מערכת החינוך תחזור מחר (חמישי) לפעילות לאחר תקופת החגים, בצל החשש מעלייה בתחלואה לאחר מגמה חיובית בימים האחרונים. יותר מ-100 אלף תלמידים עדיין מחוייבים בבידוד. לקראת החזרה לכיתות, נדרשים כל התלמידים לעבור בדיקת אנטיגן מהירה – אך עם זאת כחצי מיליון הורים עדיין לא אספו את הבדיקות עבור ילדיהם.

במשרד החינוך נערכים לקראת החזרה ללימודים במתכונת דומה לזו שהונהגה ב-1 בספטמבר, כולל פתיחת חדרי מצב מחוזיים וארציים ותגבור מוקדי מידע. את בדיקות האנטיגן המהירות צריכים לעבור כל ילדי הגנים ותלמידי בתי הספר היסודיים, פרט לכ-150 אלף תלמידים הפטורים מחובה זאת משום שהחלימו מקורונה בחצי השנה האחרונה.

את הבדיקה חייבים לבצע הערב לפני החזרה ללימודים, והכניסה למוסדות החינוך מותנית בכך. תלמידי הצהרונים נדרשים לבצע את הבדיקה הבוקר, לפני ההגעה למוסדות החינוך. תלמיד שלא יציג בדיקה שלילית, לא יוכל להיכנס למוסד הלימודי ויצטרך לחזור הביתה. תלמיד שלא יוכל לחזור הביתה בכוחות עצמו, יידרש לשהות במרחב מבודד ולא לבוא במגע עם ילדים אחרים.

על ההורים לדווח את תוצאות הבדיקה בטופס דיגיטלי או ידני, שיישלח במהלך היום להורים במסרון ממשרד החינוך. הורים שאין ברשותם מדפסת יכולים לכתוב את נוסח טופס ההצהרה בכתב יד.

קורונה בישראל - חזרה ללימודים (צילום: Guy Prives, getty images)
תנאי לכניסה לכיתות. תלמידה מציגה בדיקת קורונה בכניסה לבית הספר | צילום: Guy Prives, getty images

במקביל, פיילוט הבידודים במערכת החינוך מתרחב מיום ראשון הקרוב ל-300 כיתות נוספות עד 15 באוקטובר. במסגרת הפיילוט, אבחון של תלמיד חולה לא תחייב את כל הכיתה להיכנס לבידוד, והתלמידים שנחשפו אליו ימשיכו לבוא לבית הספר, אבל יבצעו כל יום בדיקה. ב-15 באוקטובר, בהתאם למידת הצלחת התוכנית הניסיונית, משרד הבריאות יחליט האם להרחיב את הפיילוט לכל חלקי הארץ.

נתוני משרד הבריאות מראים הבוקר ירידה נוספת במספר החולים במצב קשה ובמספר המונשמים. מצבם של 659 חולים מוגדר קשה ו-216 מהם מחוברים למכונות הנשמה. ביממה האחרונה אובחנו 2,386 מאומתים חדשים בכ-70 אלף בדיקות. 7,692 בני אדם נפטרו במצטבר מפרוץ המגפה. אחוז החיוביים הוא 3.42 ומקדם ההדבקה על 0.73.

 

בתוך כך, אתמול פורסמה רשימת היישובים האדומים, הכוללת כמאה יישובים - מרביתם מהחברה הערבית. 100 רשויות מוגדרות כאדומות, בהן 64 ערים ו-30 יישובים. 131 רשויות מקומיות מוגדרות כתומות ו-302 צהובות. בין היישובים האדומים ניתן למצוא את כסייפה, מג'ד אל-כרום, טייבה, ירכא, ג'סר א-זרקא, רהט, סכנין, יישובי המשולש והכפרים הדרוזים ברמת הגולן.