סוף לבידוד הילדים: בהצהרה משותפת ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת החינוך יפעת שאשא ביטון, הציגו השלושה הערב (חמישי) רשמית את המתווה החדש, עליו הוחלט היום. מיום חמישי יבוטלו הבידודים עד גיל 18 וגם מחוסנים ידרשו לשתי בדיקות ביתיות בשבוע. מאומתים לא יוכלו להגיע למסגרות החינוך, והבדיקות - יחולקו בחינם לתלמידים.

מדריכי N12:

"בשבועות האחרונים כמעט כל ההורים בישראל חווים מצוקה", החל בנט את ההצהרה. "גל האומיקרון מגיע בימים אלה לשיא שלו, מספר הנדבקים גדול, ולכן מספר המבודדים, גם בקרב הילדים, גדול, וקשה לקיים ככה חיי שגרה, בבית, בלימודים, ובעבודה. אני קשוב למצוקה. אנחנו נזהרים מאד בכל מה שקשור לבריאות הילדים. לכן חיכינו לראות מה קורה במקומות אחרים בעולם, שנמצאים בשיא הגל. וידאנו, ואנחנו ממשיכים לוודא, שאנחנו על קרקע בטוחה מבחינת סיכוני האומקירון לילדים".

"בימים האחרונים קיימתי דיונים יסודיים עם אנשי מערכת הבריאות ומערכת החינוך וגם עם מנהלי בתי החולים לילדים, במטרה לראות איך אנחנו מחזירים את מערכת החינוך למסלולה, באופן בטוח ובזהירות. הערב, יש לנו בשורה. ילדי ישראל חוזרים ללמוד באופן רציף. החל מעוד שבוע, ביום חמישי הבא, נתחיל במבצע ׳בודקים ולומדים׳", הצהיר.

תלמידים מגיעים לבית ספר בתל אביב, ארכיון (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
יבדקו פעמיים בשבוע לפני הלימודים | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90

אז החל בנט לפרט על מתווה המבצע החדש שיחליף את מתווה הבידודים: כל ילדי ישראל מגיל שלוש ועד גיל שמונה עשרה ייבדקו בבדיקות עצמיות בבית, פעם ביום ראשון בבוקר, ופעם ביום רביעי בבוקר, הילד נבדק - נמצא שלילי - ויוצא לבית הספר. אם הוא מאומת, הוא נשאר בבית עד להחלמה. כך, פעמיים בשבוע, כלל ילדי ישראל ייבדקו, והלימודים יתקיימו כרגיל.

"כבר דאגנו להעביר שלוש בדיקות חינם לכל תלמיד בישראל, ובימים הקרובים נדאג להעביר עוד עשרות מיליוני ערכות בדיקה נוספות להורים", המשיך בנט. "המדינה הולכת לקראת ההורים והילדים, שזקוקים למסגרת ולשגרה. אנחנו לוקחים אחריות - דאגנו לערכות בדיקה, חילקנו ונחלק עוד, אבל - המהלך הזה דורש גם אחריות אישית של ההורים, להקפיד ולבצע את הבדיקות. אם הילד חולה, לא מרגיש טוב, יש סימפטומים, או שהבדיקה יצאה חיובית - פשוט לא לשלוח למסגרות".

"חיים לצד קורונה - זה אומר לימודים לצד קורונה"

הורוביץ על המתווה החדש

לבסוף התייחס בנט למצב התחלואה בישראל ואמר: "אני רוצה להביע הערכה לציבור הישראלי, ובעיקר לציבור ההורים, על הסבלנות ועל האחריות שהם מגלים בימים אלה. הגל הזה קשה לכולם, יש מאומת כמעט בכל בית, אבל הוא פחות אלים והוא יסתיים מהר יחסית לגלים קודמים" והודה לחברי הממשלה.

שר הבריאות, ניצן הורוביץ (צילום: לע"מ)
"משנים מדיניות״, שר הבריאות | צילום: לע"מ

שר הבריאות: "ממדיניות בדידודים למדיניות בדיקות"

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר בהצהרה המשולשת כי כמו שהממשלה בחרה שלא לסגור את המשק עם כניסת האומיקרון לישראל, כך גם צריך לנהוג בממערכת החינוך. "המהלך שאנו עושים היום הוא המלך ישיר של אותה אסטרטגיה שהובלנו מתחילת הדרך של הממשלה - שמירה על האיזון הרגיש בין הבריאות, הכלכלה והדמוקרטיה. הכי פשוט היה לסגור את הכל ולשלוח המונים לאבטלה ואי וודאות כלכלית; לשלוח את התלמידים הביתה ללמוד מול המסכים", אמר השר והדגיש: "אבל שאומרים - חיים לצד הקורונה זה אומר גם לומדים לצד הקורונה".

"במהלך כל הדרך התעקשנו ושמרנו על מערכת חינוך פתוחה גם כאשר זה היה כרוך במורכבויות וקשיים. במצב ההדבקה הנוכחי, כאשר בתי הספר והגנים פתוחים - היקף הבידודים מכביד מאוד בכל הארץ ופוגע בצורה לא מידתית על רצף החינוך", הסביר השר. "לכן התחלנו בשבוע האחרון לעצב מתווה חדש שיאפשר לנו לאזן מחדש בין השיקולים של הבריאות ורצף הלימודים עבור התלמידים והההורים. אנו עוברים ממדיניות בידודים למדיניות בדיקות. איפה שאפשר להקל על הציבור אנחנו עושים את זה באחריות ובזהירות בצמוד להמלצות משרד הבריאות".

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
השרה שאשא ביטון הודתה לצוותי החינוך | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

 שרת החינוך: "ההחלטה הטובה היותר עבור הילדים"

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, שדחפה מזה מספר שבועות לשינוי המדיניות, אמרה בהצהרה המשותפת: "קיבלנו עבורם את ההחלטה הטובה והנכונה ביותר בעת הזו - ביטול הבידודים לילדים הבריאים והחזרתם לרצף חינוכי בבתי הספר הם הדבר הנכון ביותר בעבורם, עבור צוותי החינוך וגם עבור ההורים שבשבילם זו הקלה עצומה. קיבלנו החלטה אמיצה בממשלה, לחיות לצד הקורונה. וביטול הבידודים לילדים זה צעד חשוב לחינוך, הכי קל היה לסגור את מערכת החינוך אבל החובה שלנו היא להציל כל ילד וילדה שחוו שנתיים מורכבות".

"בשביל לתת להם (לילדים) את המענה הראוי וההולם אנחנו חייבים לשמור עבורם על יציבות ועל שגרה. כל ילד שמגיע לבית הספר הוא ילד שאנחנו מצילים. לא פחות מזה", המשיכה השרה. "התקופה האחרונה הייתה מאתגרת גם עבור המנהלים, עבור המורים, עבור הגננות, כל צוותי החינוך בשטח. אני רוצה לומר לכם שאנחנו כולנו רואים איך אתם נלחמים על כל ילד וילד, רואים את המסירות הבלתי נלאית שלכם, ואני רוצה לומר לכם שאני גאה בכם, וכל עם ישראל גאה בכם וזו הזדמנות לומר לכם תודה, גם על מה שעשיתם וגם על כל השנתיים האחרונות".

זה מתווה מבצע ״בודקים ולומדים״

על פי הסכמות שר הבריאות ניצן הורוביץ וראש הממשלה נפתלי בנט, החל מיום חמישי הבא ילדים בני 0-18 אשר נחשפו לחולה מאומת לא יכנסו לבידוד. כולם יצטרכו בשתי בדיקות שבועיות - ללא הבדלים בין מחוסנים ולא מחוסנים. מדובר בשתי בדיקות ביתיות שיערכו בימי ראשון ורביעי, אחריהן יצטרכו להראות אישור תוצאה שלילית בכניסה למוסד החינוכי.

עם זאת, לא תהיה דרישה לבדיקה מוסדית בגילי גן ויסודי. מי שיאובחן כמאומת נשאר בבידוד ולא יורשה לחזור לבית הספר עד שיצא שלילי. עוד עולה ממהממתווה כי מי שכן יבוא במגע עם מאומת - לא יזדקק בבדיקה נוספת מעבר לשתיים השבועיות הקבועות. האישורים שיונפקו יהיו תקפים גם מעבר לשעות אחר הצוהריים.

תלמיד שתוצאת הבדיקה הביתית שלו חיובית - לא יגיע ללימודים וייגש להיבדק בתחנת בדיקה מפוקחת. אם תוצאת הבדיקה המפוקחת שלילית - התלמיד ישוב למוסד החינוכי לשגרת לימודים. אם תוצאת הבדיקה המפוקחת חיובית - התלמיד יבצע חמישה ימי בידוד מלאים עד להחלמה (בכפוף לבדיקות ביתיות בימים 4 ו-5 ולתוצאה שלילית בשתיהן).

במשרד הבריאות הדגישו כי תלמידים עם תסמינים נדרשים שלא להגיע ללימודים ולהיבדק בבדיקת אנטיגן ביתית.