נקבע מותה של לאה (לוסי) די בת ה-48, שנפצעה אנוש בפיגוע בצומת חמרה שבבקעה, כך נמסר היום (שני) מבית החולים הדסה עין כרם שבירושלים. בפיגוע נרצחו גם שתי בנותיה, מאיה ורינה ז"ל. האם לוסי נלחמה על חייה במשך שלושה ימים, ואף עברה ניתוח אורתופדי דחוף בסמוך לפיגוע. צוותי הרפואה נלחמו על חייה - עד אשר נאלצו כאמור היום לקבוע את מותה.

מדוברות בית החולים הדסה עין כרם נמסר: "עם פציעתה, נלחמו הצוותים על חייה לאורך הימים האחרונים. לצערנו, למרות מאמצים עילאיים ובלתי פוסקים, עקב פגיעתה האנושה, הצוות נאלץ לקבוע היום את מותה. למרות הצער והשבר הגדול, החליטה המשפחה לתרום את איבריה של לוסי על מנת להציל חיים אחרים. המרכז הרפואי הדסה משתתף בצערה הגדול של המשפחה".

לוסי די
הייתה מורה במקצועה, לאה די ז"ל

האב נשא הערב נאום ובו סיפר על הרגע שהבין שרעייתו ושתי בנותיו נפצעו בפיגוע: "התקשרתי אליהן אבל אף אחד לא ענתה", הוא סיפר ליד ביתו באפרת. "היינו 7 בני משפחה ונותרנו 4. אני מקווה ששלושת ילדיי ימשיכו את דרכה של אמם".

"הם הגיעו לקהילה שלנו לפני כ-8 שנים, משפחה צנועה ואנשים טובים שנותנים לקהילה", סיפר יאיר סמית', שכן של המשפחה מאפרת. "זה כמובן מצער, זה המשך של הצער מיום שישי. אין מילים. זה לא הצער הראשון שלנו ביישוב ולא בקהילה, בעזרת השם זה האחרון גם של עם ישראל באופן כללי. כל מי שהיה בהלוויה אתמול יגיע גם מחר".

עזריאל יעקובוביץ', חבר המשפחה שגר בבית הסמוך להם, סיפר על ההיכרות הארוכה שלהם: "ביום שישי בבוקר כשיצאתי מהבית ראיתי אותם נכנסים לרכב ויוצאים לדרך האחרונה שלהם. לאה תמיד הייתה עם חיוך על הפנים, אנשים מאוד לבביים, הבית שלהם תמיד פתוח. הם עזבו את אנגליה והגיעו לפה מתוך ציונות ואהבת הארץ, אהבה שהיא ללא תנאי. כולנו מתגייסים לעזור למשפחה כדי שיוכלו רק להתכנס פנימה בשעה הקשה הזו. לבן גביר ולראש הממשלה אני רוצה לומר שהגיע הזמן לפעול, להבין עם מי יש לנו עסק".

לאה, רינה ומאיה די ז"ל שנרצחו בפיגוע בבקעת הירדן (צילום: באדיבות המשפחה)
לאה, רינה ומאיה די ז"ל שנרצחו בפיגוע בבקעת הירדן | צילום: באדיבות המשפחה

רב הקהילה של אפרת, יאיר בינשטוק, אמר: "רק אתמול היינו בהלוויות של הבנות, היום אנחנו צריכים להתחיל בהכנות להלוויית האם, זה כאב שאין איך להסביר אותו, אסון גדול. לוסי הייתה הראשונה לעזור בקהילה שלנו, זאת הייתה משפחה שאי אפשר היה להתעלם מהאור שהיא מקרינה". 

"ההחלטה לתרום איברים התקבלה עוד בחייה, זה רק מראה את צורת החשיבה של המשפחה הזאת - יתנו הכול למען עם ישראל", הוסיף בינשטוק. "יש למשפחה הזאת אמונה אדירה. משפחה שמסוגלת לעזוב הכול ולעשות עלייה היא משפחה של אור ותורה".  

שתי בנותיה של לוסי, מאיה ורינה די ז"ל, נרצחו בפיגוע והובאו למנוחות בראשון בבית העלמין בכפר עציון. מאיה אסתר ז"ל הייתה בת שירות שלמדה במדרשה בלוד, ורינה מרים ז"ל הייתה תלמידת כיתה י' באולפנה בקריית ארבע, אשר הדריכה בסניף עזרא ביישוב בו הן גרו. המשפחה עלתה מאנגליה לפני כמה שנים ואבי המשפחה, ליאו, למד לרבנות בישיבה באפרת ולוסי, האם שנקבע מותה הייתה מורה במקצועה. 

לאה די ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
בני הזוג די | צילום: באדיבות המשפחה
הנרצחות בפיגוע בבקעת הירדן
בנותיה של לאה שנרצחו באירוע

מחקירת האירוע עלה כי מחבל פתח באש לעבר רכבן של שלוש הנשים, אשר התדרדר לשוליים ונתקע בתעלה בצד הדרך. המחבל יצא מרכבו והמשיך בירי כבד לעברן מטווח קרוב - 22 תרמילים של נשק מסוג קלצ'ניקוב אותרו במקום. ככל הנראה רכבו של המחבל נפגע במהלך האירוע והוא נמלט ברגל.

פרמדיק מד"א דניס פולקוב, שהגיע לזירה, סיפר: "כשהגענו למקום ראינו רכב ישראלי מעוך עם שלוש נשים ורכב פלסטיני. מהרכב חולצו 2 צעירות בשנות ה-20 כשהן מחוסרות הכרה ללא דופק וללא נשימה עם פגיעה רב-מערכתית - לאחר בדיקות רפואיות נקבע מותן בשטח. אישה כבת 40 סובלת מחבלה רב-מערכתית קשה ואנחנו נלחמים על חייה".

הפיגוע בבקעת הירדן (צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90)
הפיגוע בבקעת הירדן | צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90