בעוד שאחרי קבלת מנת החיסון הראשונה הרוב המוחץ של המתחסנים לא חוו תופעות לוואי, מאז שעות הבוקר היום (שני) מתקבלים דיווחים על תופעות לוואי שונות בעקבות קבלת מנת החיסון השנייה. לפי שעה, ההערכה שיש דיווחים רבים יותר על תופעות לוואי לאחר קבלת המנה השנייה מאלו שנרשמו לאחר מנת החיסון הראשונה. אחד המתחסנים במנה שנייה: "הרגשתי נימולים באצבעות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כתבות נוספות ב-N12:

מורן, בת 37 מאזור ירושלים, היא אם לשניים שעובדת בבית חולים. הבוקר היא קיבלה את מנת החיסון השנייה ולאחר מכן חשה תופעת לוואי חריגה. "שעתיים אחרי שקיבלתי את מנת החיסון השנייה לקורונה, הרגשתי שנפגע לי חוש הטעם", סיפרה מורן בשיחה עם N12. "לכל דבר יש טעם של בושם או ג'ינג'ר. אני מאמינה שזה יעבור בעוד כמה ימים אבל לא חשבתי שזה יקרה. אחרי שקיבלתי את מנת החיסון הראשונה לא היו לי שום תופעות לוואי".

סטאז'ר לרפואה באחד מבתי החולים במרכז הארץ סיפר גם הוא על תופעות לוואי שחווה: "שעתיים אחרי מנת החיסון השנייה, היד כאבה לי פי 5 ממה שכאב בחיסון הראשון. יש כאב ראש קל, אבל לא יודע אם לשייך את זה לקבלת החיסון. הרגשתי גם נימולים באצבעות ותחושת חולשה".

גם ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, דיווח על תופעות לוואי לאחר קבלת המנה השנייה. "תכננתי לקיים הערב עדכון קורונה עירוני אבל אני שוכב עם חום, חולשה וכאבי שרירים", סיפר. "ככל הנראה מדובר בתופעות לוואי של מנת החיסון השנייה שקיבלתי רק אתמול".

חיסון, קורונה, קופת חולים, ישראל, מתחסנים, חיסונים (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
צילום: יונתן זינדל, פלאש/90
כרמל שאמה הכהן נגד הנחיות משרד הבריאות (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , באדיבות ספורט 1)
"חוויתי גם תופעות לוואי". ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , באדיבות ספורט 1

מדוע ישנן יותר תופעות לוואי במנה השנייה?

פרופסור רונית קלדרון-מרגלית, מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית והדסה, הרגיעה והסבירה שלפי הניסוי של פייזר, אחרי קבלת המנה השנייה תופעות הלוואי מתגברות. "מהמחקר שנעשה בניסוי של פייזר עולה כי שכיחות תופעות הלוואי המקומיות עולה מאוד לאחר קבלת מנת החיסון השנייה", אמרה. "מדובר בתופעות כמו חום, עייפות, חולשה, צמרמורות וכאבי שרירים שנמצא בלמעלה מ-50 אחוזים ממקבלי מנת החיסון השנייה.

"אלה תופעות צפויות שאמורות לעבור תוך יום-יומיים מעצמן ואין מה לחשוש מהן", הוסיפה קלדרון-מרגלית. "לא מומלץ לוותר על מנת החיסון השנייה - מכיוון שהוא מגביר את היעילות ל-95 אחוזים. התופעות האלו הן כאין וכאפס לעומת המחלה עצמה".

אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת פייזר (צילום: David Dee Delgado, getty images)
אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת התרופות פייזר | צילום: David Dee Delgado, getty images

ואכן, תוצאות הניסוי של פייזר מראות שגם מבוגרים וגם צעירים סובלים יותר מתופעות לוואי אחרי קבלת השנייה מאשר אחרי המנה הראשונה. לפי הניסוי של ענקית התרופות, אחרי המנה הראשונה כ-34% מהמשתתפים בני ה-55 ומעלה חוו חולשה, אך אחרי המנה השנייה 55% מהם סבלו מחולשה. אחרי המנה הראשונה רק 3% חוו חום, ואילו אחרי המנה השנייה הנתון עלה ל-21% מהמשתתפים באותה קבוצת גיל. 6% מהם חוו צמרמורת אחרי קבלת המנה הראשונה, ואחרי המנה השנייה כבר 23% מהמשתתפים חוו צמרמורת.

כך החיסון נגד קורונה מביא לעיתים לידי תופעות לוואי 

אמיר ארגואטי, דוקטורנט מהפקולטה לביולוגיה בטכניון מהמעבדה של פרופ' יעל מנדל-גוטפרוינד, הסביר: "באמצעות החיסון לקורונה מכניסים גורם זר, שאליו רוצים לייצר חסינות, והוא נכנס לתאים ומייצר בהם חלבון. על מנת לעורר חסינות משמעותית, צריך לסמן למערכת החיסון שנכנס לגוף חלבון זר שמקורו בווירוס המדומה".

חיסון לקורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
חיסון לקורונה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

לדברי ארגואטי, ברגע שהתאים 'חושבים' שנכנס אליהם וירוס, הם מפעילים את מערכת החיסון לצורך השמדתו. "לאחר קבלת מנת החיסון הראשונה נוצר 'זיכרון חיסוני' שמתבטא ביצירה של תאי T המזהים את הווירוס", אמר. "אך הדבר מלווה גם בתופעות לוואי. הגעה של כמות כזו של תאים עלולה להיות מלווה באדמומיות, נפיחות וכאב באזור הזריקה. הפעלת התאים גורמת לכאבי שרירים ועליית חום הגוף. מדובר בתופעות לא נעימות אך מכיוון שאין באמת וירוס שחדר אל הגוף - זה נגמר מהר ומאפשר להימנע מהמחלה".

"ברגע שהתא מזהה את הווירוס הוא מייצר תאים של מערכת החיסון שנשארים לאורך זמן, כדי שבפעם הבא שהנגיף ייכנס לגוף הם יגיבו אליו באמצעות תאי ה-T ויילחמו בו", הוסיף ארגואטי. "זהו תהליך איטי שלוקח זמן, אך מרגע שקיבלנו את מנת החיסון השנייה, התאים כבר מזהים אותו בתור ה'ווירוס' ולכן מפעילים תגובה חזקה יותר עם תאים רבים יותר - מה שיוצר את התגובה החיסונית, אך עלול לגרום גם לחום, חולשה וכאבי שרירים".

חיסונים לקורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
אחסון החיסונים לקורונה | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

הדיווחים על תופעות לוואי לאחר קבלת החיסון נאספים על ידי קופות החולים ומועברים למשרד הבריאות. ממשרד הבריאות טרם נמסרה תגובה לדיווחים הללו. לפני כשבועיים פורסם לראשונה ב-N12 על תופעות הלוואי שדווחו למשרד הבריאות עד לאותו תאריך. מתוך מאות אלפי המתחסנים עד תאריך זה, בסך הכול 652 מתחסנים דיווחו למשרד הבריאות על תופעות לוואי, רובן קלות ולא יוצאות דופן.