האיום החדש על עוטף עזה? הטיל החדש ששיגר הג'יהאד האסלאמי ששוגר לעבר אחד מיישובי אשכול ויצר מכתש ענק - הוא טיל בשם "בורקן" (Burkan rocket) - כלי נשק שהופיע בשלוש השנים האחרונות באזורי לחימה בעירק ובסוריה - וגם אצל חיזבאללה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לטיל הזה טווח של 3-5 ק"מ והוא יכול לשאת 300-400 ק"ג חומר נפץ ולגרום לנזק היקפי גדול. במערכת הביטחון זיהו שגם חמאס וגם הג'יהאד החלו להתעניין בנשק הזה ויודעים שיש להם כרגע מעט מאוד טילים כאלה.

הירי שבוצע בלילה שבין רביעי לחמישי לעבר יישוב ישראלי מול דרום הרצועה בסבב הלחימה האחרון היה השימוש הראשון מעזה בטיל, שיכול בין היתר גם לשמש לתקיפת כוחות באזורי כינוס. כתוצאה מהירי הזה נוצרה פגיעה משמעותית בהשוואה לרקטה רגילה.

טיל שנפל בעוטף עזה ויצר מכתש ענק
שרידי הטיל שיצר את המכתש הענק

תושבים ביישוב הזה בעוטף שנפגע מהטיל הבינו שלא מדובר בירי של רקטה שגרתית כשראו שנוצר מכתש ענק ברוחב 16 מטרים ובעומק של כ-2 מטרים.

מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה, אל"מ לירון בטיטו, התייחס אמש עם בעלי תפקידים באשכול שבעוטף עזה לשיגור הזה ואמר להם כי "הרקטה הגדולה שנפלה היא יכולת שאנחנו מכירים ונערכים אליו". הקצין הבכיר הוסיף כי "הג'יהאד האסלאמי הרים את הראש שלו בשנה האחרונה וחיזק מאוד את היכולות הצבאיות. ההחלטה לחסל את הבכיר הגיעה לאחר שהבנו שהוא מקדם פעילויות טרור"‎.