שיעורי ההדבקה הבוקר (שלישי) ממשיכים לעלות, כשאתמול 125 בני אדם אובחנו עם קורונה, מתוכם 74 ילדים. מדובר בנתון הגבוה ביותר מזה חודשיים, אך חשוב להדגיש שרוב הנדבקים אינם מחוסנים, וכי ההתפרצות נובעת ככל הנראה מייבוא קורונה של שבים מחו"ל. כלומר, לפי שעה לא מדובר בהתפרצות בקהילה. כמעט 1,000 מתושבי בנימינה נכנסו לבידוד.

מכיוון שרוב המאומתים ילדים ונוער שאינם התחסנו, גם שיעור התחלואה הקשה ביחס לשיעור הנדבקים נמוך. לפי משרד הבריאות, היום מאושפזים בכל בתי החולים בישראל 25 חולי קורונה במצב קשה. 19 מתוכם במצב קריטי, 18 מונשמים.

 

125 המאומתים אתמול אובחנו מתוך 49,044 בדיקות שבוצעו. שיעור החיוביים עומד על 0.3%, ומקדם ההדבקה נמצא בעלייה ועומד כיום על 2.02. חשוב להדגיש שוב, שאינו מבטא בהכרח התפרצות כפי שהתרגלנו בעבר מכיוון שמאומתים רבים הם כאלה ששבו מחו"ל.

בכל רחבי ישראל יש כיום 434 מאומתים, כשרק בשבוע האחרון התגלו 219 איש כחיוביים לנגיף. מתוך כלל הנדבקים, בשבוע האחרון, 111 מתחת לגיל 16. כ-70% מכל אותם מאומתים נדבקו בזן ההודי.

מתחם הקורונה (צילום: קובי ריכטר, TPS)
משרד הבריאות פותח עוד מתחמי בדיקות קורונה | צילום: קובי ריכטר, TPS

לפי נתוני משרד הבריאות, שליש מכלל הנדבקים הללו מחוסנים. זה לא אומר שהחיסון לגמרי לא יעיל נגד הזן ההודי כי מי שנדבק לא בהכרח חש בתסמיני המחלה. החיסון נמדד גם ביכולת שלו למנוע מחלה קשה. בנתון זה המצב עודו טוב – רק 3 חולים חדשים נמצאים במצב קשה. חשוב גם להדגיש כי על פי ממצאי המחקר של פייזר, החיסון יעיל בכ-95%, כך שאין זה מפתיע שכמה מתחסנים בודדים נדבקו.

בנימינה, שעומדת במרכז ההתרחשויות סביב העלייה בשיעור ההדבקה, היא כרגע העיר היחידה בארץ שאינה ירוקה והיא מוגדרת הבוקר כצהובה. בעיר יש 90 מאומתים, ו-988 אנשים ששוהים בבידוד. בבנימינה הוסיפו שימשיכו לעדכן במהלך היום בנוגע למצב התפשטות הנגיף במועצה.

מנכ"ל משרד הבריאות: "לא מתכוונים לחזור להגבלות"

אמש, התראיין מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי למהדורה המרכזית, והרגיע באשר להתפרצות הנוכחית. "לשמחתנו המחלה שפורצת כעת, גם בקרב מחוסנים וגם בקרב לא מחוסנים, היא מחלה קלה וברובה גם לא תסמינית", אמר. "בהינתן העובדה שביטלנו את התו הירוק ושאנשים מצטופפים יחדיו, מחוסנים ולא מחוסנים ובלי מסכות, זה בהחלט יכול להיות מקור להדבקה ואנחנו רואים את זה בשרשראות ההדבקה".

עוד אמר פרופ' לוי כי עד כה התחסנו כ-21-20 אלף נערים בגילים 12 עד 16. לדבריו, בעקבות העלייה בתחלואה, במשרד הבריאות מרחיבים כעת את מתן החיסונים לנוער וכעת ההמלצה היא להתחסן. "אני פונה לאנשים ומאוד ממליץ – החיסון הוא בטוח", אמר. "אנחנו נמצאים אחרי 2 וחצי מיליון מחוסנים בארה"ב ו-21 אלף פה – אין תופעות לוואי".