איבריה של לאה (לוסי) די שנרצחה יחד עם שתי בנותיה, מאיה ורינה ז"ל, בפיגוע בצומת חמרה שבבקעה הושתלו הלילה (בין שני לשלישי) ב-5 מטופלים. כחלק ממבצע השתלות שנערך בבית חולים בילינסון, לאחר שבני משפחתה החליטו לתרום את איבריה ולהעניק חיים לחמישה מטופלים, הושתלו איבריה של לוסי בשתי מטופלות ובשלושה מטופלים. 

במסגרת מבצע ההשתלות, לב הושתל במטופלת בת 51, כבד בגבר בן 25, שתי כליות בגברים בני 58 ו-39. ריאותיה של לוסי הושתלו בגופה של מטופלת בת 58 בבית החולים שיבא. ליטל ולנסי, בת ה-51 סבלה זמן רב מאי ספיקת לב קשה, וסיפרה: "פעולה פשוטה כמו לעלות מדרגות, הייתה עבורי בלתי אפשרית".

לאה די ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
לאה די ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

למבצע ההשתלות התגייסו רבים מבית החולים, בהם מתאמות השתלות, אחים ואחיות חדר ניתוח רופאים מרדימים, סניטרים, אנשי מעבדה ואנשי מחלקת הרנטגן והפתולוגיה. במושתלת הלב טיפלו ד"ר טוביה בן גל, מנהל היחידה לאי ספיקת לב במערך הקרדיולוגי בבילינסון וד"ר בן בן אברהם, רופא בכיר ביחידה לאי ספיקת לב במערך הקרדיולוגי. היא נותחה במהלך הלילה בידי פרופ' ירון ברק, מנהל היחידה להשתלות בית חזה במערך לניתוחי לב וחזה בבילינסון ופרופ' דן ערבות - מנהל מערך ניתוחי לב וחזה בבילינסון.

לאה, רינה ומאיה די ז"ל שנרצחו בפיגוע בבקעת הירדן (צילום: באדיבות המשפחה)
לאה, רינה ומאיה די ז"ל שנרצחו בפיגוע בבקעת הירדן | צילום: באדיבות המשפחה

"אצילות בלתי נתפסת בזמן טרגדיה"

פרופ' ערבות סיפר: "מדובר בלב שני שאנחנו משתילים בשבוע האחרון בעקבות טרגדיה נוראית. המעשה של המשפחה האצילית הוא נקודת אור בחושך והם הצילו חיים של חולים רבים". פרופ' ירון ברק, מנהל היחידה להשתלות בית חזה במערך ניתוחי לב וחזה בבילינסון הוסיף: "זו השתלה מרגשת אחרי שחווינו את הטרגדיה המטורפת של המשפחה ואחרי תפילות של כל עם ישראל בשבוע מורכב. טיפת האור היחידה שניתן להוציא מזה זו תרומת האיברים".

את מושתלי הכבד והכליות ניתחו ד"ר אביתר נשר, מנהל מחלקת השתלות בבילינסון וד"ר ולדימיר טנק, רופא בכיר במחלקת ההשתלות בבילינסון. "אני שנים רבות משתיל ומתרגש מאוד לנוכח העוצמה של המשפחה התורמת האצילות הבלתי נתפסת בזמן טרגדיה נוראית כזו", הוסיף ד"ר נשר. כל ההשתלות הסתיימו והמושתלים מתאוששים ביחידות טיפול נמרץ ובמחלקות האשפוז.

ד״ר לירן לוי, מנהל שירות השתלות ריאה במרכז הרפואי שיבא אמר: "אני מודה למשפחת די ומוריד בפניהם את הכובע על קבלת ההחלטה האצילית הזו בסיטואציה טרגית ועצובה. הצעד הזה הוא לא מובן מאליו. מתן חיים ברגעים כאלה הם ההנצחה הטובה ביותר ובמידה מסוימת מאפשרת את המשך דרכו וחייו של התורם"

ניתוח השתלת איבריה של לוסי די ז"ל
ניתוח השתלת איבריה של לוסי די ז"ל

"אנו ניצבים בפני סיטואציה קשה שבה קובעים מוות נוראי וטרגי של בחורה צעירה שנרצח בפיגוע ובמקביל, מעניקים חיים לאישה אחרת שסובלת ממחלת ריאות סופנית וקשה. המעבר בין שני העולמות הוא כמעט בלתי אפשרי ואנו מתמודדים איתו בכל פעם שיש השתלה", אמר ד"ר לוי והוסיף: "הריאות הושתלו באישה בת 58 עם COPD שהמתינה זמן ממושך להשתלה. איכות החיים שלה גרועה ביותר, קוצר נשימה ומחלה ריאתית מתקדמת וההשתלה הזו היא התקווה היחידה שלה. כולנו תקווה כי ההחלטה האצילית של המשפחה לתרום את הריאות תשפר את איכות חיה ותאריך אותם".

לוסי ז"ל נלחמה על חייה במשך 3 ימים, ואתמול נאלצו צוותי הרפואה לקבוע את מותה. היא הובאה למנוחות היום בצוהריים בכפר עציון.