בתגובה לירי הרקטות לישראל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע הבוקר (שני) כי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו החליט על הורדת חצי מכמות הדלקים שיועברו לתחנת הכוח ברצועת עזה דרך מעבר כרם שלום. בהודעה מטעם מתאם פעולות הממשלה נכתב כי ההחלטה תיושם החל משעות הבוקר ועד להודעה חדשה.

עוד נכתב בהודעה כי "הורדת הסולר בחצי מהכמות תצמצם באופן משמעותי את אספקת החשמל ברצועת עזה".

בתוך כך, דובר צה"ל הודיע הלילה (בין ראשון לשני) כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מספר יעדי טרור במתחם צבאי של חמאס בצפון רצועת עזה, ביניהם משרדו של מפקד הגדוד. התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות ששוגרו אמש מרצועת עזה לשטח ישראל.

לאחר התקיפה נמסר מדובר צה"ל: "צה"ל ימשיך לפעול כנגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה".

בנוסף, כלי תקשורת ערביים בלבנון דיווחו כי חיל האוויר הישראלי תקף יעדים בגבול לבנון-סוריה ותיארו כי באזור נשמעו פיצוצים עזים.

במהלך הירי לעבר ישראל אמש הופעלה אזעקת צבע אדום בשדרות ואלפי התושבים שהגיעו לבלות בפסטיבל "לייב שדרות" שהתקיים  בעיר ראו בעיניהם כיצד מערכת כיפת ברזל מיירטת את הטילים מעל לראשיהם. כמו כן, בעקבות האירועים התפתחה במקום מהומה רבה. במקביל, פסטיבל הילדים שהיה אמור להתקיים היום בעיר בוטל בשל האירועים האחרונים.‎

מדובר צה"ל נמסר כי במהלך הערב זוהו שיגורים של שלוש רקטות לעבר שטח ישראל – ובניגוד לדיווחים המוקדמים, בית המגורים שנפגע בשדרות, נפגע כתוצאה משיגור טיל מיירט. רקטות נוספות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. שישה בני אדם לקו בחרדה, ואישה נוספת קיבלה טיפול רפואי מפרמדיקים של מד"א לאחר שנחבלה בגפיים. על רקע השיגורים, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום בשעה 10:00 בבוקר.

"בהתחלה לא הבנו שזה צבע אדום", שיחזר אלכס בן ה-18 משדרות. "ראינו פיצוצים עפים שם בשמיים. ראינו ארבעה יירוטים של כיפת ברזל ואז ראינו עוד שיגור אחד שנפל באתר בנייה סמוך - אנחנו רואים שם עשן מטורף, פיצוצים, ניצוצות באוויר, גיצים - לא ידענו מה לעשות".

שיגור רקטות מעזה לשדרות (וידאו AVI: אלינור אוחיון)
שיגורי רקטות לשדרות, הערב | וידאו AVI: אלינור אוחיון

"המנחים של האירוע אמרו להתכופף, זה צבע אדום, זה אירוע ביטחוני", סיפר אלכס שהעיד גם כי גם הוא בעצמו חווה התקף חרדה קל במהלך האירוע. "היו שם כל כך הרבה אנשים מכול עוטף עזה - כולם פשוט התחילו לרוץ כמו עכברים. אנשים עם ילדים קטנים, נשים עם עגלות – זה היה מחזה מטורף".

אלכס סיפר כיצד הוא הגיע למקום ביחד עם חבריו ורגע לפני שאחד שהזמרים עלה לבמה, "פתאום התחילו הפיצוצים. כל האנשים פשוט ברחו – היה כאוס מאוד גדול. חבר שלי נפל שם, הוא רץ ונפל", הוא שיחזר. "חבר אחר שלי בכלל סובל מפציעות באוזניים ולא יכול לשמוע טוב - יש לו בעיות בגלל קסאם שנפל לידו לפני שמונה שנים".

רגע פגיעת הרקטה בבית בשדרות (צילום: החדשות12)
פגיעה בבית בשדרות, הערב | צילום: החדשות12

אלכס תיאר את הבהלה שאחזה באלפי האנשים שהגיעו לבלות וסיפר כי "היו שם הרבה ילדים קטנים שאיבדו את ההורים שלהם. הילדים קראו להם לבמות, כי לא מצאו את ההורים שלהם - זה היה הזוי". כמו כן, לטענת אלכס, לאחר המטח המערכת הסלולרית שבאזור קרסה למשך רבע שעה בשל העומס הכבד על הרשת.

"ישר כשאירוע כזה קורה מתחיל סבב טלפונים - חיוגים מהירים לכל המשפחה", הוא הסביר. "הקליטה בשדרות נפלה לאיזה רבע שעה מיד אחרי האירוע - היה לחץ מטורף. זה תמיד קורה ככה. כל הזמן, בכל סבב כשיש מטח כבד תמיד אין קליטה לזמן ממושך".

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הבוקר 

אלכס בן ה-18 סיפר כי הוא חווה בעבר אירועים רבים באזור שגרמו לו ולבני משפחתו טראומה. הוא גם לא חסך בביקורת על הממשלה וטען: "זה לא הגיוני שזאת המציאות שלנו, זה לא הגיוני שהממשלה לא עושה דבר כבר 18 שנים – אי אפשר ככה".

"אני נולדתי לתוך המציאות הזאת", הוא הוסיף והביע אכזבה רבה בנוגע לגורלם של בני הדור שלו. "כשהייתי קטן הייתה את הקלישאה הזאת, שאני אגדל לא יהיה צבא ויהיה שלום. היום אני כבר בן 18 ואני לא חושב שההבטחות שהבטיחו לי יתממשו".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום