בהתאם להחלטות קבינט הקורונה, התו הירוק יתרחב החל מהיום (ראשון) ויוחל בכל מוקדי הבילוי - לכל כמות משתתפים. החידוש המשמעותי הוא שאנשים שאינם מחוסנים יחויבו לשלם מכיסם עבור בדיקת קורונה, שאותה יצטרכו לבצע 24 שעות בלבד לפני כל כניסה למקומות ציבוריים. בנוסף, פרסמנו אמש לראשונה נתונים שמעידים על יעילות החיסון - גם מול וריאנט דלתא: אנשים שלא התחסנו מדביקים ומדבקים פי 6.5 יותר מאשר מחוסנים.

סיקור נוסף ב-N12:

בדיקות קורונה בנתב"ג (צילום: פלאש 90)
לא מחוסנים יצטרכו לשלם על בדיקות הקורונה | צילום: פלאש 90

התו הירוק יחול באולמות וגני אירועים, בכנסים, באירועי תרבות וספורט, במסעדות ובתי קפה, בתי קולנוע, מלונות, מכוני כושר וסטודיו וגם בבתי תפילה מעל 50 אנשים. מי שיכולים להתחסן ולא עשו זאת, יצטרכו לשלם 52 שקלים בעבור בדיקת קורונה, שאותה ניתן יהיה לעשות באחד מ-120 מתחמי מד"א בכל רחבי הארץ.

בשלב ראשון, ילדים מתחת לגיל 12 לא יצטרכו להציג בדיקה. אבל החל מיום שישי בעוד שבועיים גם הם יצטרכו להיבדק 24 שעות לפני כניסה למקומות השונים, אך עבורם זה יהיה בחינם מאחר שאינם ראשים להתחסן.

אנשים הולכים ברחוב עם מסכות (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
הגבלות במקומות הבילוי | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
אנשים הולכים ברחוב עם מסכות (צילום: אוליבר פיסוטי, פלאש 90)
אנשים הולכים ברחוב עם מסכות | צילום: אוליבר פיסוטי, פלאש 90

הגבלות נוספות שייכנסו היום לתוקף הן: חובת עטיית מסכה בחוץ - בהתקהלות של יותר מ-100 איש, חובת בידוד למבוגר מחוסן שמטפל בקטין שגילו מתחת ל-12 וכן מעבר של משרדי הממשלה למתכונת עבודה של 50 אחוז נוכחות.

נתון חשוב שהבאנו בפרסום ראשון הוא שמקדם ההדבקה אצל לא מחוסנים עומד על 5.6 - מספר גבוה מאוד - לעומת מחוסנים, שאצלם המקדם הוא 0.86 בלבד. כלומר, מדובר בפער של פי 6.5, מה שעשוי להסביר את הסיבה להתפשטות הנרחבת של וריאנט דלתא - לצד 1.1 מיליון ישראלים שלא התחסנו. הנתונים מבוססים על מפקדת אלון של פיקוד העורף מ-3 השבועות הראשונים של חודש יולי.