נערכים לשגרת אומיקרון: שבים לארץ שלא ייבדקו פעמיים יקבלו קנס בגובה 2,500 שקל – כך הוחלט אמש (חמישי) בדיון שנערך אצל ראש הממשלה נפתלי בנט. בדיון נידונו גם הקלות על הכניסה לארץ, אך לא התקבלו החלטות בנושא.

על פי ההנחיות הקיימות, מחוסנים ששבים מחו"ל מחויבים לעבור בדיקת PCR שנייה ביום השלישי ולא מחוסנים ביום השביעי. בדיון הוחלט על יצירת מנגנון אוטומטי, ובמסגרתו, במערכת הבריאות יעבירו מדי יום את רשימת הנוחתים שלא ביצעו את הבדיקה למשטרת ישראל, והקנס יישלח אליהם אוטומטית. גובה הקנס הופחת, שכן תחילה ההערכה הייתה שהקנס יעמוד על 3,500 שקל, כפי שפרסמנו מוקדם יותר השבוע. ההחלטה צפויה להיכנס לתוקף בתוך כמה שבועות, בהתאם להשלמת היערכות טכנית למימושה.

לא אושרו הקלות

הממונה על ההתגוננות במשרד הביטחון, משה אדרי, העביר לראש הממשלה המלצות לשורה של הקלות בכניסה לארץ על מחוסנים בלבד. עם זאת, לפי שעה ההמלצות לא התקבלו בדיון שבו השתתפו גם שר הבריאות ניצן הורוביץ, בכירי משרד הבריאות וגורמים נוספים במשרדי הממשלה השונים.

בין ההקלות שנידונו היו פטור מבידוד בחזרה ממדינה שאינה אדומה, ובידוד ביתי במקום בידוד במלונית בחזרה ממדינה אדומה. לפי ההצעה שנידונה, מי שכן יידרשו לבידוד, יתבקשו לבצע בדיקת קורונה ביום השלישי ואם היא תצא שלילית – הם יוכלו לצאת. אחרת, הם יאלצו לבצע בדיקה נוספת ביום השביעי ויוכלו לצאת מבידוד לאחריה אם היא תצא שלילית.

כמו כן, הועלתה ההצעה להשוות את התנאים בין תיירים מחוסנים לבין ישראלים מחוסנים – כלומר לפתוח בפועל את השמיים לתיירים מחוסנים. מנגד, תיירים שאינם מחוסנים לא יוכלו להיכנס לישראל גם על פי ההנחיות החדשות שהוצעו ונדחו.

ההמלצות החדשות הגיעו במסגרת היערכות משרד הבריאות לפקיעת תוקפן של ההגבלות שהוטלו למשך שבועיים במטרה למנוע את התפשטות הווריאנט החדש בישראל, ולאור ההערכה שהחיסון יעיל מול וריאנט אומיקרון. במשרד הבריאות שומרים עדיין על זהירות בצל גילויו של מאומת נוסף לאומיקרון אתמול, אך ההערכה היא שההמלצות החדשות ייכנסו לתוקף במהלך השבועות הקרובים.

החלטה אחרת שכן אושרה בדיון היא על הוצאתו לפועל של פיילוט "יישוב מחוסן". במסגרת הפיילוט, שמקדמים משרדי הבריאות והחינוך יחד עם הרשויות המקומיות, יוגבר המאמץ במבצע חיסוני הילדים. בין הצעדים החדשים נמנים מערכי הסברה במערכת החינוך ובקרב ההורים ו"הפנינג חיסונים" בבתי ספר ובמרכזים קהילתיים.

"אשתי הולכת להרוג אותי"

ביום שישי בשבוע שעבר התייצב ראש הממשלה בנט והמליץ לאזרחי ישראל שלא לטוס לחו"ל זאת כדי למנוע סיכונים מיותרים בזמן שיש וריאנט חדש שכנראה מתפשט ברחבי העולם. זמן קצר לאחר שהתברר כי יש בישראל מקרה ראשון של הווריאנט - שקיבל באותו סוף שבוע גם את השם "אומיקרון". שלשום התברר כי משפחתו של בנט טסה בעצמה לחופשה פרטית בחו"ל – דבר שעורר סערה ציבורית וביקורת גם מתוך המערכת הפוליטית.

אמש פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" כי ראש הממשלה זרע לכך רמז גם בדיון נרחב שבו השתתפו עשרות משתתפים. אחרי שבנט ביקש להימנע מטיסות בדיון שנערך ביום שישי לאחר מסיבת העיתונאים, הוא ציין כי "אשתי הולכת להרוג אותי" – כך על פי כמה גורמים שנכחו בחדר. בסביבת בנט מסרו בתגובה על הפרסום כי הדברים נאמרו בהלצה.

נפתלי וגילת בנט (צילום:  GIL COHEN-MAGEN, AFP)
"אשתי הולכת להרוג אותי", ראש הממשלה בנט ורעייתו גילת | צילום: GIL COHEN-MAGEN, AFP

לאחר הדיווח על הטיסה, בנט ניסה להסביר את החלטת אשתו וילדיו לטוס בכך ש"מאז יום שישי למדנו יותר על הווריאנט ובאילו מדינות הוא מתפשט, וקבינט הקורונה קיבל החלטות לאילו מדינות מותר לנסוע ובאילו תנאים". הוא הוסיף כי לאור הפרטים החדשים על הווריאנט, הוחלט שלא לסגור את השמיים ולאפשר לצאת למדינות שאינן אדומות.

מי מהשרים עדיין תומך בחובת בידוד לשבים מחו"ל?

מוקדם יותר אתמול, החלטנו ב-N12 לפנות לכל שרי הממשלה ולשאול אותם בעצמנו: "האם אתם עדיין תומכים בבידוד לכל החוזרים מחו"ל והאם עוד יש טעם בבידוד הזה?". את השאלה הגשנו לכל הלשכות, וקיבלנו תשובות של 6 שרים בלבד.

ישיבת ראשי המפלגות בממשלה
חברי הממשלה. מי מתנגד להסרת ההגבלות?

שרת הפנים איילת שקד: "ההחלטה התקבלה למשך שבועיים כדי שנוכל לקבל אינדיקציות טובות יותר לגביי החיסון. בשלב זה של אי ודאות ביחס לאומיקרון ההחלטה שהתקבלה היא נכונה. מצד אחד מאפשרת כניסה ויציאה מהארץ, מאידך מצמצמת חדירה".

שר הבריאות ניצן הורביץ: "בשלב זה נכון להישאר עם ההחלטות שהתקבלו בסוף השבוע האחרון. מדובר בהחלטות מאוזנת המאפשרת יציאה וכניסה של ישראלים לצד שמירה על אמצעי הזהירות הנדרשים. משרד הבריאות בוחן את הנתונים באשר להתנהגות וריאנט האומיקרון בצורה עקבית בכל יום. לא נאריך את משך ההנחיות החדשות מעבר לתקופת הזמן הנדרשת".

שר המשפטים גדעון סער: "עדיין מתנגד כפי שהתנגד בעבר".

גדעון סער (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
גדעון סער: "מתנגד" | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

שר האוצר אביגדור ליברמן: "שר האוצר תמך בהחלטות קבינט הקורונה כפי שהתקבלו והוא עוקב יחד עם דרגי המקצוע במשרדו אחר נתוני התחלואה והתפשטות זן האומיקרון. על מנת לשמור על המשך הוודאות המשקית, אנו ממליצים כי החלטות תתקבלנה בצירים המיועדים לכך ולא דרך התקשורת".

שר הבריאות ניצן הורוביץ (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
שר הבריאות הורוביץ: "לא נאריך את משך ההנחיות החדשות מעבר לתקופת הזמן הנדרשת" | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי: "עד שלא נקבל תשובה מלאה מהגורמים המקצועיים על עמידות הווריאנט לחיסונים, השרה בעד נקיטת אמצעי זהירות המאפשרים הגנה על בריאות הציבור לצד משק פתוח".

שר החקלאות עודד פורר: "השר תמך בהחלטות קבינט הקורונה כפי שהתקבלו והוא עוקב יחד עם דרגי המקצוע אחר נתוני התחלואה והתפשטות זן האומיקרון, על מנת לשמור על המשך הוודאות המשקית".