ראש הממשלה נפתלי בנט הורה אתמול (רביעי) להקדים את תוכנית הפטור מבידודים לתלמידים בערים הירוקות – אך במשרד הבריאות מבהירים כי בשלב הזה אין הצדקה רפואית למהלך. "כדי שתהיה הצדקה רפואית לשנות את מדיניות הבידודים צריך להמתין לתוצאות הפיילוט במערכת החינוך", הבהירו בכירים במשרד.

הבכירים הוסיפו כי רק לאחר שיסתיים הפיילוט, יוכלו ללמוד "האם אפשר לוותר על הבידוד בבתי הספר, ומה יהיו ההשלכות לכך". התייחסות משרד הבריאות מגיעה לאחר הוראתו של ראש הממשלה "למצוא פתרון" על מנת להקדים את המהלך בהערכת המצב היומית עם צוות הפעולה הלאומי להתמודדות עם נגיף הקורונה.

בהערכת המצב אמש, פרויקטור הקורונה פרופ' סלמן זרקא הציע להתחיל עם הפטור מבידודים רק בערים אדומות. ראש הממשלה דרש להכניס כבר עכשיו גם את הערים הירוקות, שבהן נמצאים רוב אזרחי ישראל. לבסוף הוחלט כי מיום שני הקרוב יבוטל התו הירוק בשטח הפתוח של מסעדות ובבריכות השחייה. החלטה על חדרי כושר תתקבל בהמשך.

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, התייחסה שלשום ב"תוכנית חיסכון" לשינוי מדיניות הבידודים בבתי הספר, והבהירה כי בכירי המשרד חושבים שיש להמתין עד לסיום הפיילוט במאות הכיתות שבהן הוא חל, ורק אז להחליט אם לבטל את הבידודים ולבצע בדיקות אנטיגן מהירות.

"אם ראש הממשלה יחליט להתקדם גם בלי קשר לממצאים אז זו החלטה שלו. אנחנו כגורמי מקצוע צריכים לבדוק באיזו מדיניות אין הדבקות", הבהירה אלרעי-פרייס. בריאיון ראשון אחרי המתקפה של בנט מעל בימת האו"ם, ד"ר אלרעי-פרייס אמרה כי לא שקלה להתפטר מתפקידה למרות שנפגעה מהדברים.

היא הבהירה כי דבריו של בנט בניו יורק לא היו נעימים לאוזניהם של בכירי המשרד: "ציפינו לשמוע משהו אחר מעל בימת האו"ם. רצינו לשמוע על היוזמה שלנו ועל המהירות של הפעולות שלנו. ציפינו למשהו אחר אם מזכירים את מערכת הבריאות". עם זאת, ציינה אלרעי-פרייס: "לא שקלתי להתפטר משום שאנחנו במגפה עולמית".

ד"ר שרון אלרעי פרייס (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
"אנחנו צריכים לבדוק באיזו מדיניות אין הדבקות". ד"ר שרון אלרעי-פרייס | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

במקביל, ציינו בכירים במשרד הבריאות כי בגלל קשיים טכניים הצגת התו הירוק הישן תתאפשר בשבועיים הקרובים. חברי ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה אישרו ש‏חובת התו הירוק באטרקציות בשטח הפתוח תבוטל החל מיום שישי הקרוב, מיום שני יבוטל התו גם במסעדות בחוץ.

לפי התקנות שאושרו במשאל טלפוני, מיום שישי יבוטל החיוב להציג תו ירוק באטרקציות בחלל פתוח כמו טיולי ג׳יפים, קיאקים ועוד. עוד הוחלט כי מיום שני יוחל מתווה התו הסגול בחללים פתוחים במסעדות ובריכות שחייה מקורות. בשל מגבלות טכניות וקשיים בקרב אוכלוסיות מיוחדות, לא תתקיים אכיפה של סריקת התו הירוק באמצעות קוד QR. כמו כן, בשלב הזה יחול גם התו הירוק הקודם. החלטה על חדרי כושר תתקבל בהמשך, עד אז לא חל שינוי.