ישראל נכנסת לשבוע השלישי של הסגר, בתקווה שזה יהיה השבוע האחרון. מאז שנכנס לתוקפו הסגר המהודק בין יום חמישי לשישי בחצות (8 בינואר) מתו בישראל 761 בני אדם. בשבועיים האלה נוספו עוד 304 חולים קשה ו-122 מונשמים. העלייה הזו באה לידי ביטוי משום שהשפעת ההגבלות מתחילה להתבטא רק בימים אלה ועל פי המומחים צפויה בשבוע הקרוב ירידה בתחלואה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משרד הבריאות פרסם אמש כי מתוך כ-85 אלף בדיקות שבוצעו, 7,316 בני אדם אומתו כנדבקים בנגיף. מדובר בכ-8.8% מאומתים לעומת שיעור החיוביים בראשית הידוק הסגר שעמד על 6.2%. מספר החולים קשה הנוכחי הוא 1,171, ו-335 חולי קורונה מונשמים. עד כה מתו מפרוץ המגפה 4,326 חולי קורונה. 

במקביל, יותר מ-2 וחצי מיליון ישראלים התחסנו נגד קורונה, מתוכם כמיליון כבר קיבלו את מנת החיסון השנייה. ביום חמישי האחרון נשבר שיא המתחסנים היומי שעמד על 224 אלף בני אדם - והמטרה היא להגיע לכרבע מיליון מתחסנים ביום.

שר הבריאות אדלשטיין עדכן הבוקר (ראשון) כי במהלך סוף השבוע חוסנו 195 אלף בני אדם והתריע: "קצב הירידה בתחלואה איטי מדי. כנראה הסיבה היא גם המוטציות, אבל גם היעדר הקפדה על הסגר. אני מבקש מכל אחת ואחד - הקפידו על ההנחיות".

חיסון, החיסונים, קורונה (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

על פי נתוני התחלואה בימים האחרונים, בפעם הראשונה זה חודשיים וחצי מקדמי הדבקה החלו במגמה של ירידה - ולמעשה נמצאים כבר מתחת ל-1. המשמעות היא שבשבוע החולף המגפה התכווצה בהיקפה לעומת השבוע שעבר.

אם המגמה הזו תימשך גם בשבוע הקרוב, אז ככל הנראה הסגר לא יוארך. ההנחה הזו כוללת גם את מספר המתחסנים בגילי הסיכון. בשלב הזה כבר 80% מבני ה-60 ומעלה אמורים להיות עם הגנה מלאה מפני הנגיף, משום שעבר שבוע מאז שקיבלו את מנת החיסון השנייה. הנתון הזה מביא את המומחים לצפות שלפחות בטווח הקצר תימשך מגמת הירידה בתחלואה.

קורונה, אוקטובר 2020, תל אביב (צילום: Miriam Alster, FLASH90)
פרופ' ערן סגל: גל התחלואה הבא יכלול הרבה יותר צעירים | צילום: Miriam Alster, FLASH90

עם זאת, על פי המומחים ובראשם פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן - לקראת חודש מרץ צפוי גל תחלואה רביעי שיהיה שונה מקודמיו ויכלול הרבה יותר צעירים בהיותם אלה שלא התחסנו. מדובר בכ-40% עד 45% מהאוכלוסייה. אופי גל התחלואה הצפוי תלוי בפרמטרים נוספים ובראשם המוטציה הבריטית שממשיכה להתפשט בארץ.

היקף ההתחסנות בציבור ישפיע על כמות החולים קשה וכן על אחוז התמותה. כדי להבטיח שאחוז התמותה בקרב הנדבקים בנגיף יצטמצם משמעותית - על 95% מהאוכלוסייה בסיכון להתחסן, וכרגע הנתון הזה עומד על 80%. אם אכן 95% מהאוכלוסייה יתחסנו - הדבר יצמצם משמעותית את מספר המתים על כל 1,000 נדבקים, והדבר יאפשר לפתוח את המשק ולחיות ללא הגבלות משמעותיות גם עם כמות מאומתים יומית גבוהה.