חיסון שלישי לכל מי שירצה - בתוך ימים? על רקע העלייה בתחלואה בקורונה בישראל בשבועיים האחרונים עקב התפשטות זן דלתא, במשרד הבריאות שוקלים לאפשר לכלל האוכלוסייה להתחסן במנה השלישית תוך ימים - כדי להפחית את הסיכוי להידבק בווריאנט שהולך ומתפשט בארץ - כך פרסמנו אמש (ראשון) ב"מהדורה המרכזית". לצד זאת, קבינט הקורונה יתכנס השבוע לדיון מיוחד בצל העלייה בתחלואה וצפוי להודיע על צעדים למניעת התפשטות הנגיף. הלילה (בין ראשון לשני) מרבית חברי ועדת החיסונים הביעו תמיכה בחיסון שלישי עבור מדוכאי חיסון.

עוד כתבות בנושא ב-N12: 

התחסנות נגד קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
החיסון לקורונה. תמונת ארכיון | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

בדיון של ועדת החיסונים בנושא חיסון שלישי למדוכאי חיסון שהתקיים הלילה, מרבית חברי הוועדה תמכו במתן חיסון נוסף למדוכאים. הסיבה: מרבית מדוכאי החיסון לא פיתחו נוגדנים המנטרלים את הנגיף. עם זאת, עליהם להמתין לאישור ועדת הלסינקי, הכנת פרוטוקול של משרד הבריאות ופירוט הקבוצות הרלוונטיות שיוכלו לקבל את המנה השלישית.

כמו כן, מרבית חברי הועדה לא תמכו בהטלת בידוד על מחוסנים, זאת למרות החלטת משרד הבריאות לפני כשבועיים שבמקרים מסוימים וחריגים ניתן להטיל בידוד על מחוסנים שנחשפו לחולים. למשל, מחוסנים שילדיהם נדבקו במוטציה ההודית או כאלה שנחשפו במקום אחר למאומתים לזן ההודי או לזן מסוכן אחר. בנוסף דנו בוועדה האם ליצור מנגנון חיסון ילדים מתחת לגיל 12 ולאשר מתן חיסון לילדים במקרים חריגים. לבסוף הוחלט לדחות את ההצבעה בנושא. נמסר כי כלל ההמלצות יוגשו למנכ"ל משרד הבריאות להחלטה סופית.

הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות צפוי לקיים דיון בנושא, שבמהלכו הוא ידון בסוגיה - למרות שמתן חיסון שלישי עדיין לא אושר על ידי ארגון הבריאות העולמי ועל ידי חברת "פייזר", שמייצרת את החיסון. עם זאת, ישראל החלה לחסן נשים בהיריון ומתבגרים בני 15-12 עוד לפני שניתן האישור הרשמי - כך שלא מדובר באפשרות מופרכת. 

היום (שני) צפוי להתקיים דיון במשרד הבריאות בהובלת בכירי המשרד, ראש הממשלה בנט ושר הבריאות הורוביץ - וגם שם צפויים לדון באפשרות לחסן בפעם השלישית את החפצים בכך, אשר נשקלת בין היתר כדי לא להוביל למצב שבו מאות אלפי מנות חיסון שתוקפן פג ב-30 ביולי, יושלכו לפח. אחת ההערכות היא שאם יתאפשר להתחיל ולחסן את כלל האוכלוסייה במנה שלישית - רבים יבקשו להתחסן, ובאופן זה לא יבוזבז מלאי החיסונים שתוקפם עומד לפוג בקרוב. 

בצל העלייה בתחלואה - משרד הבריאות צפוי להביא בשלישי לקבינט שורת המלצות על צעדים שנועדו להתמודד עם כך וצפויים להיכנס לתוקף החל מהשבוע הבא - כך פרסמנו אמש ב"מהדורה המרכזית". ביניהם: תו ירוק "מצומצם", שיחול בעיקר על אוכלוסיות בסיכון, מבוגרים וילדים - ובמסגרתו תחול חובה על בדיקות במקומות שבהם ריכוזם גבוה, כמו גם בכניסה להצגות ולבתי האבות. לצד זאת, צפויים לעלות בקבינט הקורונה את האפשרות לקיים "מבצע מלביש" ארצי לאכיפת חובת המסכות. כלומר, אכיפה מסיבית של אלפי פקחים במקומות כמו בתי הקולנוע והמסעדות, כדי לוודא שהציבור מציית להנחיה. 

בכירים בקבינט אמרו לחדשות 12, כי מדובר ב"עניין של ימים" להחזרת התו הירוק באופן חלקי לפחות. עוד יידרשו שם לקבל החלטה בסיסית - האם מתייחסים שוב למקדם ההדבקה שזנחנו או משתמשים במספר החולים קשה כמדד לבחינת העלייה בתחלואה?

בסביבתו של ראש הממשלה נפתלי בנט אומנם אומרים כי "נעשה הכול כדי שההגבלות יהיו מצומצמות בשלב הראשון", אלא שכבר ברור שכל עוד מגמת התחלואה תמשיך כפי שהיא כעת - אין מנוס מלהחזיר את התו הירוק, לפחות באופן חלקי.

הקורונה בישראל (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90 )
תמונת ארכיון | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90

בנט שוחח עם מנכ"ל פייזר: מגעים לאספקת חיסונים נוספים לישראל 

מוקדם יותר אתמול פורסם כי ראש הממשלה בנט שוחח עם מנכ"ל חברת "פייזר" אלברט בורלא  כמה פעמים בימים האחרונים, ודן עמו על האפשרויות לאספקת חיסונים נוספים לישראל - כך הודיעה לשכת ראש הממשלה. בנט הודה למנכ"ל "פייזר" על שיתוף הפעולה ההדוק בהבאת החיסונים לישראל - והשניים שוחחו על אסטרטגיות להתמודדות עם הנגיף, בדגש על וריאנטים קיימים ועתידיים. 

בנט ובורלא שוחחו בנוסף על עסקאות אפשריות להחלפת חיסונים בין ישראל למדינות שונות - זאת בעקבות מלאי החיסונים שסופק לישראל שתוקפו יפוג ב-30 ביולי. המגעים מתנהלים בהובלת משרד הבריאות, משרד החוץ והמטה לביטחון לאומי (מל"ל). עוד צוין בהודעה הרשמית מטעם לשכת ראש הממשלה כי בנט ובורלא שומרים על קשר טלפוני רציף ופועלים יחד כדי לקדם את הבאת החיסונים ולהגן על בריאותם של אזרחי ישראל. 

אלברט בורלא ונפתלי בנט (עיבוד: רויטרס)
שוחחו מספר פעמים בימים האחרונים. מנכ"ל פייזר בורלא ורה"מ בנט | עיבוד: רויטרס

בשבוע שעבר דיווחנו במהדורה המרכזית כי עקב החשש במשרד הבריאות מאובדן של מאות אלפי מנות חיסון, ישראל מנהלת מגעים מתקדמים עם בריטניה על חילופי חיסונים, שבמסגרתם תקבל בריטניה כמיליון מנות ותעביר לישראל מנות שתקבל מ"פייזר" במהלך חודש ספטמבר. ברשותה של ישראל יש 1.4 מיליון חיסוני פייזר שתוקפם יפוג בסוף החודש. העסקה עשויה לצאת לפועל בקרוב ולסייע לבריטניה במאבקה בווריאנט דלתא שהתפשט ברחבי המדינה. 

בתוך כך, מספר המאומתים החדשים בישראל ממשיך לעלות, ועם תחילת השבוע גם מספר החולים קשה עומד על 35, בעוד שלפני שבוע בלבד הוא עמד על כ-20. בתוך שבועיים, גם מספר מבודדי הבית בישראל הכפיל את עצמו לעומת המצב שהיה ב-21 ביוני. לצד זאת, מחצית מחולי הקורונה הפעילים בישראל הם תלמידי מערכת החינוך ובחלק מן הערים כמעט כל החיוביים לנגיף הם תלמידים, כך שאין ספק כי הילדים, שלא מחוסנים ברובם, הם גורם מפתח להתפשטות הנגיף הנוכחית אך הם גם לא מפתחים תחלואה קשה לרוב.