ההצטיידות בחיסונים: כפי שפורסם אמש במהדורה המרכזית, ישראל חתמה היום (שני) על הסכם עם חברת פייזר לרכישת מיליוני מנות חיסונים לשנת 2022. מלבד ההסכמים שנחתמו עם פייזר, לפני זמן קצר נחתם גם ההסכם עם מודרנה על אספקת מיליוני חיסונים עד סוף השנה הבאה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר שחברת פייזר עיכבה משלוח חיסונים והממשלה נקלעה לוויכוחים סביב חידוש האספקה - על רקע סירובו של נתניהו למנות שר משפטים, פרסמנו אתמול את "המסלול העוקף", שאיפשר לחדש את ההצטיידות. החוזה המקורי אומנם היה בנוגע לאספקת 36 מיליון מנות חיסון לשנתיים הקרובות, אך בגלל המחלוקת בין ראש הממשלה לכחול לבן לא נמצא אישור תקציבי שיאפשר את החתימה על החוזה.

חיסון מודרנה (צילום: rafapress, shutterstock)
גם מודרנה בדרך, המו"מ בעיצומו | צילום: rafapress, shutterstock

בימים האחרונים התנהלו מגעים עם פייזר ומודרנה להקטנת הכמות במחצית - כלומר, אספקת 18 מיליון חיסונים לישראל בשנתיים הקרובות וקבלת אופציה ל-18 מיליון נוספים בהמשך הדרך. הסכום לרכישת החיסונים עומד על מיליארד וחצי שקלים - סכום שניתן לממן באמצעות קופת האוצר, וכך אין צורך באישור של הממשלה או של הכנסת. גורמים בכחול לבן אמרו שמבחינתם המסלול הזה מקובל, וכך צפויה ישראל להינות משקט וביטחון בריאותי עד לסוף השנה הבאה.  

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לעסקה ואמר: "בימים האחרונים שוחחתי שוב עם ידידיי, מנכ"לי פייזר ומודרנה. היו כמה מכשולים בישראל שהיינו צריכים להתגבר עליהם, ומצאנו דרך להתגבר עליהם. אם לא יהיו הפתעות בדמות ווריאנט קורונה שהחיסונים לא מתגברים עליו, אז חתמנו על רכש של מיליוני חיסונים נוספים עם פייזר, אני מקווה שבקרוב מאוד גם עם מודרנה. פירוש הדבר שבקרוב מאוד יהיו לנו די והותר חיסונים, גם למבוגרים וגם לילדים. ישראל שוב תוביל את העולם במאבק נגד הקורונה. לא יהיו יותר סגרים - יצאנו מזה".

שר הבריאות יולי אדלשטיין הוסיף: "אני שמח שלמרות הקשיים הפוליטיים המיותרים, הגענו להסכם עם פייזר. ישראל יוצאת מהקורונה בזכות החיסונים, ישראל תמשיך להוביל את המאבק בקורונה גם בהמשך. אני מודה לאזרחי ישראל על ההיענות המרשימה למבצע החיסונים, וקורא לאלה שטרם התחסנו לעשות זאת בהקדם".

גם מנכ"ל פייזר אלברט בורלא התייחס לעסקה בטוויטר וכתב: "פייזר וממשלות ברחבי העולם מתכוננות יחד למאבק נגד המגפה. היום חתמנו על העסקה הראשונה לשנת 2022 מול ממשלת ישראל, שבמסגרתה נספק מיליוני מנות חיסון - עם אפשרות לרכוש מנות נוספות".

בנימין נתניהו, בני גנץ, כנסת (צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש/90 )
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש/90

גורמים בכחול לבן התייחסו לעסקה ברקע התנגדותו של שר הביטחון גנץ לאשר תוספת תקציבית לרכישת החיסונים עד שלא ימונה שר משפטים קבוע, ואמרו: "זאת עוד הוכחה שלא היה צורך בקופסא תקציבית נוספת אלא בכסף שכ"ץ ונתניהו רצו לשריין בצד".

עוד נמסר ממפלגת כחול לבן: "כפי שאמרנו כל הזמן - יש כסף לקניית חיסונים, לא צריך להגדיל את הגרעון על גבם של אזרחי ישראל. שוב הוכח שאי מינוי שר משפטים נובע אך ורק משיקולים אישיים משפטיים של ראש הממשלה תוך פגיעה אנושה בתפקוד הממשלה ובמערכות שלטון החוק".