בתחנות בדיקות הקורונה המהירות של מד"א השתמשו עד לאחרונה בבדיקות שיעילותן באיתור וריאנט אומיקרון נמוכה באופן ניכר לעומת בדיקות אחרות – כך דיווחנו הערב (ראשון) ב"מהדורה המרכזית".

על פי דוח בדיקה שערכה המעבדה המרכזית לנגיפים, מבין 6 סוגי בדיקות קורונה מהירות שמשווקים בישראל – שניים התגלו כהרבה פחות יעילים באיתור הווריאנט החדש. מדובר בבדיקות של חברות BD וסטנדרד, שיעילותן נמוכה פי 10 אל מול סוגי הבדיקות האחרים. לעומת הבדיקות האלו, 4 הבדיקות האחרות הראו יעילות דומה בזיהוי האומיקרון בהשוואה לזיהוי וריאנט הדלתא והנגיף המקורי.

 

עד לפני כ-3 ימים, השתמשו בתחנות הבדיקה המוסדיות של מד"א באחת הבדיקות הפחות יעילות. בתחנות אומנם הפסיקו להשתמש באותן הבדיקות, אך הן ממשיכות להיות משווקות לציבור הישראלי ברשתות הפארם השונות. יתרה מכך, במשרד הבריאות בחרו עד כה לא לפרסם את הדוח לציבור - כך שרבים השתמשו בבדיקות הפחות יעילות מבלי שידעו כי הן רגישות פחות מבדיקות אחרות.

כך מסבירים את המצב במשרד הבריאות

במשרד הבריאות הגיבו לפרסום ואישרו כי אכן בבדיקה ראשונית נמצאו שתי ערכות אנטיגן שמשווקות לציבור בישראל שפחות רגישות מאחרות. במשרד הסבירו כי עוד לפני שיוציאו הודעה רשמית לציבור או לספקים, הם מתכוונים לפנות ליצרניות הבדיקות כדי שיציגו את הנתונים שלהם לפני שיודיעו לציבור לא להשתמש בבדיקות.

במשרד הבריאות הדגישו כי עד כה לא ניתנה הנחיה להפסיק להשתמש בבדיקות, ושבמד"א הפסיקו להשתמש בבדיקות של חברת BD מכיוון שהמלאי שלהן אזל.

רק הערב נערך במשרד הבריאות דיון על הממצאים, בהשתתפות בכירי המשרד. ברור כי תחת מתווה הבדיקות הנוכחי, שמבוסס באופן כמעט מוחלט על בדיקות מהירות – שרבות מהן נעשות בבית באופן עצמאי – מידת היעילות ערכות הבדיקה היא קריטית לניהול המגפה.

אמש פרסמנו ב"חדשות סוף השבוע" נתונים בלעדיים של משרד הביטחון, לפיהם בדיקות האנטיגן מהירות מפספסות כמחצית מהחולים. מהנתונים עלה כי שיעור המאומתים שפוספסו באנטיגן, כלומר יצאו שליליים באנטיגן אבל התגלו לאחר מכן בבדיקות PCR כחיוביים, עומד 47%. הנתון ההפוך, קרי מי שיצא חיובי באנטיגן אבל שלילי ב-PCR, עומד על 37%.

מטעם BD ישראל נמסר בתגובה כי "חברת BD, חברה אמריקנית בין-לאומית מהמובילות בעולם הדיאגנוסטיקה, עומדת על כך כי אמינות הבדיקות גבוהה גם לזן האומיקרון. הסיבה היחידה שמד"א החליפו את הבדיקות הייתה זמינות המלאי שלנו ולא שום סיבה אחרת. הבדיקות של חברת BD עברו תיקוף מלא בישראל בניגוד לבדיקות המיובאות מחברות סיניות לאור מחירן הזול. אנו דורשים לקבל את הפרוטוקולים של הבדיקות שעומדות בניגוד למחקרים ובדיקות שבוצעו במעבדות המובילות בעולם".