שר הבריאות ניצן הורוביץ חנך היום (ראשון) מתחם של בדיקות קורונה מהירות בירושלים. הורוביץ ומנכ"ל מד"א אלי בין נבדקו במקום, ובסיום נשא שר הבריאות הצהרה לתקשורת שבה התייחס גם לאפשרות שישראל תיכנס לסגר: "זה צעד מאוד קשה - אני לא מקבל את הטענות שצריך להחליט עליו כבר עכשיו ולשתק את המדינה מראש. סגר הוא מוצא אחרון, וכל עוד יש סיכוי להימנע ממנו - נעשה כל מה שאפשר".

"שנה וחצי מדברים על בדיקות מהירות - והנה זה קורה", פתח הורוביץ את דבריו. "מהיום כל אחד יוכל להגיע לתחנות מד"א ולמוקדים נוספים בכל הארץ, להיבדק ולקבל תשובה בתוך רבע שעה. זו בדיקה אמינה ומדויקת בכ-90%, שתהיה תקפה ל-24 שעות ותשרת את מי שעוד לא התחסן וילדים עד גיל 12. מי שירצה להיכנס להצגות, לאירועים, לקולנוע ולכל המתחמים הכפופים להנחיות התו הירוק יוכל לעשות זאת באמצעות בדיקה מהירה".

ניצן הורביץ במתחם בדיקות מהירות (צילום: N12)
הורוביץ במחתם הבדיקות המהירות | צילום: N12
השר הורביץ מבצע בדיקת קורונה מהירה (צילום: N12)
הורוביץ עובר בדיקה מהירה | צילום: N12

"הקורונה לא הולכת לשום מקום, וכל הצעדים שאנחנו נוקטים נועדו לשרת אותנו לאורך זמן", טען שר הבריאות. "אנחנו פורסים את התשתית שתאפשר את החיים לצד הקורונה לטווח הארוך".

על האפשרות שישראל תיכנס לסגר נוסף בשבועות הקרובים, אמר הורוביץ: "סגר הוא צעד מאוד קשה - אני לא מקבל את הטענות שצריך להחליט עליו כבר עכשיו ולשתק את המדינה מראש. סגר הוא מוצא אחרון, וכל עוד יש סיכוי להימנע ממנו - נעשה כל מה שאפשר". לטענתו, אין רף ספציפי שעל פיו תיקבע ההחלטה אם ללכת לסגר או לא, ו"הימנעות מסגר תלויה בשיתוף הפעולה של הציבור - אבל לא יהיה שוטר על כל אזרח".

הורוביץ התייחס גם למבצע החיסונים שצובר תאוצה בימים האחרונים, והבטיח: "יש לנו מספיק חיסונים במלאי ויש לנו הסכמים מסודרים". יחד עם זאת, הוא הביע דאגה מפערי ההתחסנות בין אוכלוסיות שונות בישראל: "שיעור ההתחסנות במגזר הערבי ובעיקר באוכלוסייה הבדואית בדרום הוא נמוך מדי. אנחנו עושים מאמץ מיוחד כדי להעלות את זה ואת שיעור ההתחסנות אצל בני הנוער".

במקביל לדבריו של הורוביץ, משרד הבריאות פרסם את נתוני התחלואה העדכניים ומהם עולה שמספר החולים קשה טיפס ל-348, לאחר שבסוף השבוע חלה עלייה ניכרת במספר החולים. 76,203 ישראלים נבדקו אתמול לקורונה, ו-2,886 מהם אובחנו כחיוביים - 3.83% מהבדיקות. 5,393,232 התחסנו בשתי מנות, ו-422,326 אנשים התחסנו במנה השלישית.

בבתי החולים בישראל מאושפזים נכון לשעה זו 602 מאומתים, שמתוכם 71 במצב קריטי ו-52 מונשמים. מתחילת המגפה לפני כשנה וחצי, מתו מהנגיף 6,535 ישראלים.