גורם בכיר במערכת הבריאות מעריך: סבירות גבוהה שהסגר השלישי יימשך יותר משבועיים, כך פורסם אמש (רביעי) במהדורה המרכזית. הסגר ייכנס לתוקף הלילה (חמישי) בחצות, והיומיים הקרובים מוגדרים כקריטיים בקרב צמרת מערכת הבריאות, שממתינים לראות מה תהיה ההשפעה על תמונת התחלואה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהנחה שהריסון המהודק יביא לירידה בתחלואה של נגיף הקורונה, מערכת החינוך עשויה להתחיל לשוב לשגרה כבר בתום השבועיים הראשונים. יחד עם זאת, יתר ההגבלות צפויות להישאר לאורך זמן. בשלב זה טרם ברור מתי תתאפשר חזרת המסחר והחנויות שנאלצות להישאר סגורות זה זמן רב – ועל כך יהיה הקרב הגדול.

57% מהציבור תומך בהידוק הסגר

מהסקר שערכנו ותוצאותיו פורסמו הערב במהדורה, עולה כי עתידה להיות היענות גבוהה לסגר הקרוב. כששאלנו את הציבור האם הוא תומך בהידוק הסגר, כולל סגירת מערכת החינוך - נרשם רוב מוחלט של תמיכה בצעד. 57% השיבו כי הם תומכים בהידוק הסגר, בעוד ש-31% טענו שהם מתנגדים, והיתר (12%) לא גיבשו החלטה.

לקראת הסגר יש גם פתח לתקווה גדולה - בתום השבועיים הראשונים כבר יהיו בישראל מיליון מחוסנים במנה הראשונה והשנייה של החיסון לקורונה, וכן 800 אלף אנשים שמחוסנים במנה הראשונה. החדשות הטובות עשויות לתרום לירידה דרמטית במספר החולים במצב קשה ולאפשר את תחילת ההקלות בסגר.

 

 

בריאיון שהתקיים אמש בתוכנית חיסכון, חשף ד"ר טל זקס, המדען הראשי והמנהל הרפואי של החברה, כי המשלוח הראשון של מנות החיסון של חברת מודרנה יגיע לישראל בימים הקרובים. אלו יהיו כמויות ראשוניות, כאשר אני צופה שבחודשים הבאים נוכל לספק יותר ויותר", הסביר.

זמן קצר לאחר הריאיון עם ד"ר זקס, הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו כי משלוח החיסונים, שצפוי לנוע סביב 120 אלף חיסונים, יגיע לישראל כבר מחר. "לפני ימים אחדים שוחחתי עם מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל, ומחר מתוכנן להגיע לישראל המשלוח הראשון של חיסוני מודרנה. אנחנו ניתן את החיסונים הללו לאנשים שאינם יכולים להגיע לקופות החולים, שמובדדים בבתיהם או מכל סיבה אחרת אינם יכולים להגיע לאתרי ההזרקה. זה המשלוח הראשון של מודרנה, יהיו עוד, ובכלל אני עובד כדי להביא מיליוני חיסונים נוספים לאזרחי ישראל כדי שנצא אחת ולתמיד ממגפת הקורונה".

חיסון מודרנה (צילום: rafapress, shutterstock)
120 אלף חיסונים של מודרנה ינחתו מחר בישראל | צילום: rafapress, shutterstock

על פי התקנות שייכנסו לתוקף הלילה, תחול הגבלת תנועה עד 1,000 מטרים מהבית ויחול איסור שהייה בביתו של אדם אחר. כמו כן, ייסגרו מקומות העבודה מלבד מקומות חיוניים - ושרי הבריאות והאוצר יוסמכו לקבוע אילו מהם בדיוק להחריג באופן מצומצם. תיאסר התקהלות במקומות העבודה שיישארו פתוחים, ותותר ישיבה של עד 5 עובדים יחד. כמו כן, ייאסר גם הספורט המקצועי - והליגות המקצועניות בכדורגל ובכדורסל יחזרו להקפאה בזמן הסגר.

מערכת החינוך תיסגר כולה כולל הגנים, מלבד החינוך המיוחד ומסגרות הנוער בסיכון. נוסף על כך, פנימיות ששוהים בהן ברצף וללא אפשרות יציאה ימשיכו לפעול ויתקיימו בחינות במקצועות הבריאות בלבד. טיסות יתאפשרו רק למטרות "חיוניות" כמו עסקים - ומי שרכש כרטיסים לפני הסגר יוכל לטוס. לאחר מכן, אישור טיסה יהיה בכפוף לוועדת חריגים. נוסף על כך, המסעדות יישארו סגורות ויפעלו במתכונת של משלוחים בלבד ללא איסוף עצמי (טייק אוויי). המסחר, הבילוי והפנאי ייסגרו במלואם. פעילות התחבורה הציבורית תצומצם ל-50%. ההתקהלות המותרת תוגבל ל-5 בחלל סגור ו-10 במרחב פתוח. כמו כן, יותר ספורט יחידני ללא הגבלת מרחק.