"התפרצות חדשה בישראל": לאחר שהוחלט על הגברת האכיפה בקרב השבים מחו"ל לנוכח המחדל בנמל התעופה והחשש מהתפשטות הווריאנט ההודי, ראש הממשלה נפתלי בנט מסר הערב (שלישי) הצהרה לתקשורת מנתב"ג, שבה הכריז על צעדים חדשים - בעקבות העלייה בתחלואה. הוא התייחס להתפרצות המדאיגה של הווריאנטים בישראל, ביקש ממי שלא מחויב לטוס - לוותר על הנסיעה לחו"ל, המליץ לעטות מסכה במקום סגור וקרא לנוער להתחסן עד 9 ביולי, שכן מלאי החיסונים עלול לפוג בקרוב.

הצעדים שעליהם הכריז:

  1. הקמה מחדש של קבינט הקורונה.

  2. בנמל התעופה: חובת עטיית מסכות.

  3. כלל הנכנסים לישראל יתבקשו לעבור בדיקת קורונה.

  4. הגדלת מספר עמדות הבדיקה בנתב"ג.

סיקור N12 על התפרצות הקורונה:

נתב"ג, אתמול (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
בעקבות הווריאנטים - חובת עטיית מסכות בנתב"ג. תמונת ארכיון | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

"ממליץ לעטות מסכה במקומות סגורים, לא רוצים לחזור לסגר כללי"

בהתייחסו לחיסון בני הנוער, עודד בנט את בני ה-12 ומעלה להגיע לקבל את החיסון לקורונה בהקדם. "באופן רשמי קוראים לכל הילדים ובני הנוער מגיל 12 ומעלה לצאת ולהתחסן בהקדם האפשרי. כל האינדיקציות המדעיות בישראל ובעולם מלמדות שהסכנה מהמחלה גבוהה לאין ערוך מהסיכון של החיסון. יש המון פייק ניוז - אנחנו מדברים על עובדות", אמר. "אני יכול להגיד כאבא לילדים - אני את ילדיי אחסן. החיסונים שבידינו רובם תוקפם יפוג עד סוף יולי. כדי להשלים את שני החיסונים צריך להגיע לחיסון הראשון עד 9 ביולי".

ראש הממשלה המליץ לציבור לעטות מסכות במקומות סגורים וציין, כי אם יעלו המספרים - זו תהיה הנחייה מפורשת. "לא צריך להיכנס לבהלה, אבל חייבים לכבות את הדבר הזה. בואו לא נידרש לסנקציות. בתוך המדינה אני קורא - בואו נכבד את הדבר הזה, זה תלוי רק בהתנהגות שלכם. לא רוצים לחזור לסגר כללי".

הצהרת ראש הממשלה נפתלי בנט בנתב"ג (צילום: N12)
בנט בנתב"ג | צילום: N12

"מי שלא צריך לטוס לחו"ל - שלא יטוס, תטיילו בארץ"

בנט קרא בהצהרה להימנע מנסיעות לחו"ל שאינן חיוניות, כדי למנוע עלייה נוספת בתחלואה. "רוצה לבקש - מי שלא צריך לצאת לחו"ל, שלא ייצא לחו"ל. האירוע בבנימינה מקורו בטיסה משפחתית לקפריסין, מדינה שאיננה אדומה - והנה נדבקו בזן הדלתא. מה שחיוני זה בסדר. אם לא צריך - תטיילו בארץ". הוא התריע מפני שינוי בהנחיות במקרה של המשך ההתפשטות: "ייתכנו שינויים במדיניות הכניסה והיציאה מהארץ. אם אפשר לוותר על הנופש בחו"ל - אל תזמינו".

"זן הדלתא שלפעמים קוראים לו הזן הודי מתפשט באופן מואץ ברחבי העולם עם קצב הדבקה הרבה יותר גבוה ממה שהכרנו. משהו שם מדבק בערך 50% יותר לצערי", אמר בנט בתחילת דבריו. "אנחנו רואים תחילת התפשטות בתוך ישראל כולל הידבקות בקהילה, שאנחנו לא תמיד יודעים לאתר את המקור".

חיסון בני נוער (צילום: פלאש 90)
קורא לנוער להתחסן לקורונה. תמונת ארכיון | צילום: פלאש 90

"הזן מדבק לאין ארוך יותר מזן הקורונה המקורי", אמר ראש הממשלה. "עוד תכונה שלו - הוא מדביק גם אנשים מחוסנים שהתחסנו בחיסון פייזר. אנחנו יודעים שיש עדיין אפקט משמעותי לחיסון, אבל עדיין אפשר להתחסן - אבל גם להידבק. ראינו במדינות אחרות, כמו בריטניה עלייה משמעותית באשפוזי הילדים".

ההצהרה של בנט מגיעה בתום ביקור שערך בנמל התעופה יחד עם שר הבריאות ניצן הורביץ ושרת התחבורה מרב מיכאלי, כדי לבחון מקרוב את תהליך הכניסה והיציאה ואת מערך בדיקות הקורונה. לקראת ההצהרה הראשונה של בנט כראש ממשלה בנתב"ג, באל על החליטו לקבל אותו במחווה - מאחוריו עמד המטוס של החברה שקרוי על שם עיר מגוריו, רעננה.

מחווה של אל על לראש הממשלה בנט בנתב"ג (צילום: חדשות  12, חדשות 12)
המחווה של אל על לראש הממשלה בנט בנתב"ג | צילום: חדשות 12, חדשות 12

בתוך כך, הוריאנט ההודי מתפשט בישראל - 180 ישראלים נדבקו במוטציה ההודית בשבועות האחרונים. בנוסף, בחודש האחרון חזרו מחו"ל 140 ישראלים שהתחסנו נגד הנגיף והתגלו כמאומתים לקורונה.

משרד הבריאות החליט אחר הצוהריים על המתווה המלא להחזרת המסכות כפי שפרסמנו לראשונה. בהתאם לכך, הוחלט כי תוטל החובה על עטיית מסכה בנתב"ג, בכלל המרפאות, בתי החולים, מוסדות הרווחה, בתי האבות וכלל הבדיקות הרפואיות. במוסדות החינוך יחויבו לעטות מסכה רק בבתי הספר שבהם יש התפרצות קורונה וזאת בשל סיום שנת הלימודים. במשרד הבריאות מתכוונים לפעול לאכיפת ההנחיות, כך שכל מי שלא יעטה מסכה במקומות אלו יאלץ לשלם קנס בגובה של כמה מאות שקלים.

בעקבות פרצת הקורונה בנתב"ג, שר הביטחון בני גנץ ושר הבריאות ניצן הורביץ הודיעו כי משרד הביטחון יסייע בהקמת בזק של מתחם בדיקות נוסף בנמל התעופה, שיוכל לבדוק מאות אנשים בו זמנית. בתוך כך, יגובש אפיון ביממה הקרובה, כדי לאפשר את הקמת המתחם בהקדם - לכך שותפים גם צה"ל וגורמי מקצוע נוספים.

ל-N12 נודע כי כ-40% מהנדבקים החדשים בקורונה - חזרו מחו"ל. על פי הנתונים, מתוך 264 חולים שהתגלו עד כה במהלך חודש יוני, 112 מהם שבו מחו"ל ונמצאו חיוביים לנגיף. בשבוע האחרון אותרו שמונה מקרי תחלואה של חוזרים מחו"ל, שניים מהם אינם אזרחי המדינה. המקרים החיוביים לקורונה שבו מהמדינות: איחוד האמירויות, ארצות הברית, רוסיה, בריטניה, גאורגיה, הונגריה וטורקיה.

העלייה בתחלואה בגרף‎ (עיבוד: יוסי אלוני, פלאש 90)
העלייה בתחלואה בגרף‎ | עיבוד: יוסי אלוני, פלאש 90

בישיבה שנערכה בתחילת השבוע, בהשתתפות ראש הממשלה ובכירי משרד הבריאות, הוחלט על הגברת אכיפת הבידוד לשבים מחו"ל באמצעות גיוס של 250 שוטרים, על הקמת מתחם בדיקות בנתב"ג ועל הגדלה משמעותית של מספר עמדות הבידוק בשעה התעופה. עוד הוחלט על איסור יציאה למדינות בסיכון גבוה, אלא באישור מראש של ועדת חריגים וחובת מילוי טופס נוסע יוצא וחתימה על תצהיר לפני טיסה ל-6 מדינות שהוגדרו בסיכון גבוה: ארגנטינה, רוסיה, הודו, דרום אפריקה, מקסיקו וברזיל. 

 יולן כהן השתתפה בהכנת הכתבה.