אחרי שאתמול (שני) התפוצצה רקטה ששוגרה מרצועת עזה בשטח המועצה האזורית אשכול, היום נפגע מבנה במועצה מירי פגז. מבדיקה ראשונית עולה שמקור הפגיעה הוא ככל הנראה בירי תועה מכיוון מצרים. כוחות הביטחון נמצאים במקום וממשיכים בסריקות לאחר שתושבים דיווחו כי נשמעו שני פיצוצים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רקטה ששוגרה מעזה אתמול התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לא נשמעה אזעקת צבע אדום מכיוון שהיה ברור שהיא תיפול בשטח פתוח. השיגור התבצע על רקע ההכנות ליום הזעם הפלסטיני שייערך היום, ומתקיים בעקבות ההודעה האמריקנית על מעמדן החוקי של ההתנחלויות ביהודה ושומרון.

"היו רגעים לחוצים, זה נפל ממש קרוב אלינו וקרוב לגן ילדים", תיארה תושבת היישוב את מה שראתה. "מפחיד לחשוב מה היה יכול לקרות פה. יש נזק משמעותי". הרב הלל רוטקוף, ראש ישיבת בני נצרים, אמר כי "קרה לנו היום נס גדול ובמזל לא היו נפגעים. אסור שמצב זה ימשך במתיחות מעין זו".

צפו בסיפורים המעניינים של 5.10 לאורך השנים
צילום: ריוטרס, חדשות
החשש המרכזי בצד הישראלי ביום הזעם הפלסטיני הוא מטעות של חייל בודד שיהרוג אדם שלא לצורך, ואת זה ינסו למנוע. לכן מלבד ההנחיות הברורות שירדו אל החיילים, השרשרת הפיקודית גם תפקח על מילוי ההוראות - בכל נקודות החיכוך יוצבו קצינים, מ"פים מג"דים שיוודאו שהחיילים לא מפעילים אש מיותרת. 

על פי ההערכות במערכת הביטחונית לא תהיה התפרצות אלימה באופן קיצוני, אם כי ייעשה שימוש בבקת"בים ובזריקת אבנים. הניסיון לשמור על רגיעה מסוימת בנסיבות הללו לא תוריד מכמות הכוחות שיפרסו באזור, עם אבטחה רבה על הצירים בפרט.‎

מחדלי המיגון בדרום: משרד הביטחון נגד האוצר

על רקע הירי אמש ליישובי עוטף עזה, פרסמנו במהדורה המרכזית, כי במשרד הביטחון טוענים שמשרד האוצר מטרפד תוכנית ממשלתית רחבה למיגון בתים ביישובי הדרום: "משרד האוצר שם את כל המכשולים האפשריים ליישום תוכנית המיגון בדרום".

במכתב חריג שנשלח לאחרונה האשים משרד הביטחון את משרד האוצר במחדל החמור: "התקיים תהליך סדור לעניין גיבוש תוכנית להסרת חסמים כדי להקל על בניית מ"מדים ולתת פתרונות מיגון, אך האוצר התנגד לכל התהליך ובסופו של דבר הנושא התמסמס... משרד האוצר שם את כל המכשולים האפשריים לטרפוד התוכנית". 

במשרד האוצר אמרו בתגובה כי "התוכנית  שהוצגה בעבר לא כללה מקור תקציבי. בימים אלו שוקד משרד השיכון על הכנת תוכנית חלופית שתוצג למשרד האוצר, כפוף לתוכניות שניתן לקדם בעת ממשלת מעבר".