מחזירים את המסכות בנתב"ג, במרפאות ובחלק מבתי הספר: משרד הבריאות החליט אחר הצוהריים (שלישי) על המתווה המלא להחזרת המסכות - בעקבות העלייה בתחלואה והתפרצות הקורונה בקרב השבים מחו"ל ובבתי הספר - כך אנחנו מפרסמים לראשונה.

סיקור N12 על התפרצות הקורונה:

בהתאם לכך, הוחלט כי תוטל החובה על עטיית מסכה בנתב"ג, בכלל המרפאות, בתי החולים, מוסדות הרווחה, בתי האבות וכלל הבדיקות הרפואיות. במוסדות החינוך יחויבו לעטות מסכה רק בבתי הספר שבהם יש התפרצות קורונה וזאת בשל סיום שנת הלימודים.

במשרד הבריאות מתכוונים לפעול לאכיפת ההנחיות, כך שכל מי שלא יעטה מסכה במקומות אלו יאלץ לשלם קנס בגובה של כמה מאות שקלים.

כך מתכוונים להתמודד עם המחדל בנתב"ג

בעקבות פרצת הקורונה בנתב"ג, משרד הביטחון יקים מאהל שיוכל לבדוק מאות אנשים בו זמנית בנתב"ג. בתוך כך, יגובש אפיון ביממה הקרובה, כדי לאפשר את הקמת המתחם בהקדם - לכך שותפים גם צה"ל וגורמי מקצוע נוספים.

בדיקת קורונה, בדיקות קורונה, נתב"ג, נמל התעופה בן גוריון, טיסה (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
בדיקת קורונה בנתב"ג. תמונת ארכיון | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

למרות העלייה במספר המאומתים לקורונה בימים האחרונים, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי אמר אמש  בריאיון ל"המהדורה המרכזית" כי אין כוונה לחזור להגבלות על הציבור וכעת ההמלצה היא לחסן בני נוער. נתוני ההדבקה בקורונה בישראל עדיין מאוד נמוכים לעומת העולם וגם בהשוואה לתקופות שבהן הוכרז סגר. בשבוע האחרון נערכו מדי יום כ-26 אלף בדיקות בממוצע, שמהן רק 0.1% יצאו חיוביות בממוצע - רחוק מאוד מהמספרים שהכרנו בעבר.

עוד ציין פרופ' לוי כי עד כה התחסנו כ-21-20 אלף נערים בגילים 12 עד 16. לדבריו, בעקבות העלייה בתחלואה במשרד הבריאות מרחיבים כעת את נושא מתן החיסונים לנוער וכעת ההמלצה היא להתחסן. "אני פונה לאנשים ומאוד ממליץ - החיסון הוא בטוח", אמר מנכ"ל משרד הבריאות. "אנחנו נמצאים אחרי 2 וחצי מיליון מחוסנים בארה"ב ו-21 אלף פה - אין תופעות לוואי".

בני נוער מתחסנים בפתח תקווה (צילום: פלאש/90 )
חיסון נוער לקורונה. תמונת ארכיון | צילום: פלאש/90

בממשלה מבינים שנקודת התורפה היא מניעת התפשטות של הזן ההודי בישראל באמצעות השבים מחו"ל. בישיבה שנערכה בתחילת השבוע, בהשתתפות ראש הממשלה נפתלי בנט ובכירי משרד הבריאות, הוחלט על הגברת אכיפת הבידוד לשבים מחו"ל על ידי גיוס של 250 שוטרים, הקמת מתחם בדיקות בנתב"ג והגדלה משמעותית של מספר עמדות הבידוק בשעה התעופה.

עוד הוחלט על איסור יציאה למדינות בסיכון גבוה, אלא באישור מראש של ועדת חריגים וחובת מילוי טופס נוסע יוצא וחתימה על תצהיר לפני טיסה ל-6 מדינות שהוגדרו בסיכון גבוה: ארגנטינה, רוסיה, הודו, דרום אפריקה, מקסיקו וברזיל. אפשרות  נוספת שנבחנת אך טרם התקבלה היא להטיל קנסות כספיים על הורים לילדים מפירי בידוד.

ל-N12 נודע כי כ-40% מהנדבקים החדשים בקורונה - חזרו מחו"ל. על פי הנתונים, מתוך 264 חולים שהתגלו עד כה במהלך חודש יוני, 112 מהם שבו מחו"ל ונמצאו חיוביים לנגיף. בשבוע האחרון אותרו שמונה מקרי תחלואה של חוזרים מחו"ל, שניים מהם אינם אזרחי המדינה. המקרים החיוביים לקורונה שבו מהמדינות: איחוד האמירויות, ארצות הברית, רוסיה, בריטניה, גאורגיה, הונגריה וטורקיה.

לימודים בזמן קורונה (צילום: יוסי זליגר, פלאש/90 )
קורונה בבית הספר. תמונת ארכיון | צילום: יוסי זליגר, פלאש/90

זירה נוספת שמעוררת דאגה היא מספר התפרצויות של הנגיף שזוהו במערכת החינוך. התפרצות בבית ספר הובילה למבצע בדיקות במודיעין ונכון לאתמול 37 חיוביים לקורונה התגלו בעיר, מתוכם 20 תלמידי בית הספר "אסיף" ו-7 חיוביים מתיכון "מכבים-רעות". בבית הספר "כרמים" בבנימינה התגלתה גם כן התפרצות בקרב תלמידי כיתות ז'-ח'.

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי  125 חולים חדשים בקורונה אובחנו ביממה האחרונה - ובכך התחלואה ממשיכה לעלות. מספר החולים הפעילים עומד על 434, מתוכם 25 במצב קשה. מספר המתחסנים הכולל בישראל בשתי המנות עומד על 5,151,733. חשוב להדגיש שרוב הנדבקים אינם מחוסנים, וכי ההתפרצות נובעת ככל הנראה מייבוא קורונה של שבים מחו"ל. כלומר, לפי שעה לא מדובר בהתפרצות בקהילה. כמעט 1,000 מתושבי בנימינה נכנסו לבידוד.