הווריאנט מתפשט, אבל הוא לא מידבק כמו שחשבנו: בשבוע שבו וריאנט הדלתא מרים את ראשו בישראל ומספר המאומתים לקורונה הולך ועולה - מה שהוביל בין היתר להחזרתה לתוקף של מגבלת המסכות בחללים סגורים - מגיעים נתונים מעודדים מבריטניה, לאחר שהזן הזה של הנגיף הלך והתפשט בה, שמגלים שהוא מידבק פחות ממה שסברו בתחילה - ושהחיסון מספק מענה טוב יותר לתחלואה קשה. 

לפי הנתונים החדשים שהתקבלו אתמול (שישי) וחשפנו ב"אולפן שישי", וריאנט הדלתא אמנם מידבק ב-40% יותר מהזן המקורי של הקורונה - אלא שעד לאחרונה סברו שהוא מידבק ב-60% יותר, וזהו הבדל משמעותי. בנוסף, התברר שהחיסון נגד קורונה, למשל זה של פייזר, יעיל ב-96% נגד מניעת תחלואה קשה למי שנדבק בנגיף - זאת לעומת 94% יעילות שהעריכו בתחילה.  

הימים שלפני ההגבלות החדשות, לונדון (צילום: רויטרס)
נתונים מעודדים על וריאנט הדלתא מגיעים מבריטניה | צילום: רויטרס

הנתון העיקרי שאמור לעודד את הישראלים גם כשהקורונה שבה להרים את ראשה הוא העובדה ש-65% מהאוכלוסיה כאן מחוסנת בשתי מנות. בריאיון ל"אולפן שישי", הבהירה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, שלמרות העלייה במספר המאומתים - ישראל ממש לא במצב שבו הייתה לפני יותר משנה - וכי היום המצב הוא שונה בתכלית: "אנחנו לא במרץ 2020, אנחנו במצב שבו רוב האוכלוסייה מחוסנת בחיסון מועיל וטוב. החיסון הוא לא אפוד קרמי אבל אנחנו לא במצב שהיינו בו". 

הממשלה תכריע בין שתי אסטרטגיות לטיפול בהתפשטות הווריאנט

ד"ר אלרעי-פרייס התייחסה גם לאסטרטגיה הצפויה להתמודדות עם הזן החדש של הנגיף והבהירה: "לא צריך להכין אסטרטגיה לווריאנט דלתא עם הנתונים שלו, אלא צריך להבין איך אנחנו מתמודדים עם כל הווריאנטים שעלולים להגיע אחר כך. על הממשלה להחליט אם הולכים לאסטרטגיה של צמצום תחלואה וזה במחיר של בדיקות מאוד נרחבות וגם בכניסות לאירועים כדי לנסות "לעלות" על התחלואה, ולא לשחרר לגמרי. מה שכן, אני לא רואה שיהיה סגר בזמן הקרוב, אך צריך לפעול שכמה שפחות אנשים יידבקו". 

מחר, ביום ראשון הקרוב, צפוי קבינט הקורונה להתכנס לראשונה בהרכבו החדש ולאחר השבעת הממשלה החדשה - והשרים ישמעו את בכירי משרד הבריאות שוטחים בפניהם שתי דרכי פעולה עיקריות: האחת - אסטרטגיה לפיה יש לצמצם את התחלואה באמצעות הטלת מגבלות נוספות - אם מספר המאומתים היומי יילך ויעלה. השנייה - כל עוד אין עלייה בתחלואה הקשה, יש לתת למשק ולציבור להתנהל כרגיל - כשרק הגבלת המסכות בחללים סגורים בתוקף. 

הממשלה ככל הנראה צפויה לאמץ את האסטרטגיה השנייה, אך לצד הגברת ההתנהלות המערכתית מול הקורונה על ידי נקיטת מספר צעדים בשטח: תוחזר תוכנית "מגן אבות ואימהות" במוסדות הדיור המוגן, הרחבת מערך הבדיקות והחקירות האפידמיולוגיות, הגדלת מספר המתחסנים ל-30 אלף ביום - והקשחת האכיפה בנתב"ג. 

 

מקבלי ההחלטות צפויים לנקוט בצעדים הבאים לא לפי מספר המאומתים היומי, אלא בהתאם למדד החשוב מכולם: מספר החולים הקשים, שנכון לאתמול היה נמוך מאוד - זאת הודות לאחוז המחוסנים הגבוה בישראל, שעומד על 65%. מספר החולים הקשים מקורונה בישראל עמד אתמול על 26 בלבד - זאת למרות העלייה במספר המאומתים כתוצאה מהתפשטות זן הדלתא.