ראש הממשלה נפתלי בנט החליט היום (רביעי) לדחות בחודש את כניסת התיירים לארץ, שתוכננה להתאפשר החל מ-1 ביולי. בישיבה שקיים בנט עם שר הבריאות ניצן הורוביץ ובכירי מערכת הבריאות, הוחלט גם להסתייע בפקחים עירוניים לאכיפת בידודים. ההחלטות התקבלו במהלך ישיבת חירום שנערכה בעקבות העלייה בתחלואת קורונה וההתפרצויות האחרונות במקומות שונים בארץ.

במהלך הדיון דגלו מרבית המומחים בשינויי מדיניות קטנים, משום שאין חשש להתפרצות משמעותית לפי הנתונים הנוכחיים. פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן אמר בדיון כי "לפי כל התרחישים, סבירות נמוכה שנראה עלייה משמעותית בתחלואה הקשה". מומחים נוספים ציינו כי אנחנו במצב של שיעור חיסון גבוה - מה שמהווה תקדים עולמי, וכשמסתכלים על ההתפשטות של זן דלתא בעולם רואים שהוא לא מוביל לתמותה עודפת או לתחלואה קשה- ושם מחוסנים פחות.

רה"מ בנט בביקורו בנתבג (צילום: חיים צח, לע"מ)
"מי שלא צריך לצאת לחו"ל - שלא ייצא לחו"ל". בנט, הורוביץ ומיכאלי בנתב"ג, אמש | צילום: חיים צח, לע"מ

אתמול חתם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי על תיקון לצו בריאות העם, שיאפשר הטלת קנסות בגובה 5,000 שקלים על אחראי על קטין מתחת לגיל 12, אם הקטין המתגורר עמו הפר בידוד. עוד מתאפשר לפי התיקון לצו, חובת עטיית מסכה גם בנתב"ג, מעברי גבול, ובמקום שניתן בו טיפול רפואי.

בנוסף לכך, רופא מחוז, מנכ"ל משרד הבריאות או ראש שירותי בריאות הציבור יוכלו להורות למחוסן או מחלים לשהות בבידוד אם המחלים או המחוסן היה במגע הדוק עם חולה שנדבק בזן מסוכן של הנגיף או חשש למגע הדוק, אם המחלים או המחוסן היה במגע הדוק עם חולה ונמצא דרך קבע במוסד שבו נמצאת אוכלוסייה לסיכון בתחלואה קשה, או אם המחלים או המחוסן היה במגע הדוק עם חולה במטוס.

אתמול הודיע ראש הממשלה בנט, במסיבת עיתונאים שערך בנתב"ג, שהממשלה "תנהג כאילו מדובר בהתפרצות חדשה של הקורונה" והמליץ על עטיית מסכות בחללים סגורים. אמש גם פרסמנו לראשונה במהדורה המרכזית כי במשרד הבריאות שוקלים להחזיר את חובת עטיית המסכות - אם מספר הנדבקים היומי יעמוד בממוצע על 100 במשך השבוע הקרוב. בנוסף, המל"ל המליץ אמש לדחות כניסת תיירים למועד לא ידוע.

תיירים בחוף תל אביב (צילום:  RnDmS, shutterstock)
נדחה לחודש הבא. תיירים בחוף תל אביב | צילום: RnDmS, shutterstock

בנט קרא בהצהרתו להימנע מנסיעות לחו"ל שאינן חיוניות, כדי למנוע עלייה נוספת בתחלואה. "רוצה לבקש - מי שלא צריך לצאת לחו"ל, שלא ייצא לחו"ל. האירוע בבנימינה מקורו בטיסה משפחתית לקפריסין, מדינה שאיננה אדומה - והנה נדבקו בזן הדלתא. מה שחיוני זה בסדר. אם לא צריך - תטיילו בארץ". הוא התריע מפני שינוי בהנחיות במקרה של המשך ההתפשטות: "אם אפשר לוותר על הנופש בחו"ל - אל תזמינו".

180 ישראלים נדבקו בזן הדלתא בשבועות האחרונים. בנוסף, בחודש האחרון חזרו מחו"ל 140 ישראלים שהתחסנו נגד הנגיף או החלימו מקורונה ולאחר חזרתם התגלו כמאומתים לקורונה. מנתוני משרד הבריאות עולה כי בסך הכל ישנם כעת 554 חולי קורונה פעילים ו-26 מתוכם במצב קשה.