העלייה בהיקף הנדבקים בקורונה הביאה הערב (שני) את ראש הממשלה בנט להודיע, בנמל התעופה, שהממשלה "תנהג כאילו מדובר בהתפרצות חדשה של הקורונה" והמליץ על עטיית מסכות בחללים סגורים.  הערב פרסמנו לראשונה במהדורה המרכזית כי במשרד הבריאות שוקלים להחזיר את חובת עטיית המסכות - אם מספר הנדבקים היומי יעמוד בממוצע על 100 בשבוע הקרוב.

בנוסף, פרסמנו לראשונה במהדורה המרכזית כי המל"ל ממליץ לדחות כניסת תיירים למועד לא ידוע. אחרי מספר דחיות אושרה כניסת תיירים לישראל החל מ-1 ביולי לשמחתם של אנשי התיירות, אך כעת לא ברור מתי זה יתאפשר.

סיקור N12 על התפרצות הקורונה:

חובת עטיית המסכות בנתב"ג נכנסה הערב לתוקף באופן מלא. בתחילה הוחלט בדיון של משרד הבריאות לחייב מסכות רק באולם הטיסות הנכנסות, אך בנט התערב והורה לחייב מסכות בכל השטח של נתב"ג. . עוד הוחלט כי גם במרפאות, בבתי החולים, במוסדות הרווחה, בבתי האבות ובכלל הבדיקות הרפואיות תחויב עטיית מסכות. במוסדות החינוך יחויבו לעטות מסכה רק בבתי הספר שבהם יש התפרצות קורונה.

רה"מ בנט בביקורו בנתבג (צילום: חיים צח, לע"מ)
רה"מ בנט בביקורו בנתב"ג, יחד עם השרים מיכאלי והורוביץ | צילום: חיים צח, לע"מ

הווריאנט ההודי מתפשט בישראל

180 ישראלים נדבקו במוטציה ההודית בשבועות האחרונים. בנוסף, בחודש האחרון חזרו מחו"ל 140 ישראלים שהתחסנו נגד הנגיף או החלימו מקורונה ולאחר חזרתם התגלו כמאומתים לקורונה.
מנתוני משרד הבריאות עולה כי בסך הכל ישנם כעת 477 חולי קורונה פעילים ו-26 מתוכם במצב קשה - עלייה של 3 חולים מאז חצות.

הצעדים שעליהם הכריז בנט:

  1. הקמה מחדש של קבינט הקורונה.

  2. בנמל התעופה: חובת עטיית מסכות.

  3. כלל הנכנסים לישראל יתבקשו לעבור בדיקת קורונה.

  4. הגדלת מספר עמדות הבדיקה בנתב"ג.

בנט קרא בהצהרה להימנע מנסיעות לחו"ל שאינן חיוניות, כדי למנוע עלייה נוספת בתחלואה. "רוצה לבקש - מי שלא צריך לצאת לחו"ל, שלא ייצא לחו"ל. האירוע בבנימינה מקורו בטיסה משפחתית לקפריסין, מדינה שאיננה אדומה - והנה נדבקו בזן הדלתא. מה שחיוני זה בסדר. אם לא צריך - תטיילו בארץ". הוא התריע מפני שינוי בהנחיות במקרה של המשך ההתפשטות: "ייתכנו שינויים במדיניות הכניסה והיציאה מהארץ. אם אפשר לוותר על הנופש בחו"ל - אל תזמינו".

"זן הדלתא שלפעמים קוראים לו הזן הודי מתפשט באופן מואץ ברחבי העולם עם קצב הדבקה הרבה יותר גבוה ממה שהכרנו. משהו שם מדבק בערך 50% יותר לצערי", אמר בנט בתחילת דבריו. "אנחנו רואים תחילת התפשטות בתוך ישראל כולל הידבקות בקהילה, שאנחנו לא תמיד יודעים לאתר את המקור".

 

בהכנת הכתבה השתתפה יולן כהן