעלה במקום גורשה על ידי הכוחות הטורקיים. זאת, חרף העובדה שלטורקיה אין סמכות בשטח זה, שנמצא בתחום המים הכלכליים של קפריסין.

כפי שדווח בנוגע לתקרית אתמול בחדשות 13, ספינת המחקר הישראלית נשלחה מטעם המכון לחקר ימים ואגמים שכפוף למשרד האנרגיה, ועליה היו חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון שביצעו מחקר משותף עם גיאולוג קפריסאי. 

מסלול המראה של חי האוויר הטורקי
שדה תעופה טורקי בצפון קפריסין שישמש טייסת מל"טים

המחקר נערך בידיעתה ובאישורה של ממשלת קפריסין, ולמרות זאת הופסק במפתיע כשספינות של חיל הים הטורקי התקרבו אל הספינה ודרשו ממנה לעזוב מיד. בתגובה לאירוע, כך מסתמן, שלח היום צה"ל שני מטוסי קרב ובכך העביר מסר תקיף לטורקים.

לפני כשבועיים פורסם כי נשיא טורקיה ארדואן פועל להגברת הנוכחות הטורקית באגן המזרחי של הים התיכון, ובמסגרת זו חתם עם ראש ממשלת לוב, פאיז סראג', על הסכם לסימון הגבול הימי בין שתי המדינות. במהלך זה הציב למעשה ארדואן מכשול להעברת צינור הגז ממאגר "לוויתן" לאירופה, ועורר את חמתן של מצרים, קפריסין ויוון - שותפותיה של ישראל לתכנית ייצוא הגז.