בהלת האומיקרון: ראש הממשלה בנט ושרת החינוך שאשא ביטון השתתפו היום (שני) בדיון מיוחד בנושא המרצת מבצע החיסונים לילדים. בדבריו, הדגיש בנט את החשש מפני הווריאנט החדש והמידבק במיוחד, והבהיר כי הפעם, בניגוד לווריאנט דלתא, החיסון אינו מגן מפני הדבקה אך כן מגן, ככל הנראה, מפני תחלואה קשה. בנוסף, התייחס ראש הממשלה לאפשרות של הטלת הגבלות נוספות ואמר: "כשהגל יגיע, ננסה לרדד אותו, שלא יכפיל את עצמו כל יום אלא ביותר זמן".

הגל החמישי בישראל - סיקור N12:

"בשבועיים הקרובים, המשימה של מדינת ישראל, ממשלת ישראל ומערכת החינוך היא לחסן את ילדי ישראל לפני תחילת הגל", אמר בנט בדיון. "זה גל שבא ואי אפשר לעצור את זה, אבל אפשר לעכב, להאט ולהוריד את העוצמה ולעזור לציבור הישראלי". הוא הוסיף ואמר כי המטרה הראשית של הממשלה היא לחסן את ילדי ישראל בכל האמצעים – ניידות, אחיות, קופות חולים ו"כל מה שצריך".

ראש הממשלה בנט ושרת החינות שאשא ביטון (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
בנט, שאשא ביטון ובכירי משרד החינוך | צילום: קובי גדעון , לע"מ

לרה"מ גם היה מסר חד לבכירי המשרד: "אני אומר בצורה הכי ברורה: מצפה מכל מנהלת או מנהל מחוז, מכל מפקח או מפקחת, כל מנהל בית ספר או מנהלת, כל מורה או מורה, שיבינו שבשבועיים הקרובים זאת המשימה העליונה, יותר מכל המשימות האחרות".

על התפשטות האומיקרון אמר בנט: "אנחנו יודעים שהוא מידבק בצורה בלתי רגילה. אם בדלתא ראינו הכפלה כל עשרה ימים, עכשיו הממוצע הוא יום, יומיים או שלושה". מנגד, הבהיר ראש הממשלה כי עדיין לא יודעים עליו מספיק, "לא חלף חודש מאז שהכירו בו כזן חדש".

"אנחנו יודעים שמי שמחוסן בצורה מלאה, בגדול, יכול להידבק ולהדביק", המשיך בנט, "אבל מי שמוגן בצורה מלאה ובסבירות טובה יעבור את זה בלי שום בעיה, ולאיך ערוך יותר ממי שלא מחוסן או מוגן. זה שונה מהדלתא – שמי שמחוסן גם לא נדבק ולא הדביק". את דבריו על האומיקרון סיכם בנט: "לא מן הנמנע שהרבה מאיתנו לצערי נידבק, אבל זה לא ביג דיל, כי אנחנו מחוסנים".

בנוגע להתמודדות עם החשש מתחלואה הגבוהה, חזר בנט על דבריו כי יש 'לקנות זמן'. "סגרנו את נתב"ג וצברנו יתרון של חודש על קנדה, דנמרק וכ'ו", אמר. "אבל, בזמן שקונים צריך לחסן ולהגן – כי זה יגיע בסוף". בנוסף, חזר והדגיש בנט גם את הצורך להיערך עם מרכיבים נוספים להתמודדות, כגון התרופות השונות עבור חולים במצב קל.

שאשא ביטון: "משתפים פעולה באופן מלא עם משרד הבריאות"

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון התייחסה למבצע החיסונים בבתי הספר ודרשה לתגבר את כוח האדם הרפואי. "כפי שאתה מכיר", פנתה לראש הממשלה, "היכן שהיו ניידות חיסונים – נרשמה הצלחה במבצע החיסונים – בעיקר במגזר הערבי, שם התמקדנו בשבוע האחרון".

היא סיפרה כי בשבוע שעבר פעל המבצע עם 50 ניידות, והשבוע נוספו 8 נוספות. "ככל שיהיה יותר כוח אדם רפואי – כך ניתן יהיה להרחיב את מבצע החיסונים לכלל המערכת בזמן קצר ולהגדיל את מספר המתחסנים", אמרה. שאשא ביטון הדגישה כי מערכת החינוך משתפת פעולה "באופן מלא" עם משרד הבריאות, פיקוד העורך, וכל הגורמים השותפים במבצע.

לאחר הדיווחים השונים על מתיחות בין השניים בנוגע למבצע החיסונים, גיבה היום ראש הממשלה בנט את שרת החינוך שאשא ביטון. בנט פנה לאנשי משרד החינוך שנכחו בדיון ואמר: "השרה שלכם נלחמת כמו לביאה על המשך הלימודים, אז זו הדרך שבה זה יקרה – לילדים ייקח 4 שבועות להיות מוגנים, אז קדימה, רוצו להתחסן, זו פעולה של זמן.