לירון מידן, בת 40, מתגוררת ברמת גן, סיפרה על הדרך בה גילתה היא הבינה שהיא חולה במחלת הסוכרת. "פתאום הרגשתי מאוד לא טוב והתמוטטתי. הובהלתי במהירות לבית החולים, ושם אושפזתי בטיפול נמרץ. הרופאים לא ידעו להצביע על הסיבה לבעיה הרפואית שלי ושוחררתי מבית החולים לאחר מספר ימים", היא משחזרת. "אבל למרבה הצער התופעות לא נעלמו, הסימפטומים נשארו איתי ללא הסבר. הייתי חסרת אונים, אומללה ומתוסכלת". הרופאים החליטו לערוך ללירון בדיקות מקיפות, גילו שהיא סובלת מסוכרת, והחליטו על מתן טיפול באינסולין. "זו הייתה הפתעה מבחינתי. לא העליתי על דעתי שיש לי סוכרת".

הבדיקות הצביעו על כך שמידן סובלת מסוכרת משולבת של סוג 1 וסוג 2. "ערכי הסוכר שלי היו גבוהים באופן יוצא מהכלל, ורמת הגלוקוז בדם הייתה בשמים", נזכרת לירון. "הערכים עמדו על כ-500 מ"ג לדציליטר והגוף שלי כמעט וקרס. לא הצלחתי להרים את הראש מהמיטה", היא משחזרת. "בדיעבד, הבנתי שלא היה לי בגוף כמעט בכלל אינסולין – הורמון שמווסת את רמות הסוכר בדם – ולתאים כמעט לא הייתה אפשרות לקבל אנרגיה".

לירון מידן  (צילום: ענבל מרמרי)
""למדתי איך לטפל בעצמי לבד, מה לאכול וממה להימנע" (לירון מידן) | צילום: ענבל מרמרי

השלבים בחיים לאחר האבחון

לאחר האבחון בבית החולים, החלה לירון במסע שילווה אותה כל חייה ויוביל לשינוי אורח החיים מהקצה אל הקצה. "זה היה כמו רעם ביום בהיר", היא נזכרת, "בפרק זמן מאוד קצר, הייתי צריכה לעבד כמות גדולה של מידע", היא מוסיפה. "הייתי צריכה להבין מה כדאי ומה לא כדאי לי לאכול, איזו תרופה נוטלים ומתי, ובעיקר – מה עלי לעשות מעכשיו והלאה, זו הייתה תקופה מאוד קשה. במשך מספר שנים לא רציתי לעזוב את הבית ולהתרחק, פחדתי להזריק לעצמי אינסולין ולא הבנתי מה לעשות בכדי לשמור על ערכי סוכר תקינים".

לירון מודה שהכירה את מחלת הסוכרת, אך מעולם לא חששה שיום אחד היא תאובחן כחולה. "זה היה מפתיע. הרגשתי שנפלתי לתוך מחילה חשוכה כמו בעליסה בארץ הפלאות. הכול נהיה רע ולא טוב סביבי. סבלתי מאוד – פיזית ונפשית. יחד עם זאת, ידעתי שאסור לי לחדול מהטיפול, כי אז ערכי הסוכר יזנקו שוב". משפחתה של לירון הביעה דאגה ממצבה ההולך ומדרדר. "הם חששו לשלומי מפני שכל היום שכבתי במיטה, אנשים רבים סבורים בטעות שסוכרת זו מחלה קלה שבסך הכול דורשת להפחית את כמות המתוקים בתפריט, אבל זה ממש לא ככה". מידן מעידה שסבלה מתסמינים רבים בעקבות ערכי הסוכר הגבוהים. "היו לי לא מעט דלקות, סבלתי מעייפות כרונית והופיעו הרבה תופעות לא נעימות", היא נזכרת, "מצאתי את עצמי מתרוצצת ממרופא לרופא ומעירוי לעירוי. הייתה אורחת קבועה בבתי החולים".

נקודת המפנה הגיעה כאשר הפנימה לירון שהסוכרת שלה לא תעלם, והיא תלווה אותה לכל החיים. היא גמלה בליבה ללמוד על המחלה ועל דרכי ההתמודדות והטיפול. "למדתי איך לטפל בעצמי לבד, מה לאכול וממה להימנע. הבנתי גם את חשיבות התזמון של הזרקת האינסולין בהתאם למועד הארוחה. מבחינתי התחלתי מהפך".

לכתבות נוספות בנושא סוכרת, לחצו כאן:

אז מה עושים עם התזונה?

לירון החליטה שאין סיבה להימנע לחלוטין ממזונות מסוימים. "זה לא ריאלי ולא מציאותי להתנזר  ממאכלים שאני אוהבת ולהסיר אותן לחלוטין מהתפריט מבלי למצוא חלופה אחרת. את הריק של אובדן מזונות מסוימים צריך למלא בתוכן אחר – טעים ועשיר לא פחות", אומרת לירון, "התחלתי לחפש את התחליפים שטובים וטעימים לי, וברגע שהגעתי אליהם היה לי יותר קל להשלים עם המחלה שלי. ברגעים האלו גמלה בליבי ההחלטה להראות לאנשים נוספים שאפשר לחיות חיים טובים עם סוכרת. "אם אני שסובלת מסוכרת חמורה יכולה לחיות חיים טובים ומלאים – אז כולם יכולים".

כיום מחלתה של לירון נמצאת בשליטה מלאה. "אני מטופלת באינסולין ארוך טווח וקצר טווח, ודואגת גם להיות בטיפול ומעקב אחר הסיבוכים האופייניים של המחלה", היא מספרת. "לקח לי זמן ללמוד על הטיפול וכיצד לנהל את השגרה שלי, אבל זה בהחלט אפשרי. כיום אני מצליחה להתנהל באופן רגיל לחלוטין ולא צריכה לחסוך מעצמי שום דבר'"

קבוצת פייסבוק, ומתן מענה לחולים אחרים

לאחר תקופה לא פשוטה, החליטה לירון לעזור ולתת מענה לחולי סוכרת נוספים שהתמודדו עם קשיים כמו שלה. "פתחתי קבוצת פייסבוק וכיום חברים בה כבר אלפי אנשים הסובלים מסוכרת מסוגים שונים ומדרגות חומרה שונות" היא מספרת, "כבר בתחילת הדרך, שיתפתי את החברים בסיפור האישי שלי כדי לתת להם השראה ואומץ לשתף גם את הסיפור שלהם. חשוב לי להגיד להם שאפשר לחיות חיים טובים עם סוכרת. שמגיע גם לחולים ליהנות מהחיים: לצאת למסעדות, לבתי קפה ולבתי מלון - על אף הצורך בהזרקת אינסולין".

כיום, הקבוצה נותנת מענה ותמיכה לאלפי חולים החברים בה. "המון אנשים מרגישים בנוח לשאול שאלות ולשתף בחוויות ובעצות שלהם על התמודדות עם המחלה. כך אנו עוזרים אחד לשני לשלוט על המחלה". כיום, הסוכרת של לירון יציבה לחלוטין וערכי הסוכר שלה מאוזנים. "עברתי דרך ארוכה מאוד. אני שולטת במחלה שלי, ולא היא שולטת עליי. למדתי להתנהל נכון", היא מסכמת, "אומנם הסוכרת גורמת לתחושה של סחרור ואיבוד שליטה , אבל סוד ההצלחה הוא לשמור על האיזון מבלי למחוק את החיוך. יש פתרונות טובים לניהול סוכרת".

לאתר של לירון מידן לחצו כאן