פיילוט הכיתה הירוקה יצא לדרך בבתי הספר והערב (שבת) אנחנו מפרסמים לראשונה את התוצאות המעודדות שלו - כפי שנאספו במשרד החינוך. על פי הנתונים המתווה כל הנראה יורחב לעוד שכבות גיל ומעבר לשעות הלימודים. זאת במקביל כניסת חובת הסריקה של התו הירוק – שגם בו צפויים להיות הקלות בקרוב.

 • תו ירוק חדש: כל מה שצריך לדעת

בפיילוט נבדקו 323 מוסדות, בהם כ-120 אלף תלמידים מ-432 כיתות.  באלו שנמצאו בהן תלמיד חיובי - 60% מהכיתות - היו בלי מאומת נוסף (ללא בידוד), ב-10% מהכיתות שנבדקו כן היה מאומת נוסף וב-16% מכיתות נמצאו 2 מאומתים. חשוב לציין שרוב המאומתים הנוספים זוהה בימים הראשונים.

שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון פועלת כדי לקדם את המתווה. על פי הנתונים האלה - ביום שני בערב צפויה להתקבל ההחלטה להרחיב אותו לכלל הכיתות וגם לגנים - מעבר לשעות הלימודים. למרות זאת, במשרד הבריאות עוד מתעקשים לדרוש להגביל את הכניסה של הילדים לאירועים רבי משתתפים למרות שהם עוברים בדיקה יומית.

 

התו הירוק החדש | ממחר חובה לסרוק

במקביל, מחר תיכנס לתוקף החובה לסרוק את התו הירוק בכניסה לאירועים, מסעדות, בתי קולנוע, וחדרי כושר. זאת לאחר שהמהלך נדחה בשל בעיות טכניות ועל רקע המגמה הכללית של הקלות בשל הירידה המתמדת בתחלואה.

 

בית ספר, קורונה, תלמידים, מורה, כיתה (צילום: פלאש 90)
הכיתה הירוקה תורחב לעוד שכבות גיל | צילום: פלאש 90

שר הבריאות מתכוון לפעול לביטול של מגבלת ההתקהלות ברגע שרף המאומתים היומי ירד למספר תלת ספרתי. אך עוד לפני כן ובהתאם למצב התחלואה הנוכחי, ביום שני תתכנס הממשלה לדיון על הקלות נוספות. בין היתר ידונו השרים בהקלות לילדים עד גיל 12, החרגת חדרי הכושר מהתו, הרחבת מתווה הכיתה הירוקה לפטור בידוד גם בגני הילדים וגם הפסקת הבידודים לילדים בשעות אחר הצוהריים.

מסתמן: מהחודש הבא תותר כניסת תיירים

כדי להחיות את תעשיית התיירות הנכנסת שסבלה כל כך הרבה שנה וחצי האחרונות, השבוע צפוי להיערך דיון בין משרד הבריאות למשרד התיירות בלשכת ראש הממשלה לאישור המתווה הסופי לכניסת תיירים לישראל.

נמל תעופה בן גוריון (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
התיירים ישובו לישראל? | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

המתווה המתגבש, אותו מקדם שר התיירות יואל רזבוזוב ביחד השר ניצן הורוביץ ומשרד הבריאות, הוא קודם כל כניסת תיירים בודדים ארצה. תחילה תאושר הכניסה ארצה לתיירים המוגדרים כמחוסנים על פי התקנות בארץ – שלוש מנות או שתי מנות חיסון בתוקף, מחלים מחוסן, מחלים שהחלים בחצי שנה ויש לו חיסון אחד לפחות. בנוסף, על החיסון שקיבל התייר להיות מאושר על ידי ארגון הבריאות העולמי.

מעבר לכך, כל תייר יידרש בבדיקת PCR עם כניסתו לישראל, אך בשונה מבעבר – לא יצטרך בבדיקה סרולוגית. עד לקבלת תוצאות הבדיקה, התיירים הזרים יצטרכו לשהות בבידוד של 24 עד 72 שעות. הקלה נוספת תהיה לתיירים ממדינות שיש איתן הסכם לקבלת תעודה עם התקן הדיגיטלי האירופי. להם יהיה קל יותר דיגיטלית להנפיק את אישור הכניסה לישראל (התו הירוק) בארץ המוצא. תיירים ממדינות אחרות כמו ארה"ב למשל יצטרכו להגיש טופס מקוון, להדפיס אותו מאושר ולבוא איתו למטוס ולישראל.

בחודשיים האחרונים כבר מופעל בארץ מתווה לכניסת תיירים בקבוצות, אך הוא יורחב בהתאם להנחיות והחלטות הדיון הקרוב. ככל הנראה תהיה הגבלת כניסה של עד 1000 איש לישראל, וגם פה צפויים לאפשר כניסה לתיירים העומדים בתקנות החיסון המוכלות על תיירים בודדים. עם זאת, בקבוצות יאפשר כניסה לארץ לתיירים שחוסנו שתי מנות ועברה חצי שנה מאז המנה השנייה, זאת כי מכיוון שמדובר בקפסולות והתיירים שלא באים במגע עם אחרים.

למרות כל ההסכמות בין המשרדים, יש מחלוקת בכל מה שנוגע לתו ירוק. במשרד הבריאות דורשים שהתיירים יעברו בדיקות בכניסה למקומות עם תו ירוק מכיוון שהם לא זכאים לתו זה. בכירים בממשלה אומרים לנו שאפשר להסתפק בבדיקות pcr שהם עוברים בכניסה לישראל.