בהלת הווריאנט החדש: ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ ערכו היום (שישי) מסיבת עיתונאים על רקע זיהוי הזן הדרום-אפריקני בישראל. "אנחנו נמצאים בנקודה מדאיגה", אמר ראש הממשלה בנט. "הווריאנט הדרום-אפריקני מדאיג עד כדי כך שאחרי עשרות זנים שנבחנו אצלנו, הוא הביא להרמת דגל אצל מומחי הבריאות בארץ ובעולם".

 

נתב"ג - אוגוסט 2021 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90 )
המראות, נמל התעופה ע"ש בן גוריון | צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90

ההחלטות שהתקבלו בשלב זה

  • כל מדינות אפריקה, כולל מאוריציוס, איי סיישל ומדגסקר יוגדרו כמדינות אדומות. צפון אפריקה הוחרגה
  • כניסת זרים לישראל מהמדינות האדומות תיאסר
  • פיקוד העורף יאתר את כלל המגיעים ממדינות אפריקה בשבוע האחרון וינחה אותם להישאר בבידוד באופן מיידי. במקביל, יתבצע דיגום ביתי
  • כל אדם ששהה במדינות אפריקה - גם אם הגיע לישראל מיעד אחר - יידרש לבצע באופן מיידי בדיקת PCR שלאחריה ייכנס לבידוד עד קבלת התוצאה
  • מדינת ישראל תבצע רכש של 10 מיליון ערכות PCR המותאמות לזיהוי הווריאנט החדש
  • בתוך כשבועיים יותקנו כ-100 מסנני אוויר מיוחדים במאות כיתות וב-100 גני ילדים ברחבי הארץ
  • הליך דיגום הביוב ברחבי הארץ יואץ לצורך איתור תחלואה סמויה בווריאנט החדש

"החדשות הטובות הן שמדינות ישראל מתעוררת", הוסיף ראש הממשלה. "אתם יכולים להיות בטוחים שהאירוע מנוהל בצורה הכי מקצועית שאפשר". בנט סיפר על כל ההחלטות שהתקבלו עד כה והדגיש כי ביום שבת יתכנס קבינט הקורונה לדון בצעדים נוספים לבלימת התפשטות זן הקורונה. "אזרחי ישראל, אלה הם חיינו בתוך המגפה", חתם את דבריו בנט. "כרגע אנחנו נערכים לכל תרחיש - כולל התרחיש המחמיר. צאו לחסן את הילדים בהקדם האפשרי כדי להגביר את רמת המוגנות". 

גם שר הבריאות ניצן הורוביץ התייחס לחומרת המצב והדגיש כי "על פי הנתונים הראשונים הווריאנט עלול להיות מדבק מאוד". עוד הוסיף כי "משרד הבריאות עוקב אחר הנתונים ומאתר את המאומתים כדי לקטוע את שרשראות ההדבקה. אנו ממשיכים לנקוט בכל האמצעים הדרושים, אבל אין צורך להיכנס לחרדה. אנחנו מתנהלים בקור רוח ומנוסים בהתנהלות באתגר הקורונה".

נפתלי בנט  (צילום: לע"מ)
בהלת הווריאנט החדש: הצהרת ראש הממשלה ושר הבריאות | צילום: לע"מ

בהמשך התייחס ראש הממשלה לעובדה שהנדבקים בישראל היו מחוסנים. "הווריאנט הוא צאצא של וריאנט בטא - הוא למעשה 'סופר' וריאנט ויש לו תכונות מאוד חזקות", אמר. "יש כמה אנשים שכן התחסנו את מלוא החיסונים ובכל זאת נדבקו, כולל ה'בוסטר'. זה לא אומר שהחיסונים לא טובים, זה אולי אומר שהם מעולים ברמה מסוימת". 

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס שלחה מסר מרגיע והבהירה: "כל החשודים כנדבקים שהתגלו עד כה הם מחוסנים, וכפי שניתן לראות - התחלואה שלהם קלה. זאת אומרת שהחיסונים עובדים". ד"ר אלרעי-פרייס הדגישה: "אנחנו צריכים לשמור ולראות איך אנחנו מכבים את ה'דליקה' הקטנה הזו במהירות. בזה אנחנו צריכים את הציבור בשמירה על המסכות וההנחיות כדי שלא נכניס עוד סכנה פנימה".

"אחרי שנה וחצי של מגפה יש לנו יכולות מדהימות שאנחנו יכולים לזהות דברים בצורה מהירה", המשיכה ראש שירותי בריאות הציבור. "יכולות רבות של לשכות הבריאות ביחד עם פיקוד העורך לקטוע שרשראות הדבקה - וכל המאמצים האלה מכוונים לרגע כזה, לכן הצלחנו לזהות את הווריאנט מהר וגם לטפל בו מהר".

עם זאת, בדיון אצל ראש הממשלה בנט נשקלות כמה אפשרויות להגבלות על רקע החשש מהתפרצות הווריאנט. בין האפשרויות שעל הפרק: סגירה מוחלטת של השמיים ליוצאים ולנכנסים או סגירת השמיים לזרים בלבד. בינתיים הוחלט כאמור על סגירת השמיים לבאים מאפריקה ובידוד רטרואקטיבי לכל מי שחזר מהיבשת בשבועיים האחרונים.

סגירת נתב"ג תוחלט רק במוצאי השבת הקרובים עם התכנסות קבינט הקורונה. מדינות אפריקה יוכרזו כמדינות אדומות - ועדיין שוקלים באיזה צעד אמורים לנקוט לגבי איחוד האמירויות וטורקיה, שכן ממדינות אלו יש טיסות המשך (קונקשן). כמו כן, מי שחוזר ממדינות אדומות יעבור למלונית. גם ישראלים מחוסנים שנמצאים כרגע במדינות אדומות יחזרו לבידוד.

ועדת החוקה תתכנס לישיבה דחופה בראשון בבוקר כדי לדון ולאשר את צעדי הממשלה לנוכח האיום הנשקף מהווריאנט הדרום-אפריקני. בכירי משרד הבריאות הבהירו בדיון שאם תהיה סגירה מוחלטת של נתב"ג, הצעד יימשך לתקופה ארוכה יחסית שכן לא יתקבלו תשובות בעניין הווריאנט בתוך ימים בודדים. בתוך כך, חלק מהשרים מתנגדים להצעה לסגירה מוחלטת של השמיים.

נפתלי בנט  (צילום: לע"מ)
"סופר ווראינט עם תכונות מאוד חזקות". ראש הממשלה בנט, היום | צילום: לע"מ

המוטציה החדשה שמעוררת דאגה רבה בצמרת הבריאות התגלתה אצל נוסעת מחוסנת ששבה ממלוואי. הנדבקת נדרשה לשהות בבידוד במלונית קורונה עם שובה לישראל, אולם החליטה להפר את הבידוד, לעזוב את המקום לפני תום הזמן ונסעה לחברתה באילת. פרט אליה, אובחנו 3 נדבקות נוספות - כולן מחוסנות. בדיון מיוחד שכונס הבוקר בנושא בכירי משרד הבריאות הכריזו כי "ה'סופר' וריאנט מכיל 15 מוטציות שמשלב מוטציות אלפא, בטא ודלתא".

 "הווריאנט מדבק מאוד"

מוקדם יותר היום אמר ראש הממשלה בנט כי "לפני כמה שבועות, כשערכנו את התרגיל הלאומי 'אומגה' שמדמה וריאנט קטלני חדש, זה היה נראה קצת תלוש, אבל זהו בעצם אחד המהלכים הכי משמעותיים שהכינו אותנו בדיוק למצב שאנחנו עכשיו, אולי, נמצאים בו".

שר הבריאות, ניצן הורוביץ (צילום: לע"מ)
שר הבריאות ניצן הורוביץ | צילום: לע"מ

לדבריו, הווריאנט החדש מדבק מאוד - בקצב הרבה יותר מהיר מדלתא המוכר. "אנחנו כרגע ניזונים ממערכת הבריאות של דרום אפריקה שעושה עבודה מאוד מרשימה, אבל אין לנו עדיין את מלוא המידע. בימים הקרובים הידע שלנו יתרחב בצורה מאוד מהירה - נדע אם הווריאנט באמת 'פורץ' חיסוניות, באיזה קצב, אם זה קטלני יותר או לא, איך זה משפיע על ילדים וכיוצא בזה".

בנט הסביר כי לפי שעה הוא עודכן על כמה מאומתים בישראל, ולטענתו זה אכן מטריד. "עיקרון העל שלנו כרגע הוא לפעול מהר, חזק ועכשיו. בעיקר במה שנוגע לכניסות לישראל והיציאות ממנה, עד שהמצב יתבהר", הוסיף ראש הממשלה. "אני שב וקורא למי שעוד לא התחסן, מבוגרים או ילדים, לגשת ולהתחסן. נפעל באחריות ובמהירות כדי להגן על החיים של כולנו".