ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין מסרו הערב (שלישי) הצהרות לתקשורת, בתום דיון בנושא החיסונים והמשך המאבק בקורונה. זאת, לאחר שאתמול ישראל חתמה על הסכם עם חברות פייזר ומודרנה לרכישת מיליוני מנות חיסונים. "אנחנו נערכים למבצע נוסף בעוד שישה חודשים", אמר נתניהו בפתח דבריו, ורמז: "תכינו גם את הילדים". הוא התייחס גם לפלונטר הפוליטי, והבהיר כי אינו צריך את תמיכת רע"ם בהקמת ממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו חזר על דרישתו שיו"ר ימינה, נפתלי בנט, יצהיר שאינו מוכן לממשלה עם לפיד ומפלגות המרכז-שמאל. הוא הוסיף כי "יש רק פתרון אחד לפלונטר הפוליטי - בחירות ישירות לראשות הממשלה, אין צורך בפתרונות אחרים". לדבריו, "זה או בחירות ישירות או ממשלת שמאל עם בנט. אם בנט רוצה ממשלת ימין, הוא צריך עוד היום להביע תמיכה בבחירות ישירות".

"הבחירות האחרונות הוכיחו שהציבור רוצה ממשלת ימין", המשיך נתניהו. "יש בכנסת 65 מנדטים של ימין מובהק והסיבה היחידה שבגללה אי אפשר להקים עכשיו ממשלת ימין היא עניינים אישיים ולא אידיאולוגיים". הוא הוסיף כי "אפשר לעשות את זה מייד - זה תלוי רק באדם אחד, נפתלי בנט". למעשה, נתניהו מודה שאפסו סיכויו להקים ממשלה. בתגובה הבהיר גורם בכיר ברע"ם כי המפלגה לא מתכוונת לתמוך בבחירה ישירה.

נתניהו
תקף את בנט ואת כחול לבן. ראש הממשלה נתניהו

נתניהו התייחס למחלוקות שהיו בממשלה בנוגע להצטיידות בחיסונים, ותקף את כחול לבן: "לא ראיתי הפקרות כזאת בנוגע לבריאות", טען. "הייתי צריך להילחם ולתת את המילה האישית שלי מול ראשי פייזר ומודרנה, אמרתי להם שאנחנו רוצים לרכוש חיסונים נוספים ושאנחנו מוכנים להתחייב על מספר גדול והם הסכימו". לדבריו, "הם ביקשו התחייבות תקציבית גדולה. באתי לקבל את ההתחייבות הזאת ונתקלתי במכשול פוליטי". 

"ביקשנו מראשי החברות לקנות פחות ואת היתרה לרכוש באופציות, ולשמחתי הם הסכימו", המשיך נתניהו. "הדבר הזה מבטיח שיהיו לנו חיסונים ולא נחזור אחורה". ההסכם שנחתם עם פייזר, לאחר חילוקי דעות בממשלה באשר לכמות החיסונים הדרושה, פועל לפי "מסלול עוקף", שיכלול אספקת 18 מיליון חיסונים לישראל בשנתיים הקרובות, וקבלת אופציה ל-18 מיליון נוספים בהמשך הדרך.

נתניהו וגנץ (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
חילופי האשמות בממשלת המעבר. נתניהו וגנץ במליאה | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

מלשכתו של שר הביטחון בני גנץ נמסר בתגובה כי "בזכות ההתעקשות של גנץ נחסכו מיליארדים, נרכשו חיסונים ולא הוגדל הגירעון בצורה מופקרת כלכלית כדי להשאיר רזרבות לתקציבים פוליטיים. נתניהו וכל שותפיו לפשע ממשיכים להוכיח שהדבר החשוב ביותר הוא המשפט שלו, ועבורו הוא מוכן היה להקריב גם חיי אדם לשיטתו. ההתנהלות הזו ששמה את צרכיו האישיים של נתניהו מעל לכול מוכיחה שהוא בלתי כשיר להמשיך בתפקידו".

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, מסר בתגובה: "נתניהו, מדינת ישראל לא צריכה עוד מערכת בחירות. זה לא בחירות ישירות זה מסלול עוקף למריחת זמן על חשבון הציבור. הגיע הזמן להקים ממשלת אחדות ישראלית. זה אפשרי".