ראש הממשלה קרא אמש (ראשון) למשק לחזור לעבודה מהבית "כבר ממחר", אך לא סיפק שום הנחיות מחייבות בנושא. בינתיים לא כולם במגזר העסקי רוצים להוציא את העובדים מהמשרדים, אפילו לא בחברות ההייטק הגדולות. במגזר הציבורי המצב סבוך יותר וכולם ממתינים להחלטת ממשלה רשמית בנושא. עם זאת לא ברור אם תתקבל החלטה משמעותית בנושא הזה, כששר האוצר עצמו מתנגד להאטה של הפעילות במשק והפסקת פעילותם של ענפים רבים.

לפחות כרגע, התשובה לשאלה אם המשק נשמע להמלצות ראש הממשלה לחזור לעבודה מהבית, היא שלילית. על אף שחברות קטנות החליטו להעביר את העובדים לעבודה מרחוק, החברות הגדולות שפועלות בישראל בענף ההייטק ממשיכות היום לפעול במתכונת העבודה ההיברידית (שילוב של עבודה מהבית ועבודה מהמשרד), ולא נשלחו הנחיות חדשות לעובדים. אמנם מתכונת זו מאפשרת לעובדים רבים שלא להגיע למשרדים, אך לרוב היא לא מחייבת זאת וגם לא מאפשרת עבודה מהבית בלבד.

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון במליאה (צילום: דוברות הכנסת)
שר האוצר אביגדור ליברמן, ארכיון | צילום: דוברות הכנסת

גם במשרדי עורכי הדין הגדולים לא שלחו את העובדים הביתה. במשרדים אלו, שבתחילת משבר הקורונה העבירו את כל הפעילות למתכונת של עבודה מרחוק, עדיין לא מרגישים הכרח לפעול כך שוב. גם כאן רבים מהמשרדים פועלים במתכונת היברידית כבר תקופה ארוכה, והנהלים בנוגע לכך לא שונו.

המגזר הציבורי מחכה להחלטת ממשלה

בתקופת השיא של התפשטות הקורונה בישראל הגיעו ההסתדרות והאוצר להסכמים בנוגע לתנאי העובדים והאפשרות לעבוד מהבית. הסכמים אלה עוד קיימים ובכל מקרה שבו תתקבל הוראה רשמית מהממשלה לחזור לעבודה מרחוק ולהימנע מהגעה למשרדים, המגזר הציבורי יוכל לנער מהם את האבק וליישמם בשנית. עם זאת, עד שלא תתקבל החלטה כזו חלק גדול מהמגזר הציבורי ימשיך לפעול כרגיל.

עבודה מהבית (צילום: shutterstock By New Africa)
עבודה מהבית, אילוסטרציה | צילום: shutterstock By New Africa

בממשלה דנים בשינוי ההנחיות לעבודה מרחוק ונערכים להחלטת ממשלה בנושא, אך לפחות מציד של שר האוצר מבהירים כי לא ייתנו יד לפגיעה במשק ולעצירת הפעילות ועל כן סביר להניח שהעבודה מהבית תתאפשר ואף תומלץ, אך תמשיך להיות במתכונת מינורית שלא פוגעת בפעילות המשקית. אם אכן יחייבו חלקים מסוימים במגזר הציבורי לעבוד מהבית אלה יהיו מקומות העבודה שיכולים לעשות זאת באופן חלק. כך למשל רוב משרדי הממשלה, שיכולים לעבור לעבוד מרחוק בקלות, צפויים להיות מהראשונים לשנות את אופי הפעילות בשל התחלואה.

במשרד האוצר לא רוצים לראות את המשק בכלל, ואת המגזר הציבורי בפרט, חוזר לפעול במתכונת קורונה. מבחינת שר האוצר במצב הקיים לא יוטלו הגבלות משמעותיות על המשק והפעילות של כל הענפים תתאפשר. עם זאת גם שם לא שוללים הגבלה של התקהלות, לפחות על בסיס החמרה של דרישות התו הירוק במקומות נוספים. בהתאם, באוצר גם לא מקדמים בינתיים מתווה פיצויים מעודכן, מלבד מתווים ספציפיים לענף התעופה והתיירות, שהפגיעה בהם חמורה.