הממשלה החליטה - הסגר יוארך: בתום דרמה שנרשמה בישיבת הממשלה הלילה (בין חמישי לשישי) ולאחר שתי הצבעות, הוחלט כי הסגר השלישי יוארך עד ליום ראשון בשעה 7:00 בבוקר. כזכור, שעות ספורות לפני פקיעת תוקפו של הסגר, הממשלה התכנסה על מנת לדון בהארכתו ובהקלה במגבלות. לאחר שעות של דיונים שהגיעו פעמים רבות לטונים צורמים, הממשלה הצביעה על הארכת הסגר עד יום ראשון בחצות. כל השרים למעט אלה של כחול לבן תמכו - וההצבעה תחילה אושרה, אך נדחתה משום שהיועמ"ש גרס שהארכת הסגר ללא אישורה של מפלגתו של גנץ היא הפרה משפטית של ההסכמים. עדכונים שוטפים - דקה אחר דקה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

00:05 - דרמה גדולה במיוחד נרשמה החל מחצות, לאחר שההצעה להאריך את הסגר עד ליום ראשון בחצות הובאה לאישור הממשלה. ההצבעה הראשונה עברה ברוב קולות כאמור, אך ללא תמיכתם של שרי כחול לבן שהתנגדו להצעה. בעקבות כך, החל ויכוח משפטי סביב עקרון הפריטטיות של הממשלה, שמחייבת את הסכמת שני הגושים. 

בשלב זה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התערב, ופסל את ההצבעה. זאת, מפני שחוק יסוד הממשלה קובע שההצבעה היא גושית, ומתוך כך מחייבת גם את הסכמת כחול לבן. ראש הממשלה תקף את מנדלבליט ואת גנץ במילים חריפות: "האחריות תהיה עליכם. אינני מקבל את העמדה של היועץ, אבל אני מוכן לעשות מאמץ נוסף להגיע להסכמה".

נתניהו הוסיף לתקוף את שר הביטחון, בני גנץ: "בכל פעם שרצינו לעצור את התחלואה בזמן - אתם התנגדתם. אנחנו מבינים שאתם לוקחים קו לעומתי, אנחנו מבינים מה האסטרטגיה שלכם. כל פעם שרצינו לעצור את התחלואה בזמן - אתם התנגדתם. שמעתם את שרון (אלרעי-פרייס) מדברת מדם על ליבה כדי להציל חיים ואתם מתנגדים".

00:45 - בעקבות התלהטות הרוחות הממשלה יצאה להפסקה בדיונים, זאת אחרי שנרשמו עימותים קשים בין השרים. מצד אחד עמדו השרים גנץ וכ"ץ שמנסים לדחוף לחידוש פעילות המסחר כבר מתחילת השבוע הבא, כשמנגד התייצב שר הבריאות אדלשטיין -  שלפי שעה מתבצר בעמדתו שלא לאפשר את פתיחת המסחר. 

עוד לפני ההפסקה, ראש הממשלה נתניהו צעק על השר גנץ: "הציבור מבין היטב מה המשחק שלכם, אתם דנים הרבה ישראלים לתחלואה קשה, למוות; אתם מביאים לסגר רביעי". בכיר בכחול לבן: "זה תרגיל של ביבי מא׳ ועד ת׳ - הוא כינס ממשלה מיד ומנסה לכפות את הארכת הסגר". 

01:00 - השרים אדלשטיין, גנץ, טרופר ופרקש ניסו להגיע להסכמות סביב הארכת הסגר במהלך ההפסקה. לפי ההצעה שעליה דנו הצדדים, הסגר יוארך עד ראשון בשעה 7:00 בבוקר ואז ייפתחו כל התחומים שציין משרד הבריאות בתכנית שלו - בתוספת של פתיחת הצימרים. בנוסף לכך הוחלט כי ביום ראשון תהיה ישיבת ממשלה נוספת, שמטרתה תהיה להחליט על המשך היציאה מהסגר.

01:50 - הצדדים הסכימו על ההצעה שהועלתה במהלך ההפסקה, ולאחר שהובאה להצבעה היא אושרה באופן סופי - ולפיכך הסגר יוארך עד ליום ראשון בשעה 7:00 בבוקר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "טוב שהממשלה קיבלה את המלצות משרד הבריאות והמלצתי, עם שינויים קלים בלבד. הסגר יימשך עד יום ראשון בבוקר. אני מבקש מהציבור לשמור על ההנחיות בקפדנות יתרה וללכת להתחסן. החיסונים עובדים. ככל שיותר אנשים יתחסנו ובדגש על גילאי 50 ומעלה - נוכל לפתוח את הכלכלה בהדרגתיות, זהירות ואחריות".

שר הביטחון, בני גנץ: "נאמרו פה דברים חמורים- כחול לבן מעולם לא עצרה סגר כשהיה צריך, פעלה ותפעל באחריות. לא סיכנתי חיי אדם- זו אמירה מופקרת ושקרית. עשרות שנים הגנתי על חיי אדם וכך אמשיך לעשות. הממשלה הזו היא פריטטית, ככה היא קמה וככה היא תפעל עד לסיומה, גם אם זה לא נוח לך. המוסמך לפרש את החוק הוא היועץ המשפטי לממשלה, כך היה וכך יהיה."

שר הבריאות, יולי אדלשטיין: "אני שמח שהשכל הישר ניצח. בריאות הציבור היא מעל לכל ויכוח פוליטי. אסור לנו לשחק בחיי אדם. אני קורא לכל אחת ואחד - גם בפתיחה ההדרגתית מיום ראשון - תקפידו על ההנחיות".

לקראת מרד בעלי עסקים?

פורום ראשי המסחר מודיעים לממשלה - נפתח ביום ראשון: " ביבי אנחנו פותחים את העסקים שלנו ביום ראשון בבוקר. רחובות, שווקים, ביגים וקניונים. אנחנו גמורים! אנחנו לא מבקשים אישור! אבל בבקשה אנא דאג לאכיפה אצלנו בדיוק כמו שאכפת בבני ברק, במוסדות הלימוד, בחתונות, ברחובות ובהלוויות".

המסחר ייפתח? הדרישות של כ"ץ

21:02 - שר האוצר כ"ץ דוחף בישיבה לפתוח את המשק באופן מצומצם ואת המסחר בערים ירוקות וצהובות באופן חלקי למתחסנים/מחלימים/לנבדקים עם תוצאות שליליות. בנוסף הוא מתעקש לאפשר טיפולים אחד על אחד ולפתוח את העסקים שלא מקבלים קהל.

כ"ץ: ברור שאנחנו עומדים בפני תופעה מאתגרת, הנחות היסוד שנתנו לפני היציאה לסגר ברובם לא התממשו וההנחה שזה בגלל המוטציה. אין כאן שום הנחות מבוססות; שמענו היום את פרופסור בליצר שאמר שהסגרים לא מסוגלים לפתור את הבעיה ועוד... אני בעד להביא את התוכנית החדשה ולאשר אותה ולסייע לעסקים בכל הדרכים, אני רוצה להביא את זה לממשלה ואז להעביר בכנסת ואם כולם יגיעו להסכמה - אני לא רואה כאן בעיה משפטית.

"אני אומר לכולם - אין כאן הקלת ראש במה שאתם אומרים... מאחר ואנחנו הולכים לתקופה של חייים לצד הקורנה איך יכול להיות שאנחנו לא משתמשים בנכס הזה בשביל תועלת כלכלית".

הדיון על המשך מבצע החיסונים

20:03 - נתניהו: "נצא להפסקה להגיע להסכמה"

גנץ: "מתנגד למתוה"

אדלשטיין: "אין שום בעיה, כמו שאמרתי מי שמוכן לקחת אחריות על פתיחת המסחר שיעשה את זה. איומים לא עובדים עליי, אתה לא רואה הבדל גדול בין פתיחה מצומצמת בהסכמה לבין פתיחה של הכל"

נתניהו: "אני מבקש בדיקה של הפיילוט. לא רוצה לחשוב על זה"

גנץ: "אני גם מדבר ממקום של אחריות"

אדלשטיין: "בתור חבר קבינט מדיני-ביטחוני יכול לדבר על אחריות ולתת לך הצעות, אבל בסוף אתה שר הביטחון ואתה מחליט. בנושא הזה ישפטו אותי". 

17:57 -  צעקות בין גנץ לנתניהו.

גנץ: "סיכמת איתי שהישיבה תהיה ברביעי בבוקר".

נתניהו: "אני מבין את האג’נדה, אני לא רוצה להתעכב עליה".

נתניהו: "הישיבה התעכבה כי אתה רצית לקחת את הקנסות קודם כל לכנסת"

גנץ: "אתה הבטחת שהישיבה תהיה ביום רביעי וגם את זה לא קיימת"

נתניהו: "אתה יכול להמשיך את האג'נדה שלך למרות שהיא לא מדויקת. תמשיך לחפש כותרות" (מעביר את רשות הדיבור לאלרועי-פרייס).

גנץ: "כן כל מה שאני עושה פה זה כותרות. 3 שעות של מומחים"

17:37 -  גרוטו: "חובת חיסון מעוררת אנטגוניזם"

אדלשטיין: "לא נחייב לעשות חיסונים, נעודד בכל דרך אפשרית".

17:36 - השר יובל שטייניץ: "צריך לכפות על אנשים להתחסן".

מנדלבליט: "אתה רוצה שנושיב אנשים על כסא בכוח ונתקע להם מחט בכתף?"

שטייניץ: "שכל אחד יבין שכדי לבלות הוא צריך להתחסן".

16:36 - אלרעי פרייס: "מרכיב הבדיקות הוא הכי מסוכן בתו הירוק ובפתיחה. אמינות הבדיקות הן בין 70%-80%. כמה שיהיה פחות בדיקות ויותר מחוסנים יהיה יותר בטוח. יודעים שלציבור קשה. מנסים בפעימה השנייה לפתוח עם התו הירוק, אבל זו לא בועה ללא קורונה. אבל זה ניהול סיכונים".

16:30 - נחמן אש מראה צפי ירידה - פחות מאלף חולים קשה עד יום שני, 900 בתוך שבועיים.

גנץ: "הגרף מבטא את הירידה הצפויה בלי קשר לפתיחה או אי פתיחה".

אש: "נכון".

אקוניס: "אתה רוצה להגיד לי שביום שני מקדם ההדבקה יהיה נמוך מ-1 ויהיו פחות מ-1000 חולים קשים? המספרים לא פשוטים, ואני לא מבין את החישוב. צריכה להיות ירידה משמעותית שלא ראינו כבר ימים ארוכים. איך פתאום תהיה ירידה כזאת?".

16:21 - נתניהו: "יש קמפיינים שאומרים שהחיסונים הם מזימות, למשל אצל החרדים. כל השילוב של הבעיה הלוגיסטית והיכולת של האוכלוסייה להגיע, יחד עם המזימות האלו הם מה שמעכב אותנו".

דרעי: "זה לא מבצע לוגיסטי. קופות החולים מציגות יכולת אדירה. יש פה שאלה של הסברה - ללכת בית-בית ולשלב משפיעים. אני הצעתי וחוזר על כך - הטוב ביותר שיכולים לעשות את זה, הן הרשויות המקומיות. להעביר להם רשימה של מי שלא התחסנו ושהם ילכו ויפנו אליהם. ניתן להם בונוס - עיר שהמדד שלה יהיה 90% - היא תהיה פתוחה לפי הרמזור"

16:06 - השר אופיר אקוניס לפרויקטור הקורונה: "בחודש האחרון אמרנו שלא מעניין אותנו שום פרמטר מלבד החולים קשה. עכשיו חוזרים ל-R. תסבירו לנו סוף סוף על מה אנחנו צריכים להסתכל כשאנחנו באים להצביע על המשך הסגר. כל פעם אתם משנים את המדדים ואת הקריטריונים לפי מה שנוח לכם. תהיו חדים וברורים".

פרופ' אש: "החולים הקשים זה הדבר המרכזי, אנחנו מציגים את התמונה כולה".

פרופ' חזי לוי: "לא אמרנו שה-R לא מעניין אותנו, אמרנו שאנחנו צריכים לשקלל את המדדים. יש פה עוד אלמנטים כמו חיסונים וחולים קשים. ה-R גורם מעניין ללמוד על התחלואה".

אקוניס: כלומר אתה מסכים איתי, ואומר שכל פעם אתם מסתכלים על דבר אחר שנוח לכם. תחליטו כבר מה המדדים!"

אלרעי פרייס: "אנחנו כל המגיפה מסתכלים על ה-R. זה המדד להתפשטות המגיפה. לרגע לא אמרנו שה-R לא חשוב. הוא חשוב כמו החולים קשה".

אקוניס: אין ויכוח. אבל בחודש האחרון כל הזמן אתם מדגישים על החולים הקשים, גם פה וגם בכלי התקשורת. אני מנסה להבין האם ה-R הוא הקובע, או מספר החולים הקשים. ואת זה אני לא מצליח להבין. את אומרת משהו אחד ונחמן וחזי אומרים משהו אחר".

נתניהו: "המוטציה האטה את הכל. כל פעם המדדים משתנים לא כמו שהיינו רגילים, ואנחנו צריכים להתאים את ההחלטות שלנו למשתנים. הכי חשוב לחסן את בני ה-50 ומעלה, אבל צריך לנהוג באחריות".

לקראת פתיחת המשק  (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
פיילוט לפתיחת המסחר - כבר בשבוע הבא? | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

נתניהו הציע: פיילוט לפתיחת התרבות והמסחר

בישיבה אירע פיצוץ משמעותי בין נתניהו לגנץ, שמתנגד לפי שעה למתווה של ראש הממשלה. נתניהו מציע לגנץ עירוב בין הדרישות של משרד הבריאות לדרישות כחול לבן. ההקלות שצפויות לעבור בממשלה, ולחול כבר בשבוע הבא הן: ביטול מגבלת התנועה, החזרת מקומות העבודה ללא קהל, טיפולי אחד על אחד וטייק אווי. עוד מציע נתניהו, בשל דרישות גנץ, מתווה לפיילוט של פתיחת עולם התרבות והמסחר, כבר בשבוע הבא. 

מערכת החינוך גם היא במוקד ההכרעה של השרים. הצעת משרד הבריאות, שמוסכמת על ידי כחול לבן, היא לפתיחה מצומצמת וזהירה של מערכת החינוך. מדובר בפתיחה חלקית, של שכבות הגיל הרך, של כיתות א'-ד' ושל כיתות י"א-י"ב בערים ירוקות וצהובות. 

תקנות לשבים מחו"ל אושרו פה אחד

השרים אישרו בהצבעה פה אחד את המתווה לגבי השבים לישראל מחו"ל. על פי התקנות שעברו בממשלה, כל מי שייכנס לישראל, וחוסן בארץ או שחלה בקורונה והחלים - לא יזדקק כלל לבידוד. 

תקנות חוק הקנסות אושרו

הממשלה אישרה הערב את תקנות חוק קנסות הקורונה, לאחר מספר ימים שהנושא עורר מחלוקת בין המפלגות השונות. על פי התקנות שאושרו וייכנסו לתוקף בעוד 24 שעות, הפעלת עסק בניגוד להנחיות תגרור קנס שינוע בין 5,000-10,000 שקלים, כתלות בגודל בית העסק.

באשר לאירועים שאסורים על פי ההנחיות, כגון חתונות ומסיבות, המארגנים עלולים לספוג קנס של 5,000 שקלים בגין קיום אירוע בחלל פתוח, או 10,000 בגין קיום אירוע בחלל סגור.

נושא שעמד במוקד המחלוקת בין הליכוד, כחול לבן והסיעות החרדיות הוא מתן קנסות למוסדות חינוך שפעלו בניגוד להנחיות. על פי התקנות החדשות, מוסדות חינוך שיקיימו לימודים למרות הגבלות הקורונה, ייקנסו ב-5,000 שקלים אם לומדים בהם עד 35 תלמידים, ו-10,000 שקלים אם לומדים בהם יותר מ-35 תלמידים.

מתווה משרד הבריאות ליציאה מהסגר

במשרד הבריאות מציעים להאריך את הסגר בשלושה ימים נוספים, עד ל-7.2 בחצות (יום ראשון הקרוב) - ולאחר מכן, לצאת ממנו בפעימות, שהמעבר ביניהן יהיה על בסיס מדדים: עלייה במדדי הבקרה תחייב עצירה ואף חזרה לאחור.

פעימה 1:
ביצוע הקלות במתכונת הסגר, פתיחה זהירה של מקומות עבודה ושכבות נמוכות בחינוך
פעימה 2:
המשך פתיחת ענפים שפעלו טרום הסגר ופתיחה תחת תו ירוק של סקטורים נבחרים בעלי סיכון נמוך
פעימה 3:
פתיחה באמצעות תו ירוק של סקטורים נבחרים בעלי סיכון גבוה

תקנות חוק הקנסות עולות להצבעה

15:37 - השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה: "התקנות מצוינות אבל אתם מעמידים את השוטרים במצב בלתי אפשרי. אנחנו מנסים לא לייצר עימותים בין שוטרים לילדים. אין בעיה לתת קנסות למוסדות, אבל שוטרים לא יכולים לספור ילדים בכיתות. אפשר לקבוע שמוסד פתוח בניגוד להנחיות יקבל 10 אלף שקל".

15:30 - מזכיר הממשלה צחי ברוורמן רצה לדחות את ההצבעה על התקנות של חוק הקנסות. גנץ: "שלושה חודשים אנחנו מתעסקים בסיפור הזה ודוחים. סיכמנו שמעלים את זה דבר ראשון ואני לא בטוח שזה יעלה בהמשך".

נתניהו: "כיוון שיש פה ניסיון לייצר אג'נדות שלא קיימות - בואו נעלה את זה".

היועמ"ש מנדלבליט: "התקשרו אליי שרים בישיבה הקודמת שאמרו לי שהם לא יודעים על מה מצביעים".

נתניהו: "בוא נסיים עם הקנסות ואז נתקדם".

גנץ: "חבל שהישיבה מתקיימת רק היום"
15:15 - גנץ שואל בזעם את מזכיר הממשלה צחי ברוורמן אם יש מניעה להעביר מצגות קודם. ברוומרמן השיב לו: "זה לא בנוהל של הקבינט".

15:15 - יו"ר כחול לבן בני גנץ: "אני מביע צער שהישיבה מתקיימת היום ולא אתמול, חבל שלא עומדים בהבטחות של עצמנו. מברך את רה"מ על מבצע החיסונים, קורא לציבור כולו ללכת להתחסן. מערכת הביטחון תיתן כל סיוע למבצע החיסונים. אל תחסכו מאיתנו בקשות".

גנץ קורא לשרים לפתוח כבר מחר את העסקים שנותנים שירות "אחד על אחד", להתיר התקהלויות של 10 במקום סגור ו-20 איש במקום פתוח, להתיר תפילות בבתי כנסת, ולבטל את הגבלת המרחק מהבית. 

15:10 - ישיבת הממשלה החלה. רה"מ נתניהו: "המוטציה משתוללת, בכל העולם מדברים על סגרים ארוכים. גם בישראל המוטציה משתוללת ואנחנו יכולים לראות את זה. 80% מהתחלואה בישראל היום היא המוטציה הבריטית".

עוד הוסיף נתניהו: "המצוקה והעומס על בתי החולים גבוהים מאוד, אנחנו המדינה היחידה שמתמודדת בהצלחה עם המוטציה בגלל החיסונים. בקרב בני 60 ומעלה חלה ירידה של חולים - זאת תוצאה ישירה של החיסונים -החיסונים עובדים".

המלצות משרד הבריאות

לקראת ישיבת הממשלה, שר הפנים אריה דרעי אמר כי "אם גורמי המקצוע במשרד הבריאות והמשטרה ימליצו על סגרים דיפרנציאליים, אשקול לתמוך בכך".

במצגת שמשרד הבריאות הכין לישיבה, ישנה אזהרה מפני פתיחה מהירה מדי של המשק: "ביצוע בלתי מבוקר של הקלות ופתיחת משק עלולה לייצר עלייה מעריכית במספרי החולים, ולהביא לגל תחלואה גדול, משמעותי וממושך, אשר יגבה מחיר גבוה בחולים קשים ובנפטרים".

עם סיום הסגר ביום ראשון, משרד הבריאות ימליץ לפתוח מקומות עבודה שבהם נותנים שירות "אחד על אחד", מקומות עבודה ללא קבלת קהל, צימרים, פארקים לאומיים, וכן להתיר איסוף טייק אוויי ממסעדות וחנויות מזון מהיר. הגבלת ההתקהלויות תישאר כפי שהיא היום: 5 במקום סגור ו-10 במקום פתוח.

מבחינת מערכת החינוך, משרד הבריאות יסכים לפתיחת גני הילדים, כיתות א'-ד' וכיתות י"א-י"ב ביישובים הירוקים והצהובים בלבד. מועד הפתיחה יוסכם על ידי שרי הבריאות והחינוך. כמו כן, הגבלת ההתקהלויות תישאר כפי שהיא כיום – 5 במבנה סגור ו-10 במקום פתוח. הגבלת אלף המטרים תוסר.

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי ביממה האחרונה אובחנו 7,385 ישראלים עם קורונה. מתוך 85,925 בדיקות שנערכו - 8.9% מהבדיקות נמצאו חיוביות. מספר החולים קשה נותר גבוה ועומד על 1,103 - ובהם 315 מונשמים. מפרוץ המגפה מתו בישראל 4,947 חולי קורונה. מקדם ההדבקה הארצי נותר על 0.99.