בצל הירידה במספר הנדבקים היומי ופתיחת המשק הבוקר (ראשון), פרויקטור הקורונה פרופסור נחמן אש קיים אחר הצוהריים תדרוך שבו הזהיר כי התחלואה עדיין גבוהה - בעיקר בקרב האוכלוסיות הצעירות. נוסף על כך, יש עשר נשים בהיריון שנדבקו בקורונה ושמאושפזות במצב קשה או קריטי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תחילה התייחס לפתיחת המשק ואמר כי "היום הוא יום מיוחד, התחלנו בפעימה השנייה של היציאה מהסגר. פתחנו את המסחר ועוד חלקים במערכת החינוך, התחלנו בפעילויות במסגרת התו הירוק". על התחלואה אמר כי מגמת הירידה נמשכת אבל הזהיר: "המגפה לא מאחורינו. מספר המאומתים היומי עדיין גבוה מאוד, גם אם הוא נמצא כמובן במגמת ירידה. גם מספר החולים במצב קשה עדיין גבוה בבתי החולים. עדיין פוגשים יותר צעירים במצב קשה. לשם המחשה, מרביתם של 40 החולים שמחוברים לאקמו הם צעירים בגילי 40 עד 60 ויש כאלה שאף צעירים יותר".

פרופסור אש שלח את תנחומיו למשפחת בן שטרית, לאחר שאם המשפחה אסנת ז"ל נפטרה לאחר שנדבקה בנגיף. "חשוב לדעת שיש עוד 10 נשים בהיריון במצב קשה וקריטי, נוכחותו של הווריאנט הבריטי מוערכת סביב 90% מהמאומתים היומיים. הוא מידבק יותר, בעיקר בילדים צעירים, ובסבירות גבוהה גורם גם לתחלואה יותר קשה אצל צעירים. ומכאן התמונה שתיארתי לכם בבתי החולים".

חיסון קורונה (צילום: Viacheslav Lopatin, shutterstock)
"החיסון עדיף לאין ערוך על פני המחלה" | צילום: Viacheslav Lopatin, shutterstock

נוסף על כך, עדכן כי ישראל ממשיכה לעקוב אחר הווריאנטים השונים - וכי נמצאו 7 מקרים של הדבקה בווריאנט מקליפורניה ועוד מקרה אחד של וריאנט שנפוץ באוגנדה. לדבריו, "אין ספק שהווריאנטים ימשיכו ללוות אותנו לאורך התקופה הקרובה והאתגר של ההתמודדות איתם, בעיקר עם הכניסה שלהם מחו"ל, כוללת עריכת בדיקות, אכיפת בידוד והרחבת יכולות הריצוף שלנו. אנחנו לאט-לאט מרחיבים את היכולות האלו, הרחבת יכולות בדיקת PCR לאיתור וריאנטים ושימוש בכוח משימה מיוחד של מפקדת אלון של פיקוד העורף שפועל לקטיעת שרשראות ההדבקה של הווריאנטים האלה".

"אין ספק שעדיף לנשים בהיריון להתחסן"

הפרויקטור הדגיש כי החיסון הוא הכלי היעיל ביותר למיגור המגפה: "הפתרון לכל זה ולתחלואה הוא החיסון. לכו להתחסן - בכל גיל, בדגש על נשים בהיריון, בדגש על אוכלוסייה מעל גיל 50. החיסול יעיל ומגן והוא עדיף לאין ערוך על פני המחלה, זה ברור לכולנו". באשר לאפשרות לחיסון של ילדים מתחת לגיל 16 הוא העריך כי תוצאות המחקר של פייזר יגיעו באפריל, ואז ככל הנראה תתקבל בנושא החלטה.

לגבי חיסון נשים בהיריון, אמר כי "זה נכון שפייזר הודיעו על המחקר שהם עושים בשבוע שעבר, אבל אנחנו הגענו למסקנה שגם מבחינה ביולוגית וגם מבחינת העדויות על פי המחקר הכללי שנעשה - לא אמורה להיות בעיה לחסן נשים בהיריון. לנוכח התחלואה הקשה של נשים בהיריון שעליה דיברתי, ואנחנו רואים אותה יותר בשבועות האחרונים, אז אין ספק שעדיף לנשים בהיריון להתחסן. אנחנו קוראים להן להתחסן ואנחנו חושבים שזו הדרך היחידה כדי להתמודד עם התחלואה הקשה של נשים בהיריון".

"לא יהיו מסיבות בפורים"

באשר לחג, אמר הפרויקטור כי הוא והממשלה "מוטרדים מאוד" מההפרות האפשריות בחג: "אפשר לקיים תפילות תחת התו הירוק, אפשר לקיים את חגיגת החג במסגרת המשפחה, אבל הסעודות הגדולות, המסיבות והטישים אסורים לגמרי ויש בהם סכנה לבריאות של כולנו. אני קורא לכל החוגגים להימנע מהמסיבות. התוצאה ידועה מראש, יותר מאומתים וחולים קשה וסגירת המשק והחינוך".

"אם יהיה גל של תחלואה בעקבות החג, אנחנו נצטרך לסגור שוב את המשק והחינוך, עד כדי סגר", הזהיר. "וזה למרות ההתקדמות היפה של מבצע החיסונים. החיסונים לא יעזרו לבד, אי אפשר לסמוך רק עליהם, אנחנו נצטרך התנהגות אחראית של כולנו. מסכות, ריחוק, מניעת התקהלויות. יחד עם החיסונים ככה נצא מהמגפה הזאת".

בתשובה לשאלת N12 על הקשיים בהנפקת תו ירוק דרך אפליקציית הרמזור החדשה, הוא הודה כי "אכן היו תקלות שהיו צפויות, אנחנו גם הגדרנו את השבועיים הקרובים כתקופה של הרצה. אנחנו גם נערכנו לעומס הצפוי בתקופה הראשונה אבל אי אפשר להיערך לעומס גדול כל כך של יותר מ-2 מיליון זכאים לתו הירוק שפונים בבת אחת כדי לקבל את התו הזה ביום-יומיים האלה".