לפני שבועיים הזדעזעו הורים רבים למצוא עלון מתחת לווישר שמנסה לשכנע אותם שלא לחסן את ילדיהם באמצעות הפחדות ושקרים, על העלון חתום ד"ר אריה אבני. מה לא כתוב שם? שאבני היה רופא עד שהרישיון שלו נשלל לצמיתות, בגלל שהוא שרלטן, מכחיש קורונה מובהק ומאחז עיניים מסוכן.

"אבא, אמא – אל תקחו את הסיכון", נכתב בעלון, "לצערנו, כמות הנפגעים מחיסון פייזר הנוכחי אינה מדווחת לציבור והסיכון שבחיסון לילדים גדול בהרבה מכפי שמסופר בתקשורת הרשמית". על התוכן חתום ארגון בשם "ועדת החקירה האזרחית".

בעלון יש קישורים לקבוצות אחרות: רק לכוון את מצלמת הטלפון לקוד – וברגע אתה נשאב אל תוך רשת של ארגונים ועמותות שקשורים האחד לשני. הם לעיתים מתרימים, מתראיינים ומפנים זה לזה. חלקם מכחישי מדע ומפיצי קונספירציות, אחרים רופאים ופרופסורים בכירים מהאקדמיה. מתנגדי חיסונים רבים נאחזים בשמות הפרופסורים כלגיטימציה, משתמשים בחצאי אמירות שלהם כחותמת כשרות. כשמרימים קצת את השטיח ומתחילים לבדוק מי מעודד את אותם מומחים מהיציע ומי עושה שימוש בעמדות שלהם מוצאים רשת של מהדהדי שקרים, מתנגדי חיסוני שגרה ויותר מרופא אחד שהרישיון שלו נשלל.

"נכנסנו לעניין הזה באזור דצמבר-ינואר, עשינו בעצם ניטור של מה שקורה ברשת", סיפר אחיה שץ, מנהל המיזם פייק-ריפורטר שסורק את הרשתות החברתיות וחושף שקרים והסתה. "בעצם מה שאנחנו רואים ברשת די מתחילת הקורונה, זה התגבשות של קבוצות סביב קונספירציות בין-לאומיות". בין השאר טענו כי 'הקורונה זה אילומינטי, משתילים לנו צ'יפים בגוף'. טענות שקריות נוספות היו על כך ש'הקורונה היא ניסיון בין-לאומי מתואם לשלוט באזרחים באמצעות נגיף'".

"אלה בדיוק השקרים שהאוכלוסייה בסיכון בולעת"

בסביבות ינואר הגיעו החיסונים, מאותו רגע הסרת דיס-אינפורמציה הפכה לעניין מציל חיים – ופייסבוק התעוררה. שץ ציין חלק מקבוצות הפייסבוק שהפיצו את אותם התכנים: קבוצה בשם "שקרונה" שהוסרה מהרשת בתחילת השנה חידשה פעילות בימים האלה ואף הכפילה את עצמה. קבוצה נוספת בשם "חיסונים G5" שבה היו חברים 48 אלף בני אדם נסגרה ולא קיימת יותר. "מסירים את המסכות" הוסרה מהרשת אך בשלב מאוחר יחסית. "אין מגפה, זו הונאה" נסגרה, נפתחה מחדש ואז נסגרה שוב.

עמוד הפייסבוק של "ועדת החקירה האזרחית"
עמוד הפייסבוק של "ועדת החקירה האזרחית"

ככל שהתקדם חיסון האוכלוסייה הצטמצמה הקליינטורה שבולעת את סיפורי המזימה הבין-לאומית לדילול אוכלוסייה והשתלת שבבים. במקום הכחשת קורונה, המוקד עבר להתנגדות לחיסונים. נכון לחודש יולי השנה אפשר לזהות 3 קבוצות עיקריות שמרכזות את רוב התנועה ברשתות סביב ביקורת על מדיניות הממשלה מול המגפה: "מודל היגיון בריא", "מח"צ לקורונה" ו-"ועדת החקירה האזרחית". 

הפגנה נגד חיסוני ילדים בעזריאלי בתל אביב (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
הפגנה בתל אביב נגד חיסוני ילדים | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

מועצת החירום הציבורית לקורונה (מח"צ) היא לפחות בחלקה אבולוציה של "היגיון בריא" - חלק מהשמות חוזרים: ד"ר אמיר שחר, פרופ' אודי קימרון, פרופ' אשר אלחיאני, פרופ' רבקה כרמי ופרופ' איתן פרידמן. הקבוצה השלישית "ועדת החקירה האזרחית" היא כבר סיפור אחר. היא מנוהלת בעיקר על ידי ד"ר פינקי פיינשטיין ושתי עורכות דין נוספות. "'ועדת החקירה האזרחית' מתחילה להיות גבולית", הסביר אחיה שץ, "מופץ שם מידע לא מועט שנוגע להכחשת חיסונים באופן גורף, חיסוני שגרה. מופץ שם מידע שמסווג כלא אמין".

פה כבר נחצים גבולות כי ד"ר פיינשטיין מפיץ חומרים בעייתיים בהרבה. לדוגמה, הודעת וואטסאפ שבה נכתב: "אחיינית שלי נפטרה בשבוע שעבר כשבועיים לאחר קבלת החיסון בגיל 14. הדבר הראשון שקרה זה שליחים שהגיעו לבית של אחי לאיים ולהשתיק את הפרשה". פיינשטיין העביר את ההודעה לעוקביו ומתחבא מאחורי סימני השאלה. האם זה פייק? ייתכן - ואם לא?. "זה בדיוק השקרים שהאוכלוסייה שאנחנו קוראים לה 'בסיכון' בולעת", הסביר שץ.

הודעה שפרסם ד"ר פינקי פיינשטיין
מתוך ההודעה שפרסם ד"ר פינקי פיינשטיין

משתמשים באנשי מקצוע כדי להפיץ דיס-אינפורמציה

הבעיה היא שמי שעוקבים אחרי הפרופסורים של מח"צ לקורונה נוטים לקרוא גם את פינקי פיינשטיין ורובם לא מודעים להבדל. "מתנגדי חיסונים באופן גורף, גם לחיסוני שגרה, מאוד אוהבים את הקבוצות של מכחישי הקורונה", הסביר שץ, "בדרך כלל יש לנו חפיפה מאוד גבוהה בין הקוראים של 'מח"צ' ל'וועדת החקירה האזרחית'".

ד"ר פינקי פיינשטיין
ד"ר פינקי פיינשטיין

"אנחנו רואים גם איך אותם מתנגדי חיסונים משתמשים באותם אנשי מקצוע כפלטפורמה, תקרא לזה 'רופאים שימושיים'", מסביר ד"ר גיל צ'פניק, רופא ילדים וחבר עמותת "מדעת". צ'פניק מסביר שהמטרה היא "להפיץ את אותה משנה מסוכנת שכבר מופצת ואין לי ספק שעוד תופץ כי הם טובים בזה: להשתלט על הרשתות החברתיות, להבעיר את השטח ולזרוע דיס-אינפורמציה". 

אחיה שץ ציין קבוצות נוספות שנוצרו או כוחן גדל בפייסבוק בחודש יולי האחרון. "התו האנושי – עסקים ללא סלקציה", קבוצה נוספת היא "עמותת חיסונים - בחירה מושכלת", קבוצה ותיקה שמהווה הבית של מתנגדי חיסוני שגרה, אך כוחה גדל משמעותית לאחרונה. היא קיימת עוד מימי השקר כאילו חיסוני חצבת גורמים לאוטיזם. 

"תקפו אותי שהעליתי בדעתי שיש צורך בחיסון"

כשעוקבי העמודים האלה יוצאים לרחובות, הם חמושים גם במה שהבינו ממה שקראו באותן קבוצות ועמודים. מאיפה מגיעים הדברים אלה? פייק-ריפורטר בדקו מה עוד קוראים המשתתפים באותן 3 קבוצות מובילות. בין השאר רבים מהם עוקבים אחרי דני וידיסלבסקי. יועץ עסקי שאינו רופא ועמד בראש ארגונים שמזוהים עם כת הסיינטולוגיה - כת שמאמינה בחייזרים שגרים בתוך הרי געש ומחכים שם. וידיסלבסקי טוען שפיתח חיסון מנטלי לקורונה, שלדעתו איננה אלא המצאה של בעלי עניין. הוא נמצא לגמרי כבר בשדה של הכחשת קורונה ברורה.

דני וידיסלבסקי ואריה אבני
"הנגיף הזה הוא מצחיק, הוא לא שווה כלום". דני וידיסלבסקי ואריה אבני
מפלגת רפא בראשות אריה אבני
"אין מגפה זו, הונאה", מפלגת רפא בראשות אריה אבני

בערוץ היוטיוב של וידיסלבסקי הוא מראיין אורחים וביניהם אריה אבני, אותו דוקטור שרישיונו נשלל. "שרלטן, מכחיש קורונה מובהק ומאחז עיניים מסוכן", כתב עליו השופט סטרשנוב כששלל לצמיתות את הרישיון שלו לעסוק ברפואה או לקרוא לעצמו רופא. באחד הסרטונים אמר אבני: "הנגיף הזה הוא מצחיק, הוא לא שווה כלום, הוא לא שווה יריקה", הוא משתמש במושגים כמו "קוקורונה" ו-"חיסולים" במקום חיסונים.

 

"הנגיף הזה הוא מצחיק, הוא לא שווה כלום, הוא לא שווה יריקה"

אריה אבני

עוד מתארחים בראיונות בערוץ היוטיוב של וידיסלבסקי גם ד"ר פינקי פיינשטיין שהוזכר לפני כן, ד"ר אמיר שחר ממח"צ, פרופ' צביקה גרנות ממח"צ, ד"ר אבי מזרחי מ"היגיון בריא", פרופ' אלחייני ממח"צ לקורונה ואפילו פרופ' איתן פרידמן, מהמוחות המבריקים במערכת הרפואה.

"מעולם לא הייתי איתם, לעולם לא אהיה איתם ומי שיעיז להגיד את זה צפוי לתביעה כמו שכבר עשיתי", תקף פרופ' פרידמן, "אני לא נמצא עם אף אחת מאותן קבוצות הזויות שייתכן ולקחו עליי טרמפ". פרידמן סיפר: "העליתי ביום שישי פוסט לפייסבוק וראיתי אנשים שמנאצים אותי על זה שאני מעלה על דעתי שצריך חיסון".

לא רק נגד חיסון לקורונה: גם נגד חיסוני פוליו, חצבת ואבעבועות

נעילת הפרוטוקולים של דיוני הממשלה מתחילת משבר הקורונה למשך 30 שנה והחוזה המושחר עם פייזר מציתים את הדמיון של מתנגדי והססני החיסונים. איך לא בעצם? מי שנלחם להסתיר משהו - כנראה שיש לו מה להסתיר.

"בכל עימות בין תומכי חיסונים למתנגדי חיסונים, הנושא של חוסר שקיפות וחוסר גילוי מהיר לציבור הוא נושא שתמיד עולה לדיון", הדגיש פרופ' צחי גרוסמן, חבר הצוות לטיפול במגפות ויו"ר האיגוד לרפואת ילדים,"ואני אישית חושב שצריכה להיות יותר שקיפות, אני חושב שהדיונים של הצוות לטיפול במגפות, הגוף שמחליט, צריכים להיות פתוחים ואפילו לשקול פתיחה לתקשורת. זה רק יוכל לעזור - כי צריך להוריד כל חסם שישנו. לא לתת לציבור איזושהי אבן להיאחז בה, אבן שנקראת הסתרה או העלמה".

רק לפני חצי שנה, בימים המאושרים של וריאנט אלפא, היינו קרובים לחסינות עדר וליציאה מהמגפה, אז הספיקו לכך בין 60% ל-70% חסינות באוכלוסייה. היו חגיגות מוקדמות מדי, הסתדרנו גם בלי המיליון ו-100 אלף שלא התחסנו למרות שיכלו. כניסת וריאנט דלתא עם יכולות ההדבקה שלו שינו את כל החישובים, היום צריך בסביבות 90% מחוסנים – ופתאום אנחנו חייבים את אותם מיליון הלא-מחוסנים. "בסוף זה מספר אנשים בודדים שהנוכחות שלהם ברשתות החברתיות משפיע על הרבה מאוד אנשים", הסביר פרופ' נדב דוידוביץ'.

דוגמה אחת לכך היא WeAct, ערוץ טלוויזיה ופייסבוק שמפיץ את המסרים של דני וידיסלבסקי וגם אנשים כמו דל ביגטרי, מפיק טלוויזיה אמריקני ומתנגד חיסונים ותיק שתומך בשקרים כמו שחיסון חצבת גורם לאוטיזם. לפני שנה יוטיוב סגרה את הערוץ שלו בגלל הפצת שקרים והטעיות. אז מה הקשר אלינו? ביגטרי הוזמן לכנס שארגנה "עמותת חיסונים - בחירה מושכלת", שחבריה מתנגדים ותיקים לחיסוני שגרה כמו פוליו, חצבת ואבעבועות. יו"ר העמותה, עו"ד תמיר טורגל, שהופיע עם ביגטרי הופיע גם לצד הרופאים מ"היגיון בריא" – וככה עוד מעגל נסגר.

ביגטרי, אנטי-וקסרים, וידיסלבסקי והמרואיינים שלו, פינקי ואבני – הקליינטורה קונה הכול. תן להם קונספירציה מעורבבת עם קצת נאצים שאפשר לגרור אליה תוך שני לינקים גם פרופסור, מתובלת במסך ברזל של 30 שנות חיסיון על דיוני קבינט הקורונה – והנה מיליון איש שלא מתחסנים.

תגובת הפסיכיאטר ד"ר פינקי פיינשטיין: "זו לא קונספירציה כמו שאתם מנסים להציג. זה ניסיון לחפש את האמת בשעה שאין עיתונות חוקרת בישראל. אני לא מפיץ חומרים בעייתיים, הבעיה אצלכם. בישראל מתקיים ניסוי בבני אדם המפר את קוד נירנברג לגבי הסכמה מדעת וזהו למעשה פשע נגד האנושות בשידור חי בחסות הממשלה. אתם מעבירים את הפאניקה והדיקטטורה לציבור".

תגובת דני וידיסלבסקי: "אינני מתנגד ומעולם לא התנגדתי לחיסונים. אינני קשור בשום קשר לסיינטולוגיה יותר מעשור. הדברים שמוצגים על ידי בעלי אינטרס נועדו להכתים אותי ואין להם שום אחיזה במציאות".