פרויקטור הקורונה פרופסור סלמן זרקא קיים היום (שני) תדרוך לתקשורת ברקע מגמת הירידה בתחלואה שחלה בשבועות האחרונים. "אנחנו מאוד אופטימיים למול הירידה באחוז החיוביים ובחולים הקשים והמונשמים", אמר הפרויקטור. "לצערי עדיין העומסים בבתי החולים גדולים, אבל עם ירידת התחלואה אנחנו מניחים שתוך שבועיים - גם התחלואה הקשה בבתי החולים תלך ותרד".

פרופ' זרקא הוסיף: "אנחנו אופטימיים שיוצאים מהגל הרביעי - אבל אנחנו עוד לא שם. הסיכון עדיין קיים, הנגיף עוד מסתובב בינינו ועלינו להיזהר". לפי עדכון משרד הבריאות הבוקר, 447 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים במצב קשה ו-186 מהם מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ המגפה בישראל מתו 7,920 מאומתים לקורונה.

ילדים בדרך לבית הספר (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
מתווה הכיתה הירוקה צפוי להתרחב | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

הפרויקטור הוסיף כי לנוכח העובדה שהנגיף עדיין משתולל בעולם כולו, יש לפעול כדי למנוע ולעכב התפרצות של הגל החמישי: "לפעול כדי שהגל החמישי חלילה לא יגיע".

פרופסור זרקא התייחס גם למתווה "הכיתה הירוקה" שצפוי להתרחב לכיתות נוספות ולגני הילדים: "נקבל החלטה כמה המתווה הזה הוא נכון לטובת הילדים וההורים. ככל שנקבל החלטה שזה נכון נרצה להרחיב את זה גם לכיתות נוספות וגם לגני הילדים".

על פי התוכנית עליה פרסמנו לראשונה הבוקר, הגנים יהיו חלק מהתוכנית שקובעת שבכיתות שבהן נמצא תלמיד חיובי לקורונה - המאומת ייכנס לבידוד בזמן שיתר התלמידים יבצעו בדיקות מהירות באופן תכוף כדי למנוע תחלואה. ההחלטה התקבלה בצל פרסום ההקלות הבאות שצפויות במערכת החינוך. עוד נודע שכדי לאפשר את הרחבת התוכנית, הרשויות יתוגברו בבדיקות נוספות שיועדו רק לגנים.

את הטענות על מחסור בבדיקות אנטיגן שלל פרופסור זרקא ואמר: "יש לנו מספיק בדיקות אנטיגן, רכשנו מיליוני בדיקות ונחלק אותן לבתי הספר. נאמן הקורונה יקבל אספקה ויחלק להורים כדי שיבדקו את הילדים".

עוד הוסיף על ההתמודדות עם הקורונה במערכת החינוך: "במסגרת הפיילוט הילדים אחר הצהריים שוהים בבית ולא הולכים לחוגים, לקניון או לכל מקום אחר. בכוונתנו לאפשר לילדים להיפגש עם חברים ולהיות בפעילות מצומצמת - אבל לא ללכת לאירועים גדולים, למסיבות או לחתונות. אלה ילדים שהיו במגע עם ילד מאומת וכחלק מחובתנו לבריאות הציבור - לא יהיה נכון שהם יסתובבו חופשי בתוך הקהילה. צריך למנוע את הפצת המחלה".

חולי קורונה, מחלקת קורונה בהדסה עין כרם (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
מגמת ירידה בחולים קשה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

על אף דעיכת הגל הרביעי, הפרויקטור מבהיר כי ביטול התו הירוק לא נמצא כרגע על הפרק: "השבוע נאפשר ישיבה בחוץ בלי תו ירוק - אבל הוא בא להגן עלינו. מתוך דאגה מפני גל נוסף בארץ, התו הירוק יהיה חלק משגרת החיים שלנו בשבועות הקרובים - אם לא בחודשים הקרובים. כרגע אין הקלות נוספות על הפרק, אין ישיבת קבינט על הפרק".

מבצע החיסונים ממשיך ברחבי הארץ ו-3,755,175 ישראלים כבר התחסנו במנת הבוסטר, 5,684,354 התחסנו במנה השנייה ו-6,183,984 התחסנו במנה הראשונה. אתמול אובחנו 1,457 מאומתים לקורונה ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על 1.88%. מקדם ההדבקה מוסיף גם הוא להיות נמוך ועומד על 0.70.