מטה משפחות החטופים והנעדרים פרסם הבוקר (שלישי) דוח רפואי ראשוני על מצב החטופים והנעדרים שנמצאים בידי חמאס. בדוח שערך פרופ' חגי לוין - ראש תחום רפואה במטה, נחשף גודל הזוועה: נפגעות אונס, קטועי איברים, חולי פרקינסון וטרשת נפוצה, פעוטות וקשישים - כולם נמצאים בתנאי קיצון והזמן אוזל. לקריאת הדוח המלא - לחצו כאן

בדוח נכתב כי החטופים נמצאים בתנאים מסכני חיים, וכי הם "עוברים סבל בל יתואר ונזקקים בדחיפות לטיפול בתרופות מצילות חיים וטיפול בפציעות". בהתבסס על מידע ראשוני, לפי הדוח, יש פצועים רבים לאחר קטיעה, פצועים רבים עם פגיעות חמורות בעקבות אונס, חולים במצבים רפואיים כמו פרקינסון, טרשת נפוצה, מחלות לב, וחולים עם צרכים מיוחדים כמו אוטיזם, דמנציה ופעוטות.

מטה המשפחות מסר כי קובץ מפורט שכולל מידע לגבי יותר מ-150 חטופים ונעדרים, נשלח ב-14.10.2023 לאיש הקשר של הוועדה הבין-לאומית של הצלב האדום (ICRC), ולאחר מכן נשלח עדכון נוסף.

 פרופסור חגי לוין (צילום: N12)
פרופסור חגי לוין, מחבר הדוח הרפואי | צילום: N12

 

חלק קטן מהדוגמות שמציינים במטה משפחות החטופים והנעדרים, כולל מקרים קריטיים כמו תינוק בן שנה שניזון רק מפורמולת תחליף חלב לתינוקות, תינוק שזקוק להזנה ולמוצרים חיוניים לתינוק. בנוסף מציינים ילדים בני 5, 13 ו-16 עם אוטיזם שדורש סיוע מיוחד.

במטה מאבק המשפחות מציינים כי בין החטופים יש אישה בת 23 עם פציעות מירי שלא זוכה טיפול רפואי, אישה בת 27 עם מחלת קרוהן שנדרש עבורה טיפול ביולוגי וטיפול תזונתי רפואי בסיכון להחמרת המחלה, וגבר עם מחלה אוטואימונית קשה שדורשת טיפול ביולוגי בבית חולים, בסיכון להחמרת המחלה ולמוות.

עוד מציינים לדוגמה - גבר בן 60 עם טרשת נפוצה שמתקשה ללכת, אישה בת 85 עם אי ספיקת לב, מחלת כליות, אסטמה, הפרעות קצב לב עם סיכון לפתח קרישת דם, אגירת נוזלים ומוות, ואישה מבוגרת עם פרקינסון, דמנציה, ותת-משקל בסיכון להחמרת המחלה ואף מוות.

אמש, כחלק מהלוחמה הפסיכולוגית של חמאס ועשרה ימים מפרוץ המלחמה, פרסם ארגון הטרור הרצחני אות חיים ראשון של אחת החטופות בעזה, מייה שם. מיה בת ה-21 שנחטפה ממסיבת הטבע ברעים ונפצעה, סיפרה ש"מטפלים" בה.

"נפצעתי קשה מאוד ביד. לקחו אותי לעזה, וניתחו אותי ביד פה בבית חולים במשך שלוש שעות", אמרה מיה. "דואגים לי, מטפלים בי, נותנים לי תרופות. הכול בסדר, אני רק מבקשת שיחזירו אותי הביתה כמה שיותר מהר למשפחה שלי, להורים שלי, לאחים שלי. בבקשה תוציאו אותנו מפה כמה שיותר מהר".

דובר צה"ל הגיב לאחר פרסום הסרטון: "חמאס מנסה להציג עצמו כארגון הומני בעוד שמדובר בארגון טרור רצחני, האחראי לרציחתם ולחטיפתם של תינוקות, נשים, ילדים וזקנים".