ישראלים רבים מדווחים על תופעות לוואי לאחר קבלת החיסון השלישי, כגון חום, חולשה וכאבים. מחקר חדש של בית החולים לניאדו שפורסם אתמול (ראשון) מגלה את הצד החיובי של חוסר הנוחות: לפי המחקר שערכה ד"ר נחמה שרון, בגופם של מתחסנים שחוו תופעות לוואי נמצאו יותר נוגדנים מאשר אצל כאלו שלא חוו. "הפעלה של מערכת החיסון מראה שבעצם החיסון קורה ומתרחש, ויכולה בעצם להעיד על כך שהתהליך מתרחש כמו שצריך", הסביר ד"ר דורון דושינצקי.

עוד ב-N12
צעירים יותר? יש סיכוי שתחוו תופעות לוואי קשות יותר מהחיסון
מ-1 באוקטובר רק מחוסנים בחיסון 3 יהיו זכאים לתו ירוק
במשרד הבריאות שוקלים: עוד הגבלות ללא מחוסנים

"לקחתי משכך כאבים וזה לא ממש עזר", מעידה סיוון חמיאס מרעננה. "כאבים בכל הגוף, צמרמורות, העליתי חום. יום למוחרת התחלתי להרגיש את היד שלי מאוד מאוד כאובה באזור החיסון". גם נטלי מקובסקי מכפר סבא הרגישה באופן דומה: "היה לי חום גבוה, צמרמורת, כאבים בשרירים, כאבים בעצמות. לא יכולתי לתפקד, לא יכולתי לטפל בילדים שלי, הייתי ללא תיאבון".

חיסון שלישי  (צילום: ap)
תופעות לוואי מצביעות על רמת נוגדנים גבוהה | צילום: ap

לפי המחקר של בית החולים לניאדו, החוויות של סיוון ונטלי לאחר החיסון הן לא שליליות בלבד. ד"ר נחמה שרון, סגנית מנהל מחלקת ילדים ומנהלת היחידה להמטואונקולוגיה בבית החולים לניאדו סיפרה לחדשות 12: "במסגרת הניסוי בבית החולים פנינו לצוות שהתחסן ובדקנו את רמות הנוגדנים שלהם, ותחקרנו אותם לגבי תופעות לוואי שחוו. הנחת היסוד שלי הייתה שאותם נבדקים שחוו תופעות לוואי יפתחו רמת נוגדנים גבוהה יותר מאלו שלא חוו תופעות לוואי".

ואכן, ממצאי המחקר מראים שהמערכת החיסונית של מי שחווה תופעות לוואי טובה יותר. אומנם הנבדקים היו מחוסנים במנה השנייה - אך ההערכה היא שהתוצאות מעידות גם על תופעות שלאחר החיסון השלישי.

מתחסנים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מתחסנים | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

התופעות הנפוצות הן כאבים, חום, צמרמורות, כאבי שרירים וחולשה והן חולפות כעבור יום או יומיים. מנתוני משרד הבריאות עולה שמספר התופעות המדווחות לאחר המנה השלישית נמוך בהרבה ממספר התופעות לאחר המנה השנייה.

"יש פחות תופעות לוואי בחיסון השלישי מאשר בחיסונים הקודמים", אמר ד"ר דורון דושינצקי, מנהל מחלקת מחלימי קורונה מלאומית שירותי בריאות. "כנראה המרחק מהחיסון השני מוריד את היכולת של הגוף לעשות תופעות לוואי. רובן הן מאוד זמניות, הן מאוד כלליות ומאוד מאוד חולפות להן, והן לא צריכות לעורר דאגה מיותרת".