יותר מאלף ישראלים כבר קיבלו מנת חיסון שלישית: במערכת הבריאות החלו במעקב אחר מדוכאי החיסון והמושתלים שמקבלים את מנת "הבוסטר" כדי לבחון את רמת הנוגדנים בגופם. בשבוע הראשון שחלף מאז תחילת החיסון במנה שלישית לא נצפו תופעות לוואי חריגות - אלא רק כאלו שדומות למתן המנה השנייה: כאב במקום ההזרקה ושפעת קלה שכוללת חום וחולשה, שחולפים לאחר 24 עד 48 שעות.

סיקור N12 על החיסון השלישי לקורונה:

אורן קוזלובסקי, בן 49, מושתל ריאה שהתחסן במנה שלישית בשבוע שעבר סיפר ל-N12: "מכיוון שאני מושתל ריאות עם מחלת רקע אני מקבל המון תרופות על בסיס קבוע ולהן יש תופעות לוואי. אחרי שקיבלתי את מנת החיסון השלישית לא הרגשתי כלום. כדי לתת לחיסון סיכוי גבוה יותר לעבוד - הפחתתי תרופות שמדכאות את מערכת החיסון שלי בפיקוח של הרופא".

במשרד הבריאות המליצו לקופות החולים לעקוב אחר המחוסנים במנה השלישית כשבועיים לאחר מכן באמצעות בדיקה סרולוגית. כך יהיה ניתן לדעת האם לתוספת החיסון הייתה תרומה בייצור נוגדנים עבורם.

ד"ר דוד מוסינזון, סמנכ"ל הרפואה בקופת החולים מאוחדת הסביר: "רוב המחוסנים במנה שלישית עד כה הם מושתלי לב ובתחילת השבוע משרד הבריאות הרחיב באמצעות החוזר שהפיץ גם למדוכאי החיסון ומחלות נוספות כמו חולים המטואונקולוגיים. חלק גדול מהחולים שמקבלים מנה שלישית לחיסון מאושפזים בבתי החולים והצוותים הרפואיים מחסנים אותם במהלך האשפוז. עד עכשיו לא היו תופעות לוואי משמעותיות".

תופעות הלוואי בקרב מדוכאי חיסון שקיבלו מנה שלישית:

• כאב במקום ההזרקה

• תסמיני שפעת קלה כגון חום, חולשה ועייפות

אבי נמרוד, מושתל כליה בן 63 שהתחסן במנה שלישית סיפר ל-N12: "לפני חצי שנה התחסנתי בשתי המנות הראשונות וביום חמישי האחרון הגעתי לקופת חולים לאומית לקבל את החיסון השלישי. הרגשתי כאב רגיל בזרוע ומעבר לזה לא הרגשתי שום דבר חריג והכל היה מצוין. אחרי המנה השנייה עשיתי בדיקה סרולוגית ולא היו לי נוגדנים. עכשיו אני מאוד סקרן לדעת אם יהיו לי נוגדנים. אם חס וחלילה אדבק בקורונה אני אעבור לעולם שכולו טוב, מושתלים נמצאים בסיכון גבוה מאוד מהנגיף. לכן אני מודה למי שיזם את המהלך של מנת חיסון שלישית למושתלים כי אני רואה את התוצאות שלפיהן החיסונים עובדים".

רבע ממושתלי הלב שנדבקו בקורונה נפטרו

בבית החולים בילינסון ייחסנו במנה שלישית כאלף מושתלי כליה, ריאות ולב. ד"ר טוביה בן גל, מנהל היחידה לאי-ספיקת לב במערך הקרדיולוגי ומנהל המרפאה להשתלות לב בבית החולים בילינסון הסביר: "תופעות הלוואי דומות לאלו שהיו לאחר החיסון השני: הבולט בהם הוא כאב במקום ההזרקה או שפעת קלה - תסמינים כמו חום וחולשה שנעלמים לאחר זמן קצר.

"באוכלוסיית החולים הזו קשה לבודד את התסמינים מהחיסון השלישי כי הם מקבלים טיפול שמתערב במערכת החיסון של הגוף ולכן התגובות שלהן שונות מאוד מהאוכלוסייה הכללית. לא ניתן להסיק מסקנות על סמך אוכלוסיית החולים המושתלים, כיצד יגיבו אנשים בריאים בדרך כלל".

חיסון פייזר (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
"רוב המחוסנים במנה שלישית עד כה הם מושתלי לב" | צילום: שי פרנקו, רויטרס

ד"ר בן גל הסביר: "רוב החולים משתפים פעולה והמתינו לקבל מנת חיסון שלישית אך יש גם קבוצה קטנה של חולים שהביעו חשש. אנו מבצעים מעקב במסגרת מחקרית באמצעות בדיקות סרולוגיות כדי לראות האם רמת הנוגדנים תעלה בזכות מנת החיסון השלישית. התחלואה בקורונה עבור מושתלים היא משמעותית קשה יותר. בישראל רבע ממושתלי הלב שנדבקו בקורונה נפטרו ולכן אנו מעדיפים במקרה זה לבחור באפשרות של טיפול יתר מאשר טיפול חסר".