בהלת וריאנט אומיקרון האפריקני

הקבינט אישר אמש (שבת) את מתווה רה"מ בנט ומשרד הבריאות: נתב"ג ייסגר לכניסת זרים למשך שבועיים, איכוני השב"כ יופעלו ותהא חובת בידוד לכל השבים מחו"ל. המתווה ייכנס לתוקף בלילה שבין יום ראשון ליום שני. שר המשפטים גדעון סער הפתיע את חברי הקבינט והתנגד בדיון לסגירת נתב"ג לזרים ולהפעלת איכוני השב"כ.

החלטות הקבינט שהתקבלו:

• תיאסר כניסת זרים לישראל מכל המדינות, למעט מקרים שיאושרו על ידי ועדת חריגים.

• ישראלים מחוסנים או מחלימים יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל ולאחר מכן ייכנסו לבידוד ביתי. כפוף לביצוע בדיקת PCR שנייה ביום השלישי שתוצאתה שלילית, יוכלו להשתחרר מבידוד. מי שלא יבצעו את הבדיקה הנוספת ביום השלישי, יידרשו להשלים בידוד מלא.

• ישראלים לא מחוסנים יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל, ולאחר מכן ייכנסו לבידוד ביתי. כפוף לביצוע בדיקת PCR שנייה ביום השביעי שתוצאתה שלילית, יוכלו להשתחרר מבידוד. מי שלא יבצעו את הבדיקה הנוספת ביום השביעי, יידרשו להשלים בידוד מלא.

גדעון סער (צילום: כנסת ישראל)
סער: התנגב להגבלות בנתב"ג ואיכוני השב"כ | צילום: כנסת ישראל
ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת ממשלה
בנט: דחף להפעלת איכוני השב"כ במיידי

• ישראלים ששבו ממדינות שהוגדרו כאדומות יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל, ולאחר מכן יועברו לבידוד במלונית קורונה עד לקבלת תשובה. לאחר קבלת תשובה שלילית, יועברו להמשך בידוד ביתי וביום השביעי יבצעו בדיקת PCR נוספת. כפוף לתשובה שלילית בבדיקה השנייה, ישוחררו מבידוד.

• המדינה תיידע את הישראלים שיוצאים לחו"ל כי ייתכן שינוי בהנחיות בעת שהייתם מחוץ לישראל, וכי הם ישאו באחריות לעמוד בהנחיות העדכניות בעת שובם לישראל.

• בהידברות בין משרדי האוצר והתיירות, יגובשו דרכים לסייע לענף התיירות בהתאם.

• יעשה שימוש באיכונים סלולריים על ידי השב"כ למעקב אחר מאומתים שנושאים את הזן החדש אומיקרון, במטרה לאתרם ולקטוע את שרשראות ההדבקה.

• בחללים סגורים, יוחל מתווה התו הירוק בהתכנסות העולה על 50 משתתפים (במקום 100 משתתפים, על פי המצב הנהוג כיום).

• מופעים ופעילויות בחג החנוכה יישארו ללא שינוי, בהתאם למתווה שאושר בשבוע שעבר, עם הקפדה על כללי התו הירוק ויישום אכיפה מוגברת.

• החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר אישור שרי הממשלה, בתקנות לשעת חירום. במקביל, יקודם הליך החקיקה בנושא.

הווריאנט החדש - סיקור נרחב ב-N12:

הדיון בקבינט - דקה אחר דקה

23:40: הקבינט אישר: נתב"ג ייסגר לכניסת זרים למשך שבועיים, איכוני השב"כ יופעלו וחובת בידוד לכל השבים מחו"ל.

23:35: השרה אורית פרקש-הכהן: "מסכימה לצעדים אבל צריך לא 'להתאהב' ברעיון סגירת השמיים לזרים".

23:20: שר התרבות חילי טרופר מנסה לשכנע: "בממשלה הקודמת הטעיות שעשינו זה בנתב"ג שלא סגרנו מהר. ככל שסגור יותר בחוץ, ככה יישאר פתוח בפנים".

מלון דן בתל אביב (צילום: תומר נויברג, פלאש/90 )
בידוד במלוניות קורונה לשבים ממדינות אדומות | צילום: תומר נויברג, פלאש/90

23:15: שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון: בעד הצעדים - מתנגדת לתו ירוק ליותר מ-50 איש.

23:05: השר זאב אלקין: "אני בעד איכוני השב"כ ובעד איסור כניסת זרים. לגבי השב"כ - כל עוד שזה במספרים קטנים איו לי בעיה עם זה, אם המספרים ילכו ויגדלו נצטרך לבחון את זה שוב". 

22:55: שר המשפטים גדעון סער נגד מתווה בנט: "החשש שלי שיש כאן פגיעה במדיניות הממשלה. אני חושב שאנחנו פוגעים במדיניות שלנו. המאמץ המרכזי זה החיסונים. לקחנו את הסיכון עם פתיחת בית ספר וזה היה סיכון גדול יותר. אני במהלכים כאלה לא יכול לתמוך. יכולים להיות ואריאנטים ואני מבין את הדריכות, אבל בשקלול הדברים אני לא הייתי ממהר. מתנגד להכול. גם להגבלות על נתב"ג וגם לאיכוני השב"כ".

אירועי חנוכה 2021+המחזמר סביב העולם ב-80 יום (צילום: יח"צ)
מופעי חנוכה יתקיימו ללא הגבלות נוספות | צילום: יח"צ

ליברמן משיב לסער: "אנחנו הולכים לצעדים קשים אבל חייבים ללמוד לחיות לצד הקורונה. הקו המנחה הוא חיים לצד קורונה. עם מה ששמענו אפשר לחיות אבל לא מעבר לכך".

22:40: שר הבריאות ניצן הורוביץ: "הווריאנט מדאיג, יש בו מאפיינים שלא ראינו". עם זאת, הורוביץ ציין כי "יציאת ישראלים לחו"ל צריכה להימשך".

שרת הפנים איילת שקד: "את טורקיה ואיחוד האמירויות צריך לסגור לדעתי. צריך לבדוק מה ההשלכות".

שר החוץ יאיר לפיד: "אני בעד כל המתווה, כולל איכוני השב"כ. קיימנו שיח ראשוני עם הטורקים. הסברנו שתהיה סגירה, הם לא אוהבים את זה אבל הם מבינים את זה".

22:10: פרופ' רן בליצר טוען כי "כזה וריאנט עוד לא ראינו". לדבריו, "לא היה קונצנזוס בקבינט המומחים אבל הבידוד והבדיקות החוזרות נותנות מענה".

פרופ' ערן סגל: "הדרך היחידה למנוע כניסה של הווריאנט הזה לסגור את נתב"ג - וזה לא מה שעומד על הפרק". המלצותיו לקבינט הקורונה: להשאיר את נתב"ג פתוח במתכונת הנוכחית (עם איסור הכניסה הממדינות אדומות), הוספת בדיקה נוספת כשלושה ימים לאחר הנחיתה לצד קנסות גדולים על מפרי בידוד, מיקוד מאמץ בחיסוני ילדים, מחלימים ולא מחוסנים והידוק הפיקוח והאכיפה של התו הירוק. לדבריו, הארכת משך הבידוד של כלל השבים לארץ תגרום נזק כלכלי ותועיל מעט מאוד.

22:05: שר האוצר ליברמן: "צריך להתייחס לכל הנושאים של המשק הישראלי - כמו חתונות בת מצוות ואירועים - שאנחנו חייבים לתת מסר ברור. תו ירוק עד 50, מה עושים מעבר ל-50?. צריך ללבן את כל הסוגיות כדי שיהיה ברור לציבור".

בנט: "כל האירועים שתיארת כפופים לתו ירוק. כל הפעוליות יתקיימו תחת תו ירוק".

21:50: היועמ"ש על ההצעה להחזיר את איכוני השב"כ: "אם מישהו עושה את הבדיקות האלו אז שהשב"כ יעשה אותן ולא גופים אחרים. הקושי הגדול - חייבים להבין את זה - יש הכרעות ברורות של בית המשפט העליון והדרך הנכונה היא להפעיל את זה דרך חקיקה ראשית של הכנסת ולא דרך תקנות חירום".

בנט: "אין כוונה להפעיל איכוני השב"כ על מאומתים באופן כללי, אלא רק על מאומתים או חשודים שנדבקו בווריאנט החדש". עוד הוסיף: "אנחנו צריכים להפעיל את זה מיד, אני לא מתעכב על זה. נאשר את זה טלפונית עוד הלילה".

נתב"ג, שדה תעופה, נמל תעופה, טיסות, טיסה (צילום: AP)
נתב"ג נסגר לכניסת זרים לשבועיים | צילום: AP

21:40: פרויקטור הקורונה פרופ' סלמן זרקא: "מהנתונים שיש לנו לא ניתן להבין עד שנראה את כל התמונה, אבל יש מספיק אינדקציות שמראות שיש כאן משהו חריג בהדבקה ובעקיפת החיסון". זרקא הוסיף: "בתוך ישראל אני מציע תו ירוק מהודק ולחזק אכיפה - תו ירוק על כל אירוע מעל 50 איש".

לדבריו, "דבר אחד אנחנו יודעים והוא שעדיף להיות מחוסן אם נחשפים לווריאנט. ככל הנראה, החיסון יפחית התפתחות מחלה קשה".

 20:45: רה"מ בנט פתח את ישיבת הקבינט: "המפתח פה הוא זהירות, ומינימום סיכונים, עד שנלמד יותר. אנחנו רוצים לשמור על ההישג האדיר של מדינת ישראל בדלתא – ישראל פתוחה ומתפקדת, עם כלכלה מתפקדת, ומערכת חינוך פעילה, כשהילדים הולכים לבית הספר. זו העדיפות העליונה. לשם כך אנחנו נצטרך פיקוח הדוק על גבולות המדינה. בכל יום אנחנו נלמד יותר ונדע יותר. אנחנו כרגע מקדימים את העולם באיסוף מידע, וגם בקבלת החלטות מהירה".

חשד לעוד 7 מקרים של נדבקים בווריאנט הדרום אפריקאי

עד כה אותר בישראל מאומת אחד לווריאנט החדש - עובדת זרה ששבה ממלאווי. בנוסף אליה, קיים חשד לעוד 7 מקרים אך עדיין לא התקבלו תוצאות הריצוף שלהם. מתוך השבעה: 3 מחוסנים ו-4 לא מחוסנים (מחלימים שעברה חצי שנה מההחלמה, ומחוסנים במנה שנייה שעברה חצי שנה ממועד החיסון), 4 מהם חזרו מחו"ל ו-3 לא שהו בחו"ל לאחרונה.

"אנחנו בפתחו של אירוע משמעותי", אמר אמש מפקד מפקדת אלון בפיקוד העורף, תא"ל רלי מרגלית, בתדרוך לעיתונאים. "לפני מספר ימים זיהינו בצורה מאוד מהירה את ההתפרצות של הווריאנט חדש. אנחנו לא באמת יודעים להגיד מה יש בו בדיוק - אבל יודעים שיש לו הצטברות גדולה מאוד של מוטציות בתוך הווריאנט שהיא חריגה, והיא מלמדת על האפשרות שהווריאנט עלול לפגוע בצורה משמעותית במאמצי ישראל להתמודד עם הקורונה".

_OBJ

מפיקוד העורף נמסר כי "כחלק מהצעדים שננקטו, נשלחו מאות דוגמים של פיקוד העורף לבתיהם של אזרחים ששבו לארץ מהמדינות שמוגדרות אדומות ושוהים כעת בבידוד ביתי, לצרכי בדיקות והקפדה על חוקי הבידוד. בנוסף, הוחלט על הכפלת הצוותים האחראיים על קליטת החוזרים מחו"ל והעברתם למלוניות הבידוד. הטיסות הקרובות אשר עתידות לנחות בארץ מן המדינות האדומות (סיישל ודרום אפריקה) יוסטו לטרמינל 1, שם יפעלו צוותי פיקוד העורף ויסייעו בהעברת החוזרים לבידוד במלוניות הקורונה".